Gençlerden büyük tepki - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Gençlerden büyük tepki

GENÇLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ: Koordinasyon Ofisi kurulmasını protesto etmek için dün Lefkoşa Dereboyu’nda buluşan gençler, şarkılar ve sloganlarla Cumhuriyet Meclis önüne yürüdü. Meclis önünde karnaval havasına dönüşen protesto eyleminde gençler, Koordinasyon Ofisi’ne karşı “reddediyoruz” dedi

GELECEK GENÇLERDİR: Protesto etkinliğinde konuşan TDP Milletvekili Zeki Çeler platform olarak yaptıkları tüm etkinlik ve eylemlerin tek amacının gençliğin sesinin duyurmak olduğunu kaydetti. Çeler, “Türkiye’nin KKTC’de Yurtdışı Koordinasyon Ofisi kurmasını reddediyoruz” dedi

GÖRÜŞ YARIN AÇIKLANACAK: Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Koordinasyon Ofisi kurulması yönünde imzalanan ve Cumhuriyet Meclisi’nde de onaylanan ülkeler arası anlaşmayı görüşünü almak için Anayasa Mahkemesi’ne götürmesinin ardından kesin görüş yarın açıklanacak

Bahadır AYNA

Reddediyoruz Platformu çatısı altında örgütlenen gençler, dün Lefkoşa’da “KKTC’de Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi kurulmasını” protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu vatandaşlar saat 19:00’da Dereboyu’nda “Citroen ışıkları” olarak bilinen noktada toplandı. Cadde boyunca “reddediyoruz” şeklinde slogan atarak yürüyen gençlere çevredeki cafe ve dükkanlarda bulunan vatandaşlar da destek verdi.

Bazı vatandaşlar oturdukları kafeden kalkarak yürüyüşe destek verirken bazı sürücülerde araçlarının kornalarına basarak destek verdi. Polis, Dereboyu Caddesi’nden Cumhuriyet Meclisi’ne kadar eylemcilere eşlik ederek güvenliği sağladı. Yürüyüşün emniyetini sağlamak için çok sayıda polis görev yaptı.


Şarkılar ve sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meclisi önüne yürüyen vatandaşlar, burada da eylemlerini sürdürdü.

6s copy

Meclis önünde sahne kuruldu

Dereboyu’ndan Cumhuriyet Meclisi’ne yürüyen çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu topluluk, burada da sloganlarla Koordinasyon Ofisi’ne karşı tepkilerini yüksek sesle haykırdı. Eylemciler Şehitler Abidesi önüne kurulan sahnenin önünde toplandı. Platform üzerinde konuşma yapan TDP Milletvekili Zeki Çeler, katılım gösteren herkese teşekkür etti.

Çeler, Reddediyoruz Platformu içerinde aktif çalışan gönüllüleri sahneye çağırarak konuşmasına devam etti. Çeler, platform olarak yaptıkları tüm etkinlik ve eylemlerde tek talebin gençliğin sesinin duyurulması olduğunu belirterek, “gençliğin sesini duyun gelecek gençlerdir” dedi. Çeler, bugün burada bir tarih yazıldığını ve Meclis önünde “Meclis’e karşı” eylem yaptıklarını belirterek, burasının artık bir miting alanı olduğunu, gençlerin burada olduğunu ve her zaman burada olacağını vurguladı.  Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin KKTC’de yapacaklarını eleştiren Zeki Çeler eylemcilere “Gençlik gelecek gelecek, gelecek bizimle özgürleşecek” sloganını artırarak konuşmasını sonlandırdı.

7 copy

Karnaval havasında bitti

Eylem ülkemizin başarılı müzisyenlerinden Eda Girgin, Sinan Güzen, Sol Anahtarı, Grup Bariya, Eril Cambaz, Blue Tears, Zeki Karahanoğlu, Grup Saki, Nafiz Dölek ve Caravan Blue yanı sıra Kangoo Jump, Studio 21 ve halk dansları ekipleri de gösterileri ile son buldu.

Cumhuriyet Meclisi’nden onaylanarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın önüne gelen anlaşma, Akıncı tarafından görüşünün alınması için Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmişti. Anayasa Mahkemesi ise görüşünün yarın açıklayacak.

9 copy

Reddediyoruz Platformu şu örgüt ve siyasi partilerden oluşuyor:

Halk Sanatları Derneği (HASDER) ,HASDER Gençlik Kulübü, Akçay Kültür Sanat Derneği (AKDER),Gençlik Merkezi Birliği, Lefkoşa Folklor Derneği (FOLKDER), Göçmenköy-Taşkınköy Kültür Derneği (Göç-Taş), Gençlik Kampları Gönüllü Liderleri, Kıbrıs Havaları Derneği, Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD), Kalavaç Yerel Değerleri Yaşatma Derneği (KAYED), KAYDER, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi (AFSA), Mesarya Kadınları İnisiyatifi, Tabipler Birliği, Eczacılar Birliği, Yeşil Barış Hareketi, Biyologlar Derneği, Toparlanıyoruz, BARAKA Kültür Merkezi, Dikmen Gençlik Merkezi (DİGEM), Alayköy Folklor Derneği, Dördüncü Duvar Düşünce Derneği, Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM),Güzelyurt Sanat Derneği (GÜSAD), Güzelyurt Atılımcı Sanat Derneği (GASAD),Sevgi Çiçeği Derneği (SEÇDER), Kıbrıs Halk Dansları ve Sanat Merkezi, Özgür Adımlar Kültür Sanat Derneği, Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği, Toplumcu Demokrasi Partisi, TDP Gençlik Örgütü, TDP-Tocek, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), BKP Gençlik Meclisi, BKP Kadın Meclisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü (CTP-G.Ö), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), YKP-fem, Bağımsızlık Yolu, Tango Cyprus, Devrimci Komünist Birlik, Üretim Merkezi, Boran Kültür Merkezi, Kuir Kıbrıs, Mağusa İnisiyatifi, EMAA, MAGEM, Feminist Atölye (FEMA),Dayanışma,Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı,Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği,Kıbrıs Pir Sultan,Feminist Öğretmen İnisiyatifi, Lefkoşa Sanat Tiyatrosu (LST),Çağ – Sen, Türk-Sen, KTAMS, DAÜ-SEN, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), EL-SEN, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ve Sendikal Platform.

2 copy3s copy

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar