Güney KıbrısManşet

Güney’de 1 ölüm 36 yeni vakaGüneyde koronavirüs nedeniyle bir kişi daha hayatını kaybetti.
Kıbrıs’ın güneyinde koronavirüs nedeniyle Larnaka Hastanesi yoğum bakım servisinde tedavi gören bir kişi daha hayatını kaybederken, 36 koronavirüs vakası daha tespit edildi.
Güneyde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükselirken, (İngiliz Üsleri dahil) vaka sayısı 356 oldu. Bugüne kadar hayatını kaybedenlerin 8’i erkek, 2’si kadın.
Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, vakaların: 24’ü daha önceden pozitif çıkan vakaların temaslarının takibi sonucunda tespit edilirken, 1 tanesinin ise yurtdışından geldiği belirtildi.
Diğer 11 vakanın ise nasıl enfekte olduğu araştırılmakta. Bu arada, dün duyurulan 32 vakanın 22’sinin temas ettiği kişilere ulaşılırken 10 tanesi halen araştırılıyor.
Basın açıklaması sırasında detaylı bilgileri aktaran, Dr. Leontios Kostrikis, 356 vakanın 227’sinin temas sonucu enfekte olduğunu, bugüne kadar 27 kişinin iyileştiğini, Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü ve özel laboratuvarlarda yapılan toplam test sayısının da 8,176 olduğunu söyledi. “Bugün yaptıklarımız sağlıklı yarınlara yatırımdır” diyen Dr. Kostrikis, düne kıyasla bu sayının az da olsa, aslında azımsanacak bir miktar olmadığını, bu nedenle de halkın tüm önlemlere uymaya devam etmesi gerektiği çağrısında bulundu.
Basına bilgi veren bir diğer doktor Marios Loizou ise, bugün bir “umut ışığı” olarak nitelendirdiği hadiseyi anlattı. Dr. Loizou, Mağusa Hastanesi yoğum bakımında tedavi gören bir vakanın entübasyondan (solunum cihazı) çıkarıldığını ancak yine de yoğum bakımda tedavisinin devam ettiğini belirtti.
Çeviri: Yunus Diler
Kaynak: Cyprus Mail

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı