Spor

Futbolumuzun en genç teknik adamı


TARİHE GEÇTİ: 2013-2014 futbol sezonu öncesinde Süper Lig ekiplerinden Serdarlı’nın başına getirilen 29 yaşındaki Sedat Devecioğlu,  genç yaşta başladığı çalıştırıcılık görevinde teknik adamlığa kadar yükselerek Kıbrıs Türk futbol tarihinin en genç teknik direktörü olarak kayıtlara geçti

Okan KARADEMİR

2013-2014 futbol sezonu öncesinde Süper Lig ekiplerinden Serdarlı’nın başına getirilen 29 yaşındaki Sedat Devecioğlu, Kıbrıs Türk Futbol tarihinin en genç teknik direktörü olarak kayıtlara geçti.
27 Ocak 1984 doğumlu genç teknik adam, kariyerine 2006 yılında Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından açılan B Lisans kursunu başarıyla tamamlayarak başladı.
2006 yılında KTFF yönetmeliğinde D ve C kategorileri olmadığından, Sedat Devecioğlu B lisans ile başladığı çalıştırıcılık görevinde 7 yıl içinde önce A ve şimdi de teknik direktörlüğe kadar yükseldi.

4 yıllık vizesini başarıyla tamamladı
Genç teknik adamın B’den A lisansa geçebilmesi için önünde 4 yıllık doldurması gereken vize süreci vardı.
Devecioğlu kariyerine ilk olarak 2007-08 sezonunda 3. Lig takımlarından Değirmenlik’in genç takımını çalıştırarak girdi.
2008-09 sezonunda 2. Lig ekiplerinden Ağırdağ’da yardımcı antrenörlük yaptı. Aynı sezonda BTM takımlarından Turunçlu’yu çalıştırarak takımını Yükselme 2. Lig’den Yükselme 1. Lig’e çıkarttı.
2009-10 sezonunda 3. Lig’de Serdarlı’yı ve aynı sezonda yine BTM takımlarından Turunçlu’yu bu kez Yükselme 1. Lig’den 3. Lig’e terfi ettirerek 4 yıllık vize sürecini başarıyla tamamladı.

2010’da A lisans sahibi oldu
Genç teknik adam 4 yıllık başarılı bir periyottan sonra 2010 yılında Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından açılan A lisans kursuna girmeye hak kazandı.
Kursu başarıyla tamamlayan Sedat Devecioğlu 2010 yılında A lisans sahibi olarak Yenicami takımının altyapısında görev almaya başladı.
2010-11 sezonunda Yenicami U 14 takımını namağlup şampiyon yapan Devecioğlu, 2011-12 BTM sezonunun devre arasında Geçitkale’nin başına geçerek takımını şampiyon olarak Yükselme 1. Lig’den 3. Lig’e çıkarttı.
Son iki sezonda ise Yenicami U19 takımında görev alan genç teknik adam geçtiğimiz ay içerisinde teknik direktörlük belgesine sahip oldu.

Futbolumuzun en geç teknik adamı
Sedat Devecioğlu 3 yıllık A lisans vizesini de başarıyla tamamlarken, geçtiğimiz ay Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından yapılan teknik direktörlük kursuna girmeye hak kazandı.
Bu sınavda da başarılı olan Devecioğlu futbol tarihimizde ki en genç teknik direktör belgesine sahip olan çalıştırıcı oldu.
Genç çalıştırıcı teknik adamlık belgesine sahip olur olmaz ise geçtiğimiz pazartesi günü Süper Lig ekiplerinden Serdarlı’nın başına geçerek teknik direktörlük kariyerine start verdi.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı