KıbrısManşet

Felakete yol açacak yeni tüzük


Biyologlar Derneği, “Sulak alanların peşkeşi” olarak adlandırdıkları bu durum konusunda bakanlar kurulu tarafından onaylanan Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğüyle ilgili kamuoyunun aydınlatılmasını ve yapılan hatanın düzeltilmesini talep etti.

Biyologlar Derneği, bakanlar kurulu kararıyla onaylanan Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğüyle ilgili kamuoyunu aydınlatmayı ve bakanlar kurulunun yaptığı hatayı düzeltmeyi talep etmektedir.

Sulak Alanlar, birçok farklı türü barındırdığı için dünyada en önemli ekosistemler olarak kabul edilir ve korunur. Ülkemizde de uzun yıllardan beri 35 sulak alan tüzükle korunmakta idi. Bu tüzüğüne sulak alanların 100 metrelik kıyıları mutlak koruma alanı olarak kabul ediliyordu. Ve buralarda inşaat dahil hiçbir faaliyette bulunulamazdı.

Daha iyisini yapacağız diye yola çıkan Çevre Koruma Dairesi Ali Cengiz oyunu ile göletlerin çevresinde A, B, C gibi zonlar yaratarak 100 metrelik mutlak koruma alanını kaldırmıştır. Bu bağlamda baktığımızda sadece Kıbrıs’ın değil dünyanın en önemli sulak alanlarından kabul edilen Ayluga ve Çanakkale Göleti’nde her nedense bazı bölgeler önemsiz gibi gösterilip haritada derecelendirilmemiştir. Hal böyle olunca göletin yanı başına kadar inşaat yapma hakkı doğmuştur. Hatta devlet arazisi içerisine yapılan kaçak yapılar dahi yıkılacağına yeni tüzükle koruma alanı dışında bırakılmıştır.

Ne yazık ki çevre dairesi müdürü basına verdiği demeçte “Herkes bilmelidir ki, bu arazilere artık hiçbir şey yapılamaz, biyolojik çeşitlilik korunacak” diye kamuoyunu yanıltmaktadır. Üstelik “AB uzmanlarıyla yapılan çalışma”  diyerek yapılan yanlış icraatın meşrulaştırılmasına çalışması manidardır.  

Eski tüzükle sulak alan çevresine yapılamayan inşaatlar şimdi Ayluga ve Çanakkale Göleti’nde yapılabilir hale gelmiştir. Yeni tüzük tamamen Mağusa’da çıkar gruplarının gölete sıfır inşaat yapması için hazırlanmıştır. Ve ne yazık ki bazı bakanlar sesiz sedasız oyuna getirilerek tüzük onlara onaylatılmıştır.  

Yapılan bu hatadan derhal dönülmelidir.  Aksi takdirde ne tarih ne de Doğa Ana sizi affetmeyecektir.

Niyazi TürksevenBaşa dön tuşu