KıbrısManşet

Gönyeli Belediyesi ile ilgili Başbakanlığa suç duyurusunda bulunuldu


Gönyeli Yenikenti İnisiyatifi Gönyeli Belediyesi’nden çözüm bekliyor

Gönyeli Yenikent İnisiyatifi Gönyeli’de lağım suyunun dereye boşaltılmasını protesto etmek için bir süre önce düzenlediği protesto eyleminin ardından önceki gün Başbakanlığa giderek Gönyeli Belediyesi, Çevre Dairesi ve Lefkoşa Kaymakamlığı ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Yenikent İnisiyatifi 27 Nisan Cuma günü 131 imzayı ihtiva eden suç duyurusunun asıl suretini Başbakanlığa verdi.

İnisiyatif yarın (Pazartesi günü) de suç duyurusunu Başsavcılığa iletecek.

GÖNYELİ’DE GÜNDE 45 BİN LİTRE LAĞIM SUYU DEREYE POMPALANIYOR

Gönyeli Yenikent İnisiyatifi 15 Nisan Pazar günü düzenlediği eylemde çağdaş , insana yakışan, sağlıklı bir çevrede  yaşama hakları bulunduğunu vurgulayarak,  günlük olarak 45 bin litre lağımın yaşadıkları  bölgelerde dereye pompalandığını ve bunun artık dayanılmaz bir hal aldığını bildirmişti.

Eylemde İnisiyatif adına konuşma yapan Bülent Ecevit, “her gün  en az 45 bin litre lağım dereye pompalanmakta, 4 – 5 vidanjör fosseptik atık menhollere boşaltılmaktadır” diyerek bugüne kadar plansız,  projesiz,  günü kurtarma adına yapılan müdahalelerin bir işe yaramadığı gibi sorunu büyüttüğünü söylemişti.

 

EYLEMLER DEVAM EDECEK

Gönyeli Belediyesi’ni soruna duyarsız kalmakla suçlayan Bülent Ecevit,  belediyeyi sorun yok anlayışıyla hareket etmekle suçlamıştı.

Gönyeli Yenikenti İnisiyatifi önümüzdeki günlerde ‘daha güzel bir Yenikent için ne yapabiliriz ve mevcut sorunlarımıza yönelik farkındalığı ne tür etkinliklerle sağlayabilir’ konulu geniş katılımlı bir toplantı düzenleme hazırlığında olduğunu da bildirdi.

İnisiyatif yetkilileri eylemlerinin artarak devam edeceğinin altını çizdi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı