Garantörlük yerine uygulama anlaşması - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
KıbrısManşet

Garantörlük yerine uygulama anlaşması

Crans-Montana

28 Haziran’da İsviçre’nin Crans-Montana bölgesinde garantör ülkelerin de katılacağı Kıbrıs zirvesinde, Türkiye’nin garantörlüğünün kaldırılarak yerine uygulama anlaşmasının konulacağı öne sürüldü.

Rum basını haberlerine göre, BM temsilcisi Espen Barth Eide, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin Kıbrıs’ta Türk ve Rumların oluşturacağı yeni anayasal düzenle ilgili anlaşmayı imzalamasını gündeme getirdi.

yol haritasında yazıyor


BM’nin Kıbrıs’ta Rum ve Türklere sunduğu,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da Ankara’ya götürdüğü İsviçre’deki zirvede izlenecek yol haritasıyla ilgili belge, Rum medyasında geniş yer buldu. Kıbrıs sorununda ‘güvenlik’ adadaki Türk askeri, ‘garantiler’ ise Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye verilen Ada’ya tek taraflı müdahale hakkı olarak tercüme ediliyor.

belge üç bölüm

Fileleftheros Gazetesi’nin yayınladığı BM belgesi, Türk ve Rumların yeni kuracağı Federal Kıbrıs’ın güvenliğini, iç ve dış güvenlik, anayasal güvenlik ve anlaşmanın uygulanması olarak 3’e ayırıyor. BM belgesi, 1960’da imzalanan mevcut garantörlük anlaşması yerine çözümün uygulanmasına yönelik anlaşma imzalanmasını öngörüyor.

Uygulama anlaşmasında Türk askeri kademeli olarak azalacak. Garantör ülkeler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere, Kıbrıs’ta yeni kurulacak anayasal düzen anlaşmasını imzalayacak. Türk askerinin tamamen çekilip çekilmeyeceği konusu ise İsviçre’deki müzakerelerin odak noktasını oluşturacak. Bu nedenle belgede, Türk askerinin çekilmesi yerine, ‘askeri varlığının düzenlenmesi ve adaptasyonu’ ifadeleri kullanılıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar