Sanat

Girne Kültür Sanat günleri başlıyor


[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]G[/dropcap]irne Belediyesi’nin bu yıl 6’ıncı düzenleyeceği 24 Mayıs’ta Girne Amfi Tiyatrosu’nda Şebnem Ferah’ın vereceği konserle başlıyor.
Girne Grand Pasha Otel’de bugün saat 10:00’da basın toplantısı düzenleyen Girne Belediyesi, bu yıl 24 Mayıs – 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği Girne Kültür Sanat Günleri etkinlikleri hakkında bilgi verdi.Toplantıya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kültür Sanat Danışmanı Derman Atik ve bazı belediye meclis üyeleri katıldı.

GÜNGÖRDÜ “KKTC VE KENT HALKINI KUCAKLAYAN ANA TEMASI BARIŞ OLAN BİR PROGRAM HAZIRLADIK”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü yaptığı konuşmada, bugün dünya genelinde artık kent ile köyler arasında pek fark kalmadığı, hemen hemen tüm altyapılarının aynı kalitede olduğunu belirterek, aradaki farkın; kent belediyelerinin kent halkı, ziyaretçi ve civarında ikamet edenleri kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmaları olduğunu kaydetti.

Güngördü, Kentli olmanın en önemli göstergelerinden birisi eskiden; “kaldırım taşının yüksekliği kentlinin gelişmişlik düzeyini yansıtır” şeklinde ifade edilirken şimdi buna kentlerde yapılan sosyal ve kültürel etkinliklerin de eklendiğini vurguladı.

Bu yıl 6. düzenleyecekleri Girne Kültür Sanat Günleri’ne ciddi bir şekilde hazırlandıklarını ifade eden Güngördü, bu kapsamda ortaya KKTC ve kent halkını kucaklayan ana teması barış olan bir program ortaya çıkardıklarını söyledi.

Güngördü, 24 Mayıs’ta başlayıp 27 Eylül’de sona erecek etkinlik programında toplam 19 aktivite içinde; konser, oratoryo ve tiyatro oyunlarının yer alacağını kaydetti.

ENGELLİLERE ÜCRETSİZ

Engellilere yönelik adım atan belediye yönetiminin onları tüm aktivitelere ücretsiz  katılımlarını sağlayacağını ifade eden Güngördü, bunun kendileri için ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Organizasyonda engelliler yanında çocukları da unutmadıklarını belirten Güngördü, bu kapsamda onların gelişimlerinde büyük katkı yapacak çocuk tiyatro ve oyunlarının da yer alacağını söyledi.

Etkinliklerin ana aktivite merkezinin Girne Amfi Tiyatro alanında yer alacağını da belirten Güngördü, bunun yanında Girne Polis Müdürlüğü, Girne Belediyesi, Antik Liman, Kaşgar Court gibi kentin farklı noktalarında da aktiviteler düzenleyeceklerini belirterek, amfi tiyatrodaki etkinliklerin ücretli diğerlerinin ise ücretsiz olacağını kaydetti.

Güngördü, tüm halkı akviteleri izlemeye davet etti.

Konser ve tiyatro oyunlarına girişin 20 ile 50 TL arasında değiştiği etkinlik biletleri, Girne Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi ve Deniz Plazalar’dan temin edilebilecek.

PROGRAM

Etkinlik programı şöyle:

“24 Mayıs saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Şebnem Ferah Konseri, 7 Haziran saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Melis Sökmen konseri, 14 Haziran saat 21:00’de Girne Antik Liman’da Kurtalan Ekspres konseri (ücretsiz), 15 Haziran saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Tiyatro Aşk – ‘Tatminkar Ödül’, 21 Haziran saat 21:00’de Ramadan Cemil Meydanı’nda Grup Gündoğarken konseri (ücretsiz), 23 Haziran saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Orkestrası  ‘Bozan Oratoryosu’ (ücretsiz), 28 Haziran saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Kıbrıslı Sanatçılar Gecesi, 7 Temmuz saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Gripin Konseri, 12 Temmuz saat 21:00’de İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Boyfriend’, 19 Temmuz saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda 2’inci Girne Blues Festivali- Real Jam, Asım Can Gündüz ve Orkestrası, Michael Packer, Christine Santelli, 26 Temmuz Saat 21:00’de Kaşgar Court’ta Bulutsuzluk Özlemi konser (ücretsiz), 2 Ağustos Saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Onur Akın konseri, 9 Ağustos saat 21:00’de Çocuk Tiyatrosu Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, 16 Ağustos saat 21:00’de Amfi Tiyatrosu’nda Mabel Matis konseri, 23 Ağustos saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Yaşar konseri, 6 Eylül saat 21:00’de Ankara Devlet Tiyatrosu Neşet Ertaş – Neşe Dert Aşk, 15 Eylül saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Yeni Türkü konseri, 20 Eylül saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Buray konseri ve 27 Eylül saat 21:00’de Girne Amfi Tiyatrosu’nda Teoman konseri.”

Başa dön tuşu