KıbrısManşet

Görev süresi 2 yıl daha uzatıldı


Taşınmaz Mal Komisyonu’nun görev süresini 2 yıl daha uzatan Yasa Tasarısı Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliğiyle geçti

2 YIL UZATILDI: Ülkedeki taşınmaz mal konusunda hayati öneme sahip, uluslararası arenada Kıbrıslı Türklerin tek kazanımı olan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun görev süresini 2 yıl uzatıldı. Seçime takılıp takılmayacağı konuşulan yasa tasarısı, dün Meclis’ten oybirliğiyle geçti

KAYNAK ŞART: Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda konu ile ilgili yapılan tüm konuşmalarda vekiller Taşınmaz Mal Komisyonu’nun süresinin uzatılması yanı sıra ek kaynak çalışma yapılmasını istedi. Vekiller, kaynak bulma noktasında TMK’nın önünün açılması gerektiğini ifade ederken vergilendirmenin de düşünülebileceği söylendi

 

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun görev süresini 2 yıl daha uzatan Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda oybirliğiyle  kabul edildi.

Genel Kurul’da sunuşların ardından “Anayasa’nın 159’uncu maddesinin 1’inci fıkrasının B bendi kapsamına giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi Yasa Tasarısı” ele alındı.

Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı UBP Milletvekili İzlem Gürçağ tasarıya ilişkin raporu okudu.

 

Angolemli: İlk olarak polis yasası görüşülmeliydi

Tasarıya ilişkin ilk sözü alan TDP milletvekili Hüseyin Angolemli,  kurulda ilk olarak polisle ilgili yasanın görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa’nın zaman zaman Meclis tarafından çiğnendiğini söyleyen Angolemli, eşdeğer örneğini verdi. Angolemli, eşdeğer sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmediğini, ellerinde puanı kalan, bekleyen insanlar bulunmasına rağmen başkalarına arazi verildiğini belirtti.

Güneydeki insanların kuzeydeki malı için komiteye başvurarak çözüm bulduğunu söyleyen Angolemli, “Peki bizim halkımız ne yapsın, nereye başvursun? Onların eşdeğerleri için bir çare bulmak zorundayız” dedi.  Angolemli, yasaya olumlu oy vereceklerini kaydetti.

Angolemli konuşmasında şu ifadelere yer verdi: İlk sırada ben polisin olmasını isterdim. Herkes mertçe çıksın oyunu versin ve bu işi halledelim. Polisin konusunu bir an önce halletmemiz gerekir.

TMK çok önemli bir konudur. ANyasa Mahkemesi’ne götürdüm başarılı olamadım. Burası siyasi bir yapı kazandı ve bu yasanın Meclis’ten geçmesi gerekir. Bugün Anayasa deriz ve Anayasa’yı da göz göre göre çiğniyoruz. Eşdeğer sahipleri halledilmedikçe dağıtım başkalarına yapılamaz. Bir çok elinde eşdeğer olan insanlar vardır. Bu çok önemlidir. İç barışımız bakımından önemlidir. Halk şunu sorar: Güney’in sorununu böyle çözüyoruz. Biz nereye gideceğiz diyor. KKTC’de yaşayan insanların eşdeğerleri için bir çare bulmak zorundayız. 1974’ten beri bu insanlar ellerinde puanlarla dolaşıyor. Annan Planı’nda bile şöyle bir madde vardır: kim ki terk ettiği malı karşılığı olamadı elinde kalsaydı o malın kazancı ne olacaktı diye. Annan Planı bile bunu düşünmüştü.

 

Erhürman: Komisyonun önemi ortada

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, konunun ciddi olduğunu, AİHM kararının da bu konunun önemini gösterdiğini söyledi.

Erhürman, TMK’nın nasıl makul sürede karar üretebileceğinin ve finansmanının nasıl sağlanacağının önümüzdeki Meclis’in önündeki en ciddi konulardan biri olduğunu söyleyerek, bu şekilde devam ederse bir süre sonra AİHM’den “TMK etkili iç hukuk yolu değildir” diye karar çıkma riski bulunduğunu ifade etti.

TMK’nin uygulamalarda gecikme ve finansman sıkıntıları sonucunda, etkili iç hukuk yolu olmaktan çıkması halinde ülkedeki ekonomik faaliyetlerin olumsuz etkileneceğini söyleyen Erhürman, turizm ve inşaat sektörü ile yan sektörlerinde de sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti.

Erhürman, olumlu oy kullanacaklarını ancak süre uzatmanın yeterli olmadığını, sorunların çözüme ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Taşınmaz mal mülkiyeti rejiminin yeniden ele alınması ve öngörülebilir bir düzen yaratılması gerektiğini dile getiren Erhürman, eşdeğercilerin sorunlarının da bu kapsamda giderilebileceğini söyledi.

 

Çakıcı: Eşdeğerciler halen mal bekliyor

Bağımsız milletvekili Mehmet Çakıcı, eşdeğer bekleyen yığınla insan olduğunu, ülkede arazi bulunduğunu ancak adil dağıtımı yapılmadığını, “peşkeş çekildiğini” söyledi.

“Uluslararası hukukun dışında kalamayız, yasaları da buna uydurmak zorundayız. Türkiye’nin uyduğu gibi biz de AİHM kararlarına da uymak durumundayız” diyen Çakıcı, buna karşın eşdeğerci için, Kıbrıslı Türklerin başvuracağı bir kurum olmadığını, bunun hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Soyer: Sürenin uzatılması önemli ama iyileştirme de yapılmalı

CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer, TMK’nın süresinin uzatılması kararının olumlu olduğunu söyledi.

TMK’nın Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia eden görüşlerin yanlış olduğunu dile getiren Soyer, Kıbrıslı Türklerin “mülksüz hale gelmesine” engel olduğunu kaydetti.

Soyer, TMK’nın kurulması ve alınan kararların ardından AİHM indinde kurumun kabul gördüğünü, bunun önemli olduğunu ancak toplum ve bazı siyasetçiler tarafından öneminin anlaşılmadığını söyledi.

AİHM kararının alınması sürecine değinen Soyer, görev süresinin uzatılacağını ancak TMK’nın kadro ve eleman sayısını artırmak, yasal statüsünü güçlendirmek gerektiğini belirtti.

Soyer, kaynak sorununun çözülmesi için de Merkez Bankası’nın devreye girebileceğini, farklı çözümler bulunabileceğini söyledi.

 

Denktaş: Kıbrıslı Türklerin de komisyona başvurması sağlanmalı

DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, 77-79 Doruk Anlaşmalarında federasyona geçilememesinin sorumluluğunun Rumlarda olduğunu söyleyerek, parti olarak iki toplumlu iki kesimli federasyon tezine onay vermeyeceklerini açıkladıklarını anımsattı.

Bir sonraki meclisin, bu süre uzatma konusunu ortadan kaldırması gerektiğini belirterek, yasa geçirilirken içerikte bazı değişiklikler yapılması gerektiğini söylediklerini hatırlatan Denktaş, bazı değişiklik önerilerinin kabul gördüğünü, merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın bu komisyona Türklerin de başvurabilmesi gerektiğini söylediğini ancak bunun da kabul görmediğini kaydetti.

Denktaş, Kıbrıslı Türklerin de komisyona başvurmasının sağlanması gerektiğini dile getirerek, mağduriyetlerin ve haksız alımların bu şekilde ortadan kalkabileceğini belirtti.

Yasaya bağlı olarak yaptıkları bazı değişikliklere değinen Denktaş, bazı açılımlar sağlandığını bunun daha da ileriye taşınması gerektiğini kaydetti.

Denktaş, son gelinen aşamada, göreve geldiklerinde 2013’ten kalan ödenmemiş belgeler bulduklarını, şu anda 2014-15’in çoğunun tamamlandığını belirtti

2013’te 81 kişinin tazminat aldığını, 2014’te 73, 2015’te 29, 2016’da 39 kişinin, 2017’de de 60 kişinin ödendiğini dile getiren Denktaş,  sistemin karmaşık olması nedeniyle hızlı çalışamadığını kaydetti.

Denktaş, elden geldiğince ve adil bir şekilde ödemelerin yapıldığını ifade etti.

Ek kaynak yaratılması konusuna da değinen Denktaş, söz konusu rakamların büyük olduğunu kaydetti.

Denktaş, zaman içinde düğümün çözülemeyeceğinin görüleceğini ve global takas sisteminin gündeme gelmek zorunda kalacağını söyledi.

Uluslararası hukukun dışına çıkmadan ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Denktaş, “Kıbrıslı Türklerin müracaatına olanak vermek suretiyle bu işi hızlandırabiliriz, takası da ekleyebiliriz” dedi.

Denktaş, tasarıya olumlu oy vereceklerini ifade etti.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı