F-16 pilotu kurtulamadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Türkiye

F-16 pilotu kurtulamadı

Amasya'daki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait bir F-16 uçağı ile Osmaniye'nin Amanoslar Bölgesi'nde saat 14.15 sıralarında irtibat kesildi.

Uçağın düştüğü, kazadan önce 'atlıyorum' mesajı veren pilotu arama çalışmalarının başlatıldığı açıklandı.


Acı haber ise saatler sonra Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah'tan geldi. Cerrah, saat 22.00 sularında yaptığı açıklamada, Hava Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğunu söyledi.

Kazadan sonra pilotun koltuğundan sinyal alındığı belirtilirken, çalışmalara arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra helikopterler de katıldı.

Vali Cerrah, kazanın hemen ardından yaptığı ve bölgenin ormanlık olduğunu dikkat çektiği açıklamasında, bölgeye sevk edilen ekiplerin çalışmaları sonucu uçağın gövdesine ve diğer parçalarına Çaksır Yaylası yakınlarında ulaşıldığını belirtti. Aynı bölgede daha önce de uçağın kokpit camıyla bazı parçalarının bulunduğunu aktaran Cerrah, pilota ulaşmak için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

ŞEHİT HABERİ
Cerrah'tan gelen son açıklama ise umutlara son verdi. Cerrah, Çaksır Yaylası bölgesinde uçağın pilotunun cenazesine ulaşıldığını söyledi.

Üsteğmen Hamza Gümüşsoy'un naaşı, gece görüş sistemine sahip helikopterle bölgeden alınarak Adana'daki İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığına götürüldü. Daha sonra askeri ambulansla Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılan şehit üsteğmenin cenazesinin, buradaki işlemlerin ardından memleketine gönderileceği öğrenildi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA
"13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14.15'te Osmaniye civarında Amanos bölgesinde düştüğü bildirilen 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon/Amasya) ait F-16/C uçağının pilotu Hava Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy (2008-79) şehit olmuştur.

Uçağımızın enkazına ve pilotumuzun naaşına ulaşılmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet, yüce milletimize, şehidimizin kederli ailesine ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz.

Kazanın nedeni, kaza kırım heyetinin incelemesi sonucunda belirlenecektir."

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar