Dünya

Fransa’da yeni grev dalgası


Fransa’da geçtiğimiz ay başlayan grev dalgasında memurlar, kamu ve yerel yönetim çalışanları ile kara, hava ve demiryolu sektörü çalışanları hükümetin kemer sıkma ve reform kararlarına tepki gösteriyor.

Ulusal Demiryolu İdaresi çalışanlarının ardından temizlik işçileri, enerji sektörü çalışanları ve Fransız havayolu şirketi Air France çalışanları da bugünden itibaren greve başladı.

Demiryolu İdaresi iş bırakma eylemi nedeniyle kısa ve uzun mesafe tren seferlerinde, büyük bölümü bugün olmak üzere, çok sayıda iptal meydana geleceği uyarısı yaptı.Fransa’da trenlerle 4.5 milyon yolcu taşınıyor.

Hızlı trenlerin yüzde 60’ı, şehirler arası trenlerin yüzde 75’i ve uçuşların yüzde 30’u, grev ve protestolar sebebiyle iptal edildi. İspanya, İtalya ve İsviçre’ye giden trenler de iptal edilecek. Londra ve Brüksel’e giden dört trenden üçü çalışacak. Belçika’ya ve Hollanda’ya giden trenlerin ise grevden etkilenmeyeceği tahmin ediliyor.
Air France personeli bugün ve pazar günü ile 10 ve 11 Nisan tarihlerinde iş bırakma eylemine gidecek.

Eylem dün akşam iş bitim saatinden bu yana devam ediyor fakat yerel medya, yaşanan grev dalgasının özellikle bugün etkisini göstermesi sebebiyle grev başlangıç gününü “kara salı” olarak adlandırıyor.
Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne ise yaptığı açıklamada, demiryolları reformu konusunda görüşmeler henüz devam ederken ve hükümet bu konuda diyalog arayışındayken sendikaların uzun süreli bir grev planı içerisinde bulunmasına anlam vermenin güç olduğunu kaydetti.

Borne, Le Parisien gazetesine verdiği demeçte “Fransızlar hiçbir haklı sebebi olmaksızın üç ay boyunca böyle bir karmaşa yaşamak istemiyor” diye konuştu.

Mart ayında başlayan gösterilere ülke çapında 500 bine yakın kişi katıldı. Protestolara emekliler de destek verdi.

Grev yetkilileri, grevin süresinin Fransa Cumhurbaşknı Macron’un eylem planına müdahale etmemesi durumunda daha da uzayabileceğini açıkladı.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı