Gözler heyet kararında - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Gözler heyet kararında

“Yasadışı kürtaj” davasında savcılığın dosya tadil etme talebine yapılan itirazların ardından dün Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’de itirazını yaptı. Mahkeme heyeti itirazlara ilişkin kararını Pazartesi günü açıklayacak

Devrim DEMİR  

 “Yasadışı kürtaj” skandalının ardından tutuklanan Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasiha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan dün Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol’un sadece bu davada başkanlık edeceği, Yargıç Murat Soytaç ve Seren Bensen huzuruna çıkarıldı.

Davayla ilgili İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulunurken, Mehmet Ali Tunçbilek’i Avukat Serhan Çınar, Verda Tunçbilek’i, Avukat Mustafa Şener, Ayşegül İşbilen ile Taner Okburan’ı Avukat Emre Kadri, Fahri Karagözlü’yü Avukat Güneş Menteş ve Rasiha Serdaroğlu’nu Avukat Tahir Seroydaş ve Avukat Ömer Başay temsil etti.


Başsavcılığın dava sayısını artırıp tek bir dosya altında görüşülmesi talebine karşı avukatlar itiraz dosyalayıp mahkemeye sunarken, Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’de dava sayısını artırma gerekçelerini mahkemeye sundu.

kurtaj2

“Soruşturma tüm fetüsler üzerinden yapıldı”

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, sanık avukatlarının önceki gün mahkemeye sunduğu itirazda yer alan 5 fetüsle ilgili ortaya atılan iddiaya değindi. Akyener Şubat ayında başlayan “Yasadışı kürtaj” dava soruşturmasının 6 fetüs üzerinden yapıldığına dikkat çekti. Akyener, “Tüm davaları bir dosyada toplamak sanıklar için daha adil bir yargılama olacak. Polis soruşturma yaptığı sürede avukatların iddia ettiği gibi sadece 34 haftalık bebek üzerinden soruşturma yapmadı, bulunan tüm fetüslerle ilgili soruşturma yaptı. Ülkemizde kriminal olayları aydınlatan bir Adli Tıp Laboratuarımız olmaması halinde özel gayret gösterildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yardımları ile deliller erken elimize ulaştı ” dedi.

kurtaj1

Akyener: Savcılık bilgilerini paylaşmak zorunda değildir

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Ceza Usul Yasasının 108’inci maddesine vurgu yaparak, ilk tahkikat duruşmalarının ana amacının, bir davanın gerçekten ağır ceza mahkemesinde yargılanmayı gerektirip gerektirmediğinin belirlenmesi olduğunu kaydetti.

Ceza Usul Yasası Fasıl 155 83 ve 84’üncü maddelerine vurgu yapan Akyener,83’üncü maddenin eksik ya da hatalı iddianamelerde değişiklik yapılarak tadilata gidilmesine olanak sağladığını, 84üncü maddenin ise, bu tadilatın usulünü belirleyerek, tadilattan sonra sanığın yeniden itham edilmesine olanak verdiğini belirtti.

Savcılığın, kamunun gücün kullanarak iddianameye koyduğu tüm şahadet ve belgelerin savunma avukatlarına da verilmesi gerektiğini savunduğunu anımsatan Akyener, bir davada hangi tanığın ne zaman dinleneceğine, kimlere dava getirilip getirilmeyeceğini belirlemenin, başsavcılığa verilen bir yetki olduğuna vurgu yaparak, savcılığın elindeki belge ve şahadetlerinin tümünü savunmayla paylaşma zorunluluğu bulunmadığını söyledi.

 

Karar 26 Eylül’de açıklanacak

Sanık avukatlarının, iddanamade tadilata taleplerini reddini istemesine anlam veremediğini dile getirerek, tadilat taleplerinin amacının, davanın hızlı ve adil bir şekilde görülmesini sağlamak olduğunu kaydeden Akyener, adil yargılama gereği davanın tek bir dosyada toplanmasının daha doğru olacağını söyledi. Girne Kaza mahkemesi Başkanı Fatma Şenol da, savcılığın, iddianamede tadilat talebine yönelik kararını açıklamak üzere davayı 26 Eylül pazartesi saat11.30’a erteleyerek, sanıkların hükümsüz tutukluluk hallerinin devamına emir verdi.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar