Gönyeli’ye Diamond modeli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
KıbrısManşet

Gönyeli’ye Diamond modeli

Gönyeli’de ara emirler nedeni ile “Yonca Kavşağı” modeli hayal oldu. Çemberdeki trafik yoğunluğunu azaltmak için  şimdi de “Diamond Kavşak” modeli üzerinde çalışılıyor

Lefkoşa, Girne, Güzelyurt ve Mağusa yönünden gelen trafiğin kesiştiği Gönyeli Çemberi’ninetrafında 8 ara emri var. Ara emirleri, Gönyeli Çemberi’nde “Yonca Kavşağı” modelin inşa edilmesini olanaksız kılıyor.


Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu hayata geçirilip Girne-Lefkoşa yolu üzerine bağlanabilseydi Gönyeli Çemberi trafiği de rahatlayacaktı, ancak bu hayal de 5 yıldır gerçekleşemiyor.

Dört kentten gelen trafiğin kesiştiği ana çember olma özelliğiyle ciddi bir trafik alan Gönyeli Çemberi’nde şimdi “Diamond Kavşak” modeli üzerinde çalışılıyor.

Kavşaklar akıllı trafik sistemleri ile donatılacak

Gönyeli Çemberi’ndeki trafiğin önemli bir kısmının aktığı Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda da kavşak düzenleme projeleri var.

2019 yılı bütçesine de konan Fuar Kavşağı, Atatürk Spor Salonu Kavşağı, Sosyal Konut Kavşağı ve Küçük Kaymaklı Kavşağı projeleri, buralardaki trafiği daha hızlı ve daha akışkan hale getirmeyi hedefliyor.

Kavşaklara, şerit eklemeleri yapılacak ve akıllı trafik sistemleri konacak.

Bulvar üzerinde yapılacak bir diğer çalışma ise YDÜ Kavşağı’ndaki üst geçidin kaldırıp başka bir noktada değerlendirilmesi.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar