Poli

Futbol’un Diğer Yüzü: Şehir Ekonomisine Katkısı


Futbol ,artık sadece futbol mudur? Sadece spor yapan insanların keyif alarak oynadığı , günlük bir aktivite midir ? Yaratılan rekabet ortamı , kavgalar , gürültüler , aşırı sevgi ve bunun gibi dışarıya vurulan duygular bütünü aslında neye hizmet etmektedir?  Gelin hep beraber bunlara cevap arayıp futbola ekonomik değerleri açısından bakalım ve kentlerimizin futboldan nasıl etkilendiğine göz atalım .

 Futbol , tartışmasız dünyadaki en popüler ve en çok sevilen spor. Günümüzde futbola sadece oyun veya spor olarak bakmak neredeyse imkansız. İşin arka tarafında inanılmaz ekonomik olaylar dönüyor.

TV gelirleri,reklam gelirleri, sponsor gelirleri , başarıdan  elde edilen gelirler , store gelirleri , kombine gelirleri ve maç başı biletlerden elde edilen gelirler dışında maçın oynanacağı şehre kattığı ekonomi inanılmaz oluyor. Özellikle UEFA’nın organize ettiği Avrupa Kupası  finali veya Şampiyonlar Ligi finalinin olduğu şehirlerin belirlenmesi için bütün Avrupa ülkeleri sıraya giriyor ve talepkar oluyor. Peki Neden?

 

Futbol’un Direkt veya Dolaylı Olarak Şehirlere Getirileri

Peki neden sorusunun cevabı çok basit: Düşünsenize,  2 gün için şehrinize 100 bin kişi giriyor. Her inen uçaktan elde edeceğiniz gelirden tutun da bu insanların toplu ulaşıma harcayacağı paraya, kalacakları ev , hotel veya hostel harcamalarına, gün boyu yiyecek , içecek harcamalarına , alışveriş ve müze ziyaretlerine kadar inanılmaz bir sıcak para ekonomiye katılıyor.  Gelen turist de cebinde parası olan turist  olduğu için zevkle şehirde parasını harcıyor.

Tabi organizasyonlar o kadar iyi ayarlanmış ve programlandırılmış ki birbirlerini engellemeden seyircinin dikkatini tek bir noktaya çekmeyi başarıyorlar. Örneğin tüm Dünya’nın takip ettiği ve FİFA tarafından  4 yıl da bir düzenlenen Dünya Kupası ,  UEFA tarafından düzenlenen ve yine 4 yıl da bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın  takvim  olarak 2 yıl ara ile art arda organizasyonların bir birini kesmeden planlanıyor oluşu  şampiyonaların heyecanını sıcak tutmak ve şehirlere ekonomik kazanımlar sağlamak amacı ile bu şekilde takvimlendirilmektedir.

 


Futbol’un İç Turizme Katkısı

Uluslararası olduğu kadar ülkelerin kendi içerisinde yaratmış olduğu rekabet ve kendi lokal liglerindeki çekişmeler de ülke içi turizmi için çok önemli etkilere sahip. Özellikle büyük takım taraftarları bu ülke içi turizmde önemli rol oynuyor.Örnek verecek olursak Galatasaray taraftarının İzmir şehrinin Göztepe takımı ile yapacağı maçı hayal edin .Galatasaray aşığı taraftarlar hem maçı canlı izlemek için hem de güzel bir hafta sonu geçirmek için İstanbul’dan  İzmir’e 2 günlüğüne bir hafta sonu tatili ayarlıyorlar. Böylece ülke içinde de şehirden şehre bir yerel turizm yaratılmış oluyor. Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.

Ülkemizdeki Durum

Ülkemizdeki mevcut duruma dönecek olursak , ülkemizin de bir an önce hak ettiği tanınmaya ulaşması  ve ekonomik olarak belli bir düzeye ulaşmasını hepimiz diliyoruz. Adamız gerek  doğası ve iklimi gerekse mutfağı ile birçok soğuk ülke takımlarının Kış kamplarını yapabilecekleri bir destinasyon konumunda. Sadece biraz daha rekabet etme ortamı yaratmalı  ve standartlarımızı , altyapılarmızı ve tesislerimizi bu doğrultuda  hazırlamalıyız. Bu şekilde ülke futbol takımlarımız da belirli bir seviyeye zaman içinde çıkacaktır.

Lyon’daki Uefa Kupası Finali

16 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen Lyon’daki  Atletico Madrid- Marsilya arasındaki Uefa Kupası final maçını arkadaşım Batuhan Beyatlı ile canlı  izleme şansımız oldu.  Fransa’nın Güneyinde bulunan bu güzel Avrupa şehrinde 2 gün geçirme şansımız oldu. Şehir, eski ve tarihi dokusunu korumak ile birlikte sürekli dışa doğru büyüyüp gelişiyor. Lyon, 600 bin nüfusa sahip ve ortasından Rhone Nehri geçmekte. Maçın oynanacağı güne dönecek olursak, sokaklar da gezerken  şehirdeki o heyecanı hissedebiliyorsunuz . Maç sonucu desteklediğim Atletico Madrid’in kazanması da beni ayrı mutlu etti.

Birçok İspanyol arkadaş ile tanışıp onların yaşadığı bu sevince ortak olduk. Sonuç olarak yaşadığım tecrübelerden esinlenerek genel bir çerçevede değerlendirdiğimde, futbolun sadece futbol olmadığının gerçeğidir .

Fotoğraflar da da görebileceğiniz üzere inanılmaz bir tecrübe idi.

 

Kısacası, Global olmanın ne kadar önemli bir ekonomik gelir elde etme yolu olduğunu anlıyorsunuz…

 

Berk BuyukoğluBaşa dön tuşu