MagazinManşet

Gilan’da “Palüze” EtkinliğiİKİ TOPLUM BİR PALÜZE: Güney Kıbrıs’ta bulunan Gilan köyünde birinci iki toplumlu “Palüze” etkinliği yapıldı. 1974 öncesinde Güney Kıbrıs’ın Gilan köyünde ikamet eden Gilanlı Türkler ve Rumlar ilk kez bir “Gilan Palüze” etkinliğinde bir araya geldiler
Gilan köyünde geneleksel olarak 32 yıldır sürdürülen Gilan panayırı olarak da bilinen etkinlikte bu yıl ilk kez Türk ve Rum komiteleri ortak karar alarak 1974 öncesi köyde yaşayan Türkler ile birlikte etkinlik düzenleme kararı alarak 1. Gilan Palüze etkinliği olarak isimlendirdikleri etkinlikte ilk kez ortak etkinlik yaptılar.Kuzey Kıbrıs’tan Güzelyurt eski Milletvekili Ramadan Gilanlıoğlu ve  Abdullah Cangil Türk komitesinde yer aldılar.

Etkinlik Pazar günü Gilan köyünde gerçekleşti. Etkinliğe Kuzey’den 10 otobüs ile ve çok sayıda kişi kendi araçları ile gittiler. Etkinliğe Kuzeyden ve Güneyden bazı yeni ve eski milletvekilleri ile üst düzey yöneticiler de katıldı. Etkinliğe katılan çok sayıda Türk ve Rum gönüllerinde bir gün geçirdiler.

Etkinlik açılışında Türk komite üyesi Abdullah Cangil, Rum komite üyelerinden Gilan Belediye başkanı Yannakis ve Rum Tarım bakanı birer konuşma yaptılar.  Tüm konuşmacılar,  Kıbrıs görüşmelerinin devam ettiği bu süreçte Türk ve Rumları bu gibi etkinliklerde buluşturmak ve kaynaştırmak, etkinliklerde Kıbrıs kültürünü öne çıkmasını sağlamak, iki toplumun birlikte yaşayabileceğinin göstergesi olduğunu ve iki toplumun birlikte neler yapabileceğini yansıtmak olduğunu söylediler.

Konuşmaların ardından Kuzey’den Akçay Kültür Derneği AKDER folklör ekibi ve Güneyden Rum folklör ekipleri gösteriler sundular. Her iki folklör ekipleri de etkinliğe katılanlar tarafından büyük takdir toplayarak dakikalarca alkışlandılar. Etkinlik sabah saatlerinden fece geç saatlere kadar sürdü.  Bir araya gelen Türk ve Rum köylüler bol bol sohbet ederek eski anılarını paylaştılar. Köyde Türkler ve Rumlar tarafından kurulan standlarda, Kıbrıs’a özgü yiyecekler satışa sunuldu. El işi ve sepet yapımı standları kuruldu. Yapılan paluzeler keyifle tüketildi.

paluze-2 paluze-3 paluze-4 paluze-5 paluze-6 paluze-7

Başa dön tuşu