GEÇİCİ KAOSU - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Kıbrıs

GEÇİCİ KAOSU

GEÇİCİ KAOSU

YASAL DEĞİL… KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, Sayıştay Başkanı’nın öğretmenlik dışındaki meslek gruplarında yapılan geçici öğretmen atamaları konusunda bir rapor hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi. Özhür, “Sayıştay, AÖA mezunu varken başka atama yapılmasının yasal olmadığı konusunda bizimle hemfikir” dedi

ÖDEME YAPILMAYACAK… Sayıştaylık’ın hazırlayacağı raporda yasa dışı olan atamalara “ödeme yapılamayacağı” yönünde bir ifade yer alacağı öne sürülürken bakanlığın bu nedenle bazı geçici öğretmenlerin işine son verdiği savunuldu. Bu konumdaki öğretmenlerin işten durdurulmasının bayram sonrası da devam edeceği öne sürüldü


“SÜRESİ DOLAN DURDURULDU”… Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan, “Sayıştay tarafından hazırlanacağı öne sürülen rapordan haberim yok. Bana ne öyle bir rapor geldi ne de duyum aldım. Bayram öncesinde yalnızca görev süresi dolan geçici öğretmenler durduruldu. Ancak sendikanın meslek dışından yapılan atamalara itirazı olduğunu biliyorum” dedi

Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) tarafından yapılan “Öğretmenlik Münhal Sınavı” öncesinde Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokullara atanan diğer meslek guruplarına mensup geçici öğretmenler, konusunda Sayıştay uyarıya hazırlanıyor.
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, Öğretmenlik Yasası’nın 10. Maddesi’ne göre, AÖA mezunu varken başka meslek gruplarına mensup kişilerin atamasının yapılmasının yasal olmadığını söyledi.
Sayıştaylık’ın da bu konuda kendileri ile aynı fikirde olduğunu belirten Özhür, Sayıştay Başkanı’nın öğretmenlik dışındaki meslek gruplarından yapılan geçici öğretmen atamaları konusunda bir rapor hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi.
KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, Sayıştaylık ile Kurban Bayramı öncesinde konuya ilişkin istişarede bulunduklarını söyledi.
Sayıştaylık’ın bu yönde bir rapor hazırlığı içerisinde bulunduğu yönündeki ifadeleri değerlendiren Varoğlu, “Geç bile kalındı” dedi.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ise Sayıştay tarafından hazırlanacağı öne sürülen rapordan haberinin olmadığını belirterek, “Bana ne öyle bir rapor geldi ne de duyum aldım. Bayram öncesinde yalnızca görev süresi dolan geçici öğretmenler durduruldu. Ancak sendikanın meslek dışından yapılan atamalara itirazı olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Özhür: “Sayıştaylık bizimle hemfikir”
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, Öğretmenlik Yasası’nın 10. Maddesi’ne göre, AÖA mezunu varken başka meslek gruplarına mensup kişilerin atamasının yapılmasının yasal olmadığını söyledi.
Bayram öncesi Sayıştaylık ile bir araya geldiklerini ve konuya ilişkin istişarede bulunduklarını kaydeden Özhür, “Sayıştaylık da bu konuda bizimle hem fikir” dedi.
Sayıştaylık’ın bu yönde bir rapor hazırlığı içerisinde bulunduğunu ifade eden Mustafa Özhür şu şekilde konuştu:
“Kurban Bayramı öncesinde AÖA mezunu olmayan ve bakanlık tarafından atanan geçici öğretmen olarak atanan bazı kişiler görevden alındı. Bu konumdaki öğretmenlerin görevden alınmaları bayramdan sonra da devam edecek. Çünkü, Öğretmenlik Yasası’na göre, Öğretmen Akademisi mezunu veya akademiye denkliği olan mezun öğren varsa, öncelik onlarındır. Dolayısıyla söz konusu atamalar yasa dışıdır. Bayram öncesi sendika olarak Sayıştay Başkanı ile bir araya geldik ve bu yönde başvurumuzu yaptık. Sayıştay bizimle hemfikir olduğunu belirtti ve bundan dolayı Sayıştaylık’ın ödeme yapamayacağını kaydetti. Sayıştay Başkanı ayrıca, konuya ilişkin bir rapor hazırlayacağını da dile getirdi.”

Varoğlu: “Geç bile kalındı”
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Güven Varoğlu, Öğretmenlik Yasası’nın 10. Maddesi’ne göre, hükümet tarafından yapılan söz konusu atamaların yasal olmadığını belirtti.
Varoğlu, yasaya göre, önceliğin Öğretmen Akademisi mezunlarının olduğunu belirtti.
Sayıştaylık ile Kurban Bayramı öncesinde konuya ilişkin istişarede bulunduklarını kaydeden Güven Varoğlu, şöyle konuştu:
“Sayıştaylık tarafından konuya ilişkin bir rapor hazırlığı içerisinde olduğu doğrudur kaldı ki, zaten buna geç bile kalınmıştır. Öğretmenlik Yasası’na göre, atamalarda öncelik öğretmen akademisi mezunlarınındır. Nasıl ki bir başka meslek dalında eleman varsa başka meslekten eleman alınmıyor. Burada da böyle olması gerekiyor. Doğru olan budur. Kurultay hesaplarınca başka gruplardan mezun kişiler atanmıştır. Biz bunu yasaya aykırı buluyoruz. Sayıştaylık’la ilgili istişareyi biz yaptık. Sayıştaylık’ın bu yönde bir girişimi olduğu doğrudur. Görev süresi dolan söz konusu geçici öğretmenlerin görev süresinin uzatılmadığı bilgisi de bize ulaştı.”

Atasayan: “Bakanlığımıza böyle bir rapor ulaşmadı”
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Sayıştay tarafından hazırlanacağı öne sürülen rapordan haberinin olmadığını belirterek, “Bana ne öyle bir rapor geldi ne de duyum aldım. Bayram öncesinde yalnızca görev süresi dolan geçici öğretmenler durduruldu. Ancak sendikanın meslek dışından yapılan atamalara itirazı olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar