Yaşam

Finlandiya ormanlarında dans eden ayı yavruları


Valtteri Mulkahainen, Finlandiya’nın Sotkamo şehrinde yaşayan bir fizik öğretmeni. Öğretmenliğinin yanı sıra son 6 yıldır amatör fotoğrafçılıkla da uğraşıyor.

Finlandiya’nın vahşi yaşamını görüntülemek ve büyüleyici anlar yakalamak Valtteri’nin neredeyse tüm boş vaktini alıyor. Valtteri, bir gün Martinselkonen kasabasının etrafında bulunan tayga ormanını keşfetme gezisine çıkıyor. Ormanda dolaşırken karşısına birkaç küçük ayı yavrusu ve anneleri çıkıyor ancak manzara hiç sandığınız gibi değil.Sotkamo, Finlandiya’da yaşayan Valtteri, fizik öğretmenliğinin yanı sıra son 6 yıldır amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgileniyor. Finlandiya’nın vahşi doğasını fotoğraflamak onun en büyük zevklerinden biri.

Valtteri bir gün yine Finlandiya’nın vahşi doğasını keşfetmek amacıyla Martinselkonen kasabasının dışında yer alan tayga ormanlarına gidiyor. Ancak burada karşısına her zamankinden çok daha farklı bir manzara çıkıyor.

Tayga ormanlarında karşısına ayı yavruları çıkan Valtteri o anı bu şekilde özetliyor. Valtteri, “oyun oynuyorlardı, tıpkı küçük çocuklar gibi arada bir kavga da ediyorlardı. Kendimi evimin yakınlarındaki, sürekli olarak çocuklar koşturduğu oyun parkına gelmiş gibi hissettim”

Valtteri, ayı yavrularıyla karşılaşmasını bir grup küçük çocukla karşılaşmaktan farksız olarak niteliyor. Valtteri, “Her hareketleri bana çocukları anımsattı, onlara baktıkça çocuktan başka bir şey görmüyordum. Bir noktada üç yavru ön ayaklarıyla birbirlerini itmeye başladılar. İşte tam o anda bir çember oluşturup dans ediyormuş gibi görünmeye başladılar”Başa dön tuşu