Federal Kıbrıs’a güçlü destek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Eylül 25, 2023
KıbrısManşet

Federal Kıbrıs’a güçlü destek

Kıbrıs çözüm

Cenevre’de 9 Ocak 2017’de başlayacak Kıbrıs zirvesi öncesinde, Çözüm ve Barış Platformu liderleri cesaretlendirecek açıklama yaptı

ÇOKLU ZİRVEYE DESTEK: Liderlerin, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını selamlıyoruz

Cenevre’de 9 Ocak 2017’de başlayacak Kıbrıs zirvesi öncesinde, Çözüm ve Barış Platformu liderlere destek açıklaması yaptı. Çözüm ve Barış Platformu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını desteklediğini ve selamladığını bildirdi.
Platform adına Okan Dağlı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Akıncı ve Anastasiadis’in 1 Aralık’ta biraraya geldiği toplantının umut verici şekilde noktalandığı belirtilerek, “Kıbrıs konusunun kapsamlı çözümüne yönelik gerçekleşen müzakerelere verilen aranın ardından sürecin devam ettirilmesini önemsiyoruz” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çözüm ve Barış Platformu olarak, Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in 1 Aralık tarihinde gerçekleşen toplantıları umut verici şekilde noktalanmıştır. Kıbrıs konusunun kapsamlı çözümüne yönelik gerçekleşen müzakerelere verilen aranın ardından sürecin devam ettirilmesini önemsiyoruz.
Liderlerin, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını selamlıyoruz.
Son toplantı sonrası yapılan açıklama ışığında, Kıbrıs konusu ile ilgili olarak toprak ve garantiler gibi hassas konuların yanında dönüşümlü başkanlık ve mülkiyet gibi her iki toplumu da ilgilendiren önemli konuların ilgili taraflarca görüşülerek bir karara bağlanmasına yönelik irade ortaya konulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Her iki liderin ve ekiplerinin Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yönelik göstermiş oldukları kararlılık ve cesaretin ülkemizin geleceği için son derece önemli olduğunu belirtiriz.
Henüz görüşmeler tamamlanmamış olmasına rağmen, akıl karıştırarak izlenen hassas sürece yönelik küçük politik hesapların yapıldığını gözlemliyoruz. Ancak, Platform olarak, son günlerde Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan karmaşa ve öfkenin temelde mevcut sistemin sürdürülemez olduğunu yeniden kanıtladığına inanıyoruz. Bu yüzden korku ve şüphe ile sürer-durumun devamını savunmaya çalışanların amaçlarının da toplumun geleceği için değil şahsi çıkarları neticesinde oluştuğunu gözlemliyoruz.
Platform olarak, Federal bir Kıbrıs’ın yaratılması için izlenen sürecin toplum tarafından da benimsenmesi ve sahiplenmesi için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz.”


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar