Güney KıbrısKıbrısManşet

Güney Kıbrıs seri katil şokunu atlatamıyor


Güney Kıbrıs’ta Nikos Metaksas’ın seri cinayetlerinin kurbanlarının bulunması için aramalar devam ederken,  yabancı işçileri tepkisi her geçen gün ise büyüyor  

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) subayı Nikos Metaksas’ın, öldürdüğü kişilerin aranmasına yönelik geniş çaplı arama ve çalışmaların tüm hızla devam ettiği belirtildi.

Rum haber kaynaklarına göre, aramalar devam ederken Nikos Metaksas, dün tutukluluk süresinin uzatılması için yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Güney’de yayımlanan gazeteler RMMO subayı seri katil Metaksas’ın, ilk başta Mary Rose’un 6 yaşındaki kızının, gıda boğulmasından dolayı öldüğünü, bu nedenle onu götürerek gölete attığını, nihayetinde ise kızı öldürdüğünü kabul ettiğini yazdı.

Alithia gazetesi, şu ana kadar bilinen unsurlar ışığında, seri katil Metaksas’ın, öldürdüğü kişileri atmak veya saklamak için 4 yer seçtiğini, bunların; Mitsero madeni, “Kokkini” göleti, Orunda atış alanı ve Ksialiatu’daki “Memi” göleti olduğunu belirtti.

Metaksas’ın, Mary Rose’un 6 yaşındaki kızı Sierra Graze Seucalliuc’u attığını söylediği Ksialiatu’daki Memi göletinin 100 metre derinliğinde dün dalgıçlar tarafından geniş çaplı araştırmaların yapıldığını yazan gazete, dalgıçların her yarım saatte bir değiştirildiğini ve derinliğin her bölümünün araştırıldığını bildirdi.

Gazete, Mitsero bölgesindeki “Kokkini” göletinde (madene yakın olması ve madenden dolayı suyunun rengi kırmızı olması nedeniyle Kırmızı gölet olarak adlandırılıyor) yapım şirketinden robotik kameraların bu tür sularda da kullanılabileceği teyidinin alınmasının ardından, robotik kameraların kullanılmasıyla, Metaksas’ın öldürdüğü kişileri içine koyduğu ve gölete attığı valizlerin aranacağını yazdı.

Habere göre Metaksas, itirafında 35 yaşındaki Livia Florentina Bunea ile 8 yaşındaki kızı Elena Natalia Bunea ve 30 yaşındaki Maricar Valtez Arquiloa’yı üç valiz içerisinde, asit dolu suyun bulunduğu “Kokkino” göletine attığını söylemişti.

Gazete, geçtiğimiz Perşembe günü Nepal veya Hint asıllı olan bir kadın cesedinin bulunduğu Orunda atış alanında da geniş çaplı araştırmalar devam ediyor.

 

Göletteki zor arama

Gölet suyunun, çıplak gözle bile bakıldığında uygun olmadığının görülmesine bağlı olarak tehlikenin boyutunun tespit edilmesi amacıyla suyun ileri analize gönderilmesinin gerekli olarak addedildiğini yazan gazete, Cuma öğleden sonra bu analizlerin sonuçlarının alındığını ve suyun girilebilecek noktada olmadığının tespit edildiğini belirtti.

Araştırmaların bu noktada yapılabilmesi için güvenli olan başka yöntemlerin arandığını belirten gazete, sudaki toksitlenmenin kameraların işleyişini nasıl etkileyeceği konusunun da araştırıldığını yazdı.

 

Cinayetlerin zamanları

Gazete aynı haberinde, Metaksas’ın cinayet işlemeye ne zaman başladığı ve en son kurbanının kim olduğu konusunun da bir soru işareti olduğuna dikkati çekti.

Cinayete kurban giden kişilerin kayboldukları tarihler temelinde, ilk kurbanların 35 yaşındaki Livia Florentina Bunea ile 8 yaşındaki kızı Elena Natalia Bunea Li olduğunu yazan gazete, bu kişilerin 1 Ekim 2016’da kaybolduklarını belirtti.

Habere göre diğer cinayetin ise bu tarihten 14 ay sonra, 13 Aralık 2017’te, Maricar Valtez Arquiloa’nın öldürülmesiyle işlendiği düşünülüyor. Bu üç kişi “Kokkini” göletine atıldı.

Metaksas, son cinayetinden 5 ay sonra ise 5 Mayıs 2018’de Mary Rose’u ve kızı Sierra Graze Seucalliuc, iki ay sonra 21 Haziran 2018’de, 28 yaşındaki Arian Palanas Lozano, aynı dönemlerde Nepal veya Hintli olduğu belirtilen ve Orunda atış alanında bulunan kadını öldürdüğünün düşünüldüğünü yazan gazete, Metaksas’ın şu ana kadar bilinen 4 kurbanını, 2-3 ay içerisinde 2018 yazında öldürdüğünü belirtti.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı