Fetüsün istinaf duruşmaları başlıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
KıbrısManşet

Fetüsün istinaf duruşmaları başlıyor

Fahri Karagözlü, Rasiha Serdaroğlu, Ayşegül İşbilen

Kamuoyunda ‘fetüs davası’ olarak adlandırılan davanın istinafı Ekim ayında Yüksek Mahkeme’de görüşülecek

Devrim DEMİR

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran, ‘hamileliği yasa dışı sonlandırma” davası ile ilgili istinaf duruşmaları 25 Ekim’de Yüksek Mahkeme’de görüşülmeye başlanacak.

Mayıs ayında Yüksek Mahkeme’ye taşınan davada, dava esas ana karar zabıtlarının hazır olmaması nedeniyle yeni adli yıla ertelenmişti.


3 mahkûmiyet 3 beraat

 

Girne Ağır Ceza Mahkemesi 6 sanıklı yasadışı kürtaj davasına ilişkin kararını 28 Mart’ta açıklamıştı.

Çıkan kararda ebe Ayşegül İşbilen, Doktor Fahri Karagözlü ve Doktor Rasiha Serdaroğlu “Adam öldürme”, ““ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek”, “çocuğun doğumunu gizleme” davalarından beraat etmişti.

“Çocuk düşürmeye teşebbüs” ve “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarından ise suçlu bulunan Karagözlü 5, Serdaroğlu 4, İşbilen ise 2 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Aynı davada “Adam öldürme” dâhil aleyhlerine getirilen 5 davadan beraat eden emekli hemşire Taner Okburan, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek ve Doktor Verda Tunçbilek Mart ayında serbest kalmıştı.

 

Avukatlar ve savcılık kararlara itiraz etmişti

 

Kararın açıklanmasının ardından, Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, karardan memnun olmadıklarını ve 14 gün içerisinde istinaf dosyalayıp, Yüksek Mahkeme’ye başvuracaklarını söylemişti. Kararla mahkum olan üç sanığın avukatları da istinaf için hazırlık başlattıklarını duyurmuştu.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar