Türkiye

Gelibolu’da orman yangını: 15 saat sonra kontrol altında


Türkiye, Çanakkale Gelibolu Yarımadası’ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyü yakınlarında dün akşam saat 22.30’da başlayan yangın, yaklaşık 15 buçuk saat sonra tamamen kontrol altına alındı.

Çıkış nedeni henüz bilinmeyen yangında 100 hektardan fazla alanın zaarr gördüğü tahmin ediliyor.

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale Savaşları’ndan kalma mühimmatların da yangında yer yer patladığı bilgisini verdi.

Bakan Pakdemirli “Bölge bir savaş geçirmiş bölge olduğu için yer yer mühimmat olduğu için yer yer patlamalar meydana geldi” ifadelerini kullandı.

Çıkış nedeni bilinmeyen yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Behramlı köyünden Alçıtepe köyü istikametine kuvvetli poyrazın etkisiyle ilerleyen yangına 72 arazöz, 9 dozer ve yüzlerce işçi ile sabaha dek müdahale edildi.

Alevlerin Behramlı köyü yakınındaki Şahindere Şehitliğini de tehdit etmesi üzerine, Şehitlik önüne ekipler set çekti.

Ancak kuvvetli poyraz nedeniyle yerden yapılan müdahaleler yangını kontrol altına almaya yeterli olmadı.

Yangını kontrol altına alabilmek üzere havadan yapılacak müdahale için günün aydınlanması beklendi. Havanın aydınlanmasıyla beraber çok sayıda helikopter bölgeye gelerek, yangına havadan müdahale etmeye başladı.

“100 hektar civarında alan etkilenmiş görünüyor”

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sabah saatlerinde yaptığı açıklamada 2 saat içinde yangının tamamen kontrol altına alınmasını beklediklerini belirtmişti.

Pakdemirli “Gece 30-35 kilometre bir rüzgarımız vardı şu anda 20-25 kilometre civarında. Şu an itibari ile yerleşim yerlerini tehdit etmiyor. Şehitliğimiz zarar görmedi. Şu an itibari ile 100 hektar civarında bir alan etkilenmiş görünüyor. Yangın şu anda çoğunlukla kontrol altına alınmış durumda” diye konuştu.

Ekiplerin havadan ve karadan soğutma çalışmaları sürüyor.

Yangının çıkış nedeninin ve zarar gören alanının tespiti için çalışmaları da devam ediyor.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı