Gazimağusa halkı tedirgin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Kıbrıs

Gazimağusa halkı tedirgin

Gazimağusa halkı tedirgin

TEKSAS’I ARATMIYOR… Gazimağusa’da Mehmet Güder’e ait kasap dükkanına önceki akşam 6 el ateş edildi. 6 kurşun da iş yerine isabet etti. Aynı dükkana 23 Ocak 2013’te de 3 el ateş edilmişti. 21 Ocak 2013’te Axess Apple Store isimli iş yerinde çalışan Mehmet Demiray kurşunlandı. Demiray, karnından ve ayağından yaralandı. 8 Şubat 2013’te de Doğan Eyisan isimli kişi topuğundan vuruldu

HALK DENETİM İSTİYOR… Gazimağusa’da son iki ayda ikisi aynı iş yerine olmak üzere meydana gelen kurşunlama olayları bölgede ikamet eden halkın psikolojisini bozdu. Gazimağusa’da huzur bozuldu. Vatandaş, yetkililere çağrıda bulunarak gümrüklerde denetimlerin artırılmasını istedi.


BYA/Hüseyin ÇİÇEK
Gazimağusa’ da son günlerde art arda yaşanan kurşunlama ve vurulma olayları Mağusalıların huzurunu kaçırdı.
Gazimağusa’da BY Ajans’a konuşan vatandaşlar, son günlerde meydana gelen adli olayların kendilerini huzursuz ettiğini söyledi.
Ülkeye giriş ve çıkışlarda denetimin olmadığını savunan vatandaşlar, yetkililere çağrıda bulunarak, gümrüklerde denetimlerin artırılmasını istedi.

2 ayda 4 kurşunlanma olayı yaşandıGazimağusa’da Mehmet Güder’e ait kasap dükkanına önceki akşam, 6 el ateş edildi. Atılan 6 kurşun da iş yerine isabet etti. Mehmet Güder’e ait kasap dükkanına 23 Ocak 2013 tarihinde de 3 el ateş edilmişti.
21 Ocak 2013’te Axess Apple Store isimli iş yerinde çalışan Mehmet Demiray kurşunlandı. Kurşunlama olayının sonucunda Demiray, karnından ve ayağından yaralandı.
8 Şubat 2013 tarihinde de ismi daha önce “emanetçi tarafından sirkat” suçuna karışan 48 yaşındaki Doğan Eyisan, sağ ayak topuğundan vurularak yaralandı.

“Silahlar ülkeye kaçak geliyor” iddiası
Gazimağusa’da BY Ajans’a konuşan bazı vatandaşlar, ülkede son zamanlarda yaşanan kurşunlama olaylarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, olaylarda kullanılan silahların KKTC’ye Türkiye’den yasa dışı yollardan getirildiğini iddia etti.
Ülkede adli olayların artığına işaret eden vatandaşlar, gümrüklerdeki denetimlerin artırılmasını istedi.

Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi?
Nidai Mohaç 
“Bu memleket artık bitti, denetim yok, silahlar buraya Türkiye veya başka bir ülkeden denetimsiz geliyor, polisimiz yetersiz, hükümetimiz beceriksiz,  daha ne olmasını beklersiniz. Huzurumuz kalmadı, bu ülkede 1974’ten beri diktatörlük var.”

Taner Zeden “Maalesef memleketin içinde bulunduğu bu durum acı. Kimlikle kontrolsüz girişlerin sonucunda bu duruma geldik, KKTC kurulduğundan beri aynı düzen hep devam etti, nüfus kontrolsüz şekilde artırıldı, daha bu olaylar başlangıçtır, ileride daha kötülerini de göreceğiz, önce insanlara ganimet dağıttılar, ganimetler bitince insanlar birbirine saldırmaya başladı. Sorumlu kesinlikle hükümettir, ama gelmiş geçmiş bütün hükümetlerde bu düzen beslendi, nüfus yapımız değişti, bu olayların temelinde de bu var.”

Hüseyin Yıkılmaz
“Bu olayların dibine inmek lazım, nereden kaynaklandığını bulmak lazım,  onun önüne geçilirse bu olaylar olmaz. Tefecilik, borç alma verme gayrimeşru olduğu sürece bunlar yaşanacak. Hükümet bu konuda çok zayıf,  ülkemizde herhalde bir kanun yok ki bu olayları gerçekleştirebiliyorlar, şimdi dükkan kapalı iken kurşunlamışlar, yarın açıkken, müşteriler varken, çoluk çocuğumuz içerdeyken kurşunlarlar.”

Ahmet Umanel“Bu olayların en başlıca nedeni giriş-çıkışların kontrolsüz olmasıdır,  bu ülkeye ilk girildiği zaman, “ne yapmaya geldiniz?”, “nerde kalacaksınız?”, “kaç gün kalacaksınız?” ve en önemlisi “ne kadar para ile geldiniz?”  sorularının gelen kişilere kesinlikle sorulması gerekir. Eğer gelen kişi cebinde çok az bir para ile gelirse, aç kalmamak için ya hırsızlık yapacak, ya da dolandıracak. Esas hata giriş-çıkışlarda kontrol edemeyenlerindir.”

Yusuf Karataş
“Bir ülkede sosyal ekonomik yapı bozulduğu zaman, kazanma hırsı daha ön plana çıkar, dolayısı ile toplumun hak ettim hak etmedim anlayışı yerine, benim payıma ne düşer zihniyeti, gayrı meşru kazanç yollarını, özellikle gençleri, genelde toplumu sarsar. Bu durum siyasi, hukuki ve ekonomik boşluklardan yararlanan bu yapılar kendi yasalarını topluma dayatır, bunun sonucu hiçbirimizin benimsemediği şiddete dayalı, şiddetten beslenen bir olgu yaratır. Bugünkü toplumun içinde bulunduğu durum bu dayatmaların neticesidir, hızlı bir şekilde yasal düzenlemeler, sosyal ekonomik yapıyı güçlendirecek, aile kültürünü geliştirecek ivedi programlar ile bu tür olaylara karşı mücadele etme imkanlarını aramalıyız, aksi takdirde bugün şiddetle karşı çıktığımız olaylara alışır, daha büyük olaylara davetiye çıkartırız.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar