YaşamYemek

Girne’deki gizli bahçe “ikimiz Cafe”Girne’deki “İkimiz Cafe” ülkemize gelen turistler arasında çok popüler.
Gencecik bir kadın, tek başına evinin bahçesinde açtığı kafesi ile kendi ayakları üzerinde duruyor. Rezervasyon yapmadığınızda yer bulamayacağınız mekanın bizler farkında değiliz ama yıllardır yurtdışında çok popüler.Girne’de Türk Mahallesi’nde bulunan İkimiz Kafe’nin kapısından içeriye girdiğiniz anda kendinizi bambaşka bir dünyada buluyorsunuz. İkimiz Kafe daha önce gittiğiniz pek çok mekân ve kafeden farklı kendine has tarzı olan, Kıbrıs mutfağının Avrupa mutfağı ile harmanlandığı, inanılmaz leziz tatların ortaya çıktığı otantik bir kafe.

Latife Erim, 2006 yıllında Turizm Otelcilik’ten mezunu olmuş, profesyonel basketçi, herkesin yaptığı şeylerin dışında farklı bir şey yapmak isteyen Erim, 2011 yılında annesi ile beraber evlerinin bahçesinde restoran açmaya karar vermiş. Anne kızın açtığı restoranın adını tamda onları anlatacak şekilde “İkimiz” koymuşlar. Uzun zaman ev yemeği yapan restoran çok kısa bir zaman önce ise kafeye dönüşmüş. Ben kafeye dönüşmüş halini çok sevdim.

Ülkemize gelen turistler arasında çok popüler olan, ama her gün önünden geçmeme rağmen benimse yeni keşfettiğim kafenin siparişleri bisiklet ile dağıtılıyor. Tüm menülerin kendine özel bir tarafı veya farklılığı var. Mesela pide arasında hamburger denediniz mi? Denemediyseniz mutlaka denemelisiniz. Latife Erim’in annesi Fatma Erim, dekorasyondaki her şeyi kendisi yapmış. Anne ve El emeği göz nuru bir mekân.

Kafenin sahibi olan Latife Erim ile sohbet ediyoruz. Müşterilerine kapılarını kapadıktan sonra beni misafir ediyor.

Evinizin bahçesini önce restoran sonra kafe yaptınız, iddialı bir girişimcisiniz.

Turizm Otelcilik mezunuyum. Mezun olduktan sonra 6 yıl başka bir sektörde çalıştım. Sonra annem ile birlikte kendi işletmemizi açtık. Restoran açmaya karar verdiğimizde gerek kiraların yüksek olması gerekse personel masraflarını düşündüğümüzde, ilk adım olarak kendi bahçemizde denemeye karar verdik.

İkimiz neden kafeye dönüştü?

Altı yıl gibi uzun bir süre boyunca ev yemekleri yaptığımız restoranımızı üç ay önce kafeye çevirdik. Restoran işletmek 24 saatini ona ayırmanıza neden oluyordu. Sabahtan başlayan hazırlıklar gecenin ilerleyen saatlerinde ortalığı toparlamak ve temizlemekle bitiyordu. Annem ile birlikte mutfakta uzun yıllar zaman geçirdik. Annemin dinlenmeye ve benimde kendime zaman ayırmaya ihtiyacım vardı. Şu anda mutfakta ben tek başımayım. Sabah sekizden öğleden sonra üçe kadar hizmet vereceğimiz, hafta sonumuzun bizim olacağı bir düzene geçtik.

Ülkemize gelen turistler arasında çok popülersiniz.

Müşterilerimizin neredeyse yüzde doksanı turistler. Bizleri genellikle Tripadvisor ile buluyorlar. Uzun zaman restoranımız Tripadvisor’da bir numarada kaldı. Ortamı ve yemeklerimizi çok seviyorlar.

Hong Kong’dan sizinle röportaj yapmak için gelmişler.

Hong Kong’dan geçen sene bir grup geldi ve benimle röportaj yapmaya geldiklerini söylediklerinde çok şaşırdım. Yurtdışından başka dergilerden de gelenler oldu. Yabancı müşterilerimiz mutlaka diğer gelecek olanlara bizi tavsiye ettiler. Yabancılar arasında çok popüleriz.

Yabancı müşterilerin kapıdan “Latife nerede?” ya da “Fatma nerede?” diye girdiğini anlatan Latife, “İsmimle bana hitap ettiklerinde “Acaba nereden tanıyorum?” diye düşünürken daha önce hiç tanışmadığımızı ve beni sadece tavsiye üzerine bulduklarını anlıyorum.” diye anlatıyor.

En iddialı yemeğiniz nedir?

Ev yapımı bize ait özel olan ve kendi tarzımızı yarattığımız hamburgerimiz çok meşhurdur. Ayrıca özel salatalarımız var ve patates köftemiz çok meşhurdur.

Rezervasyon yapmadan gelebilir miyiz?

Tabi ki gelebilirsiniz ama müşterilerimizin çoğunluğu yabancı oldukları için rezervasyon yaparak geliyorlar. Geldiğinizde boş masa bulmak için rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

Kafe dışında neler yapıyorsun?

YDÜ Basketbol takımındayım. Kafede olmadığım zamanlar spor ve sanatla geçiyor.

Gelecekle ilgili hayallerin nedir?

Kendime yetecek kadar zamanımın olduğu ve kendi kendime yetebildiğim bir hayat istiyorum.

Latife kendisi için ne çocukluğunda nede yetişkin olduğunda büyük hayaller kurmamış. Latife kurmamış ama ben onun için hayaller kuruyorum. Kıbrıs mutfağının leziz tatlarının dünya mutfağı ile harmanlanmış menüsünün gerektiği değeri görmesini, Mağusa  ve Lefkoşa’da da  “İkimiz Kafe” açtığını hayal ediyorum. Latifenin büyük hayaller kurup hepsini geçekleştirdiği yıllar diliyorum.

Tripadvisor’da restoranı kafeye dönüştürdüğünüz için tepkiler var.

Müşterilerimiz “Pek çok kez geldik ve çok memnunduk, neden restoranı kapattınız” “Tekrar açın restoranı” diyen çok fazla müşterimiz var. Yorumları okudukça işimizi ne kadar iyi yaptığımızı anlıyoruz. Eylül ekim gibi yabancı müşterilerimizin ağırlıklı geldiği dönemde haftada bir veya 2 akşam tekrar geceleri açmayı planlıyoruz.

Bahçenizi ilk görenler ne tepki veriyor?

Gelenler mutlaka fotoğraflarını çekiyor, “Gizli bir bahçeye geldik sanki.” diyorlar. İlginç buluyorlar. Dünyanın pek çok köşesinden geliyorlar ve mutlaka gelenler tekrar geliyor.

Dünya mutfağı ile Kıbrıs mutfağının karıştığı İkimiz Kafe’de pirohudan patates köftesine kadar pek çok seçenek mevcut. Latife Erim işinden bahsederken “Bizleri Yemek yapmak, kolunuzdaki altın bilezik gibidir.”  Diye tanımlıyor.

Bahçede favori köşesi olan bölümde sohbet ettik. İnanılmaz güzellikteki üzeri seramik bir masanın olduğu köşeyi bende çok beğendim. Masayı Latife’nin annesi Fatma Hanım yapmış. Fatma Hanım bahçeyi baştan sona kendi el emeği ile donatmış. Kendi yaptığı süs havuzundan, soba bacalarından yaptığı dekorlara kadar her masadan her sandalyeye kadar her şeyin üzerinde emeği var. Bahçedeki her mobilyanın kendine özel ve has bir yanı var.

Yemekteki trendlerin mutfaklarına sürekli yansıdığını anlatan Erim kendilerini sürekli yenilemeleri şöyle anlatıyor: “Mutfakta bir modadır, örneğin şu anda Kinoa ve chia tohumu en popüler olan akımdır ve bu yeni akımlar mutlaka bizim mutfağımıza girer.”

Latife’nin kendisi gibi güzel kafesi hafta içi sabah sekizden saat üçe kadar açık ve kafenin yerini bulmak çok kolay. Türk Mahallesinde kime sorsanız size gösterecektir. Türk Mahallesinin meşhur Biddacı fırınına gelmeden sağa döndüğünüzde göreceksiniz.

Başa dön tuşu