Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. yıl dönümü dolayısıyla dün başkent Lefkoşa’da, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda tören düzenlendi.
Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, ana muhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, milletvekilleri, siyasi partilerin başkan ve temsilcileri, dernek, kurum kuruluş, üniversite yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.
İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tören birlikleri ve halkın bayramını kutlamasıyla devam etti. Eroğlu’na Türkiye Büyükelçisi Akça eşlik etti.

Akyar: “Cumhuriyet ilelebet yaşayacak”
Bayram tebrikinin ardından KTBK adına günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Piyade Kurmay Binbaşı Kemal Akyar, tarihi günlerin unutulmaz günler olduğuna işaret ederek, günün Türk ulusu adına en değerli ve unutulmaz günlerden biri olduğuna vurgu yaptı.
Akyar, Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. kuruluş yıl dönümünü mücahit Kıbrıs Türk halkı ile birlikte kutlamaktan onur ve gurur duyduklarını belirterek, “cumhuriyetin birlik ve beraberlik içerisinde yaşatılması gereken en büyük değer” olduğunu kaydetti.
Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin her geçen gün yüceldiğini ve yücelmeye devam ettiğini, cumhuriyeti yüceltmek için gençlere de büyük görev düştüğüne işaret eden Akyar, cumhuriyetin ilelebet yaşayacağını kaydetti.
Kıbrıs Türk halkının da KKTC Devleti çatısı altında yaşamını huzur ve güven içerisinde sürdürdüğünü, Türkiye Cumhuriyeti’nin de daima Kıbrıs Türk halkının yanında olacağını vurgulayan Akyar, şehitleri rahmetle, gazileri minnetle andı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşması ile devam eden tören, resmigeçitle sona erdi.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar