Dünya

Floyd cinayeti ile ilgili öfke büyüyor


ABD’nin Minneapolis kentinde yaşanan polis şiddeti tepkiliere neden oldu. Gözaltına alındığı sırada yüzüstü yerde yatarken bir polisin diziyle boğazına baskı yaparak Afro-Amerikalı George Floyd’un ölümüne yol açması ABD’yi ayağa kaldırdı. Tepki amacıyla sokaklarda gösterilerin yapıldığı olaya ünlüler de kayıtsız kalmadı. Aralarında Naomi Campbell, LeBron James, Bella Hadid, Jessica Alba gibi isimlerin yer aldığı pek çok ünlü, Floyd’un son sözleri olan “Nefes alamıyorum” ifadesine yer vererek paylaşım yaptı.

Sokaklarda protesto

ABD’nin Minneapolis şehrinde ırkçı polis şiddetine maruz kalan 46 yaşındaki Afro-Amerikan George Floyd’un ölmesi ülkeyi ayağa kaldırdı.

Gözaltına alındığı sırada elleri arkadan kelepçeli bir şekilde yüzüstü yatan adamın boğazına diziyle baskı yapan polis memuru Derek Chauvin’in müdahalesi sonrasında Floyd’un ölümü, başta Minneapolis’te olmak üzere birçok kentte protesto gösterilerinin başlamasına yol açtı.

Protestocular, Floyd’un “Nefes alamıyorum” şeklindeki son sözlerinin yer aldığı pankartlarla sokaklara çıktı.

LeBron James

Los Angeles Lakers’ın yıldız oyuncusu James, polis şiddetine tepki çekmek için ABD ulusal marşı esnasında diz çöken ve o günden beri adeta NFL’den aforoz edilen Colin Kaepernick’in fotoğrafı ile Floyd’un boynuna dizini bastıran polisin fotoğrafını yan yana koydu ve “Şimdi anlıyor musun? Yoksa senin için hala bulanık mı? #UyanıkKal” ifadelerini kullanarak bir paylaşımda bulundu.

Ünlü basketbolcu ayrıca “Nefes alamıyorum” yazan tişörtüyle fotoğrafını paylaştı.

Pek çok ünlü, Floyd’un bu fotoğrafını paylaşarak kendi yorumlarını yazdı. Fotoğrafta, “Lütfen nefes alamıyorum. Karnım acıyor. Boynum acıyor.Her yerim acıyor. Beni öldürüyorlar. George Floyd. Adımı söyle” ifadesi yer alıyor.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı