GAÜ 30’uncu dönem mezunlarını verdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Eğitim

GAÜ 30’uncu dönem mezunlarını verdi

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]G[/dropcap]irne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 30’uncu dönem mezunlarını verdi.

Bu yıl iki grup halinde yapılan ve dün ilk grup mezunlarının katıldığı Girne Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda yer alan törende, 2015- 2016 akademik yılı bahar döneminde üniversitenin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olanlar törenle diplomalarını aldı.


Bugün saat 19.00’da da devam edecek törende, toplam bin 260 öğrenci diploma alacak.

GAÜ, bu yıl onursal doktorayı; “Politika ve Uluslararası Çalışmalar” alanında TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a takdim edecek.

Doktora takdimi, bu akşam yapılacak ikinci grup mezuniyet töreninde verilecek.

GAÜ’nün dün akşamki ilk grup mezuniyet töreni, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve GAÜ Marşı’yla başladı. Bunu açılış konuşmaları izledi.

Törende Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi ve GAÜ Rektörü Prof. Kutsal Öztürk konuşma yaptı.

Ardından Meclis Başkanı Sibel Siber, Srilanka Metroplitan Koleji Kurucu Başkanı Dr. Siraz Meerasahib’e plaket ve madalya takdim etti.

Törene daha sonra Lefkoşa Türk Belediye Orkestrası’nın resitaliyle devam edildi.

GAÜ 30’uncu dönem ilk grup mezuniyet töreni öğrencilere diplomalarının verilmesinin ardından sona erdi.

Törene, Meclis Başkanı Sibel Siber, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi, Rektör Prof. Kutsal Öztürk, GAÜ’lü akademisyen, öğrenci ve veliler katıldı.

GAÜ 30’uncu dönem mezunlarını verdi1

SİBER: “ÜNİVERSİTELERİMİZ, DÜNYADA KENDİ KİMLİĞİYLE YERİNİ ALMA MÜCADELESİ VEREN KIBRIS TÜRK HALKINA GÜÇ VERİYOR”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber yaptığı konuşmada GAÜ’nün 30’uncu dönem mezuniyet töreninde GAÜ ailesiyle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyet dile getirerek, 2015-2016 Akademik Yılı bahar öneminde üniversitenin çeşitli bölümlerinden mezun olan gençleri kutladı.

Alınan diplomalarla mezunların önlerine yeni yollar açıldığı ve bu yolu; “zor, mücadele, hayal ve umutlarla bezeli” bir yol olarak niteleyen Siber, diplomanın büyük bir güç olmasına rağmen yaşamda tek güç olmadığını kaydetti.

Geriye kalanı; özgüven, inanç, umut, gelişim, iletişim, barış, uzlaşı ve empati gibi yeteneklerle mezunların kendi kendini geliştirerek şekillendireceğini ifade eden Siber,  hayatlarında diploma yanında bu niteliklere de gereksinim duyacaklarına vurgu yaptı.

Sahip olduğu üniversitelerin dünyada kendi kimliğiyle yerini alma mücadelesi veren Kıbrıs Türk halkına güç verdiğini belirten Siber, ülkenin bir eğitim adası olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

Meclis Başkanı Siber, mezunların göstereceği başarıların sadece kendileri değil üniversite ve KKTC’yi de yücelteceğini ifade ederek, ülke üniversitelerini uluslararası yayınlarda gördükleri sayıda o kadar daha mutlu olacaklarını kaydetti.

AKPINAR: “30’UNCU YIL MEZUNLARINI VERMENIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ise 2015-2016 Akademik Yılı bahar dönemi mezuniyet töreninin kendileri için çok anlamlı ve müstesna olduğunu belirterek, üniversitenin 30’uncu yıl mezunlarını vermenin gururunu yaşadığını ifade etti.

Yeni mezunların aralarında ‘bakan, milletvekili, CEO’ gibi kişiler bulunduğu; “GAÜ evrensel mezunlar topluluğu”na katıldığını belirten Akpınar, GAÜ ailesinin mezunların gururla anabileceği bir üniversite olma yönünde çalıştığını kaydetti.

Akpınar, GAÜ’nün University of London ve Richmond American University London ile yaptığı işbirliği kapsamında çift diploma uygulaması yanında seçkin üniversitelerle işbirliği yapacağını belirtti.

GAÜ 30’uncu dönem mezunlarını verdi2

VEHBİ: “HER PLATFORUMDA BAŞARILI OALCAĞINIZA EMİNİM”

GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi de mezunları, üniversiteden edindiği bilgileri bilimsellikten ayrılmadan, başkalarının tecrübe ve fikirlerini göz önüne alarak projeler gerçekleştiren, karar veren ve bunları insanlığa faydalı netice ortaya koyma yolunda çaba gösteren gençler olarak yetiştirdiklerini kaydetti.

“Sizleri; çağdaş, laik, adil, etik değerler ve çevreye saygılı, katılımcı, yarını düşünüp planlayan, gönül birliği ve uyum içerisinde, ülke çıkarları için çalışabilecek bireyler olarak ülke ve dünyadaki benzerleriniz arasında önemli bir yere getirmeye çalıştık” diyen Vehbi,  mezunların her platformda başarılı olacağına inanç belirtti

ÖZTÜRK: “GAÜ BÜYÜK AİLESİ, 3 KITA, 7 ÜLKEYE YAYILDI”

GAÜ Rektörü Kutsal Öztürk ise konuşmasında, üniversitenin GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar önderliğinde dünya üniversitesi olma yönünde hızla ve emin adımlarla ilerlediğini belirterek, üniversitenin her türlü engellemelere rağmen 3 kıta ve 7 ülkeye yayıldığını vurguladı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar