Bizi elinin tersi ile itti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Bizi elinin tersi ile itti

Bizi elinin tersi ile itti

KAŞİF: SESSİZ KALAMAYIZ… Ahmet Kaşif, “Kurultay sonrası söylenen; kucaklaşma, bütünleşme ve ileriye doğru yürüme sözleri gerçekleşmedi. Başkandan bu yakınlığı göremedik. Bizi bu göreve getirenlerle de tartışarak,  gereken her türlü girişimi yapacağız. Eylemse eylem…” şeklinde konuştu
SERDAROĞLU: HER TÜRLÜ EYLEME HAZIRIZ… UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, “Necdet arkadaşımız kendi adına uzlaşı yapacak diyor ama Başbakan bizi elinin tersiyle itti. Parti içinde her türlü eyleme hazırız. Küçük bizi dışlamaya çalıştı. Kucaklaşma değil aksine itici oluyor” diye konuştu
NUMAN: UZLAŞMAZLIK BİTECEK… UBP yeni genel sekreteri Necdet Numan, muhalif pozitif mesaj vermeye çalıştı. Numan: Seçim yoluna giriyoruz, uzlaşmazlıklar bir an önce bitmeli. Bu soruna bir neşter vuracağız

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi’nde işler iyice kızıştı. Başbakan İrsen Küçük,  parti içinde oluşan muhalif grubun talebini yerine getirmedi.  UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in önerdiği isimlerin reddedilmesi ve Necdet Numan’ın genel sekreter seçilmesinin ardından, muhalifler daha da sert eylemlere hazırlanıyor. Yeni genel sekreter Necdet Numan, “Ben bu işi çözerim. Neşter vuracağız ve bu sorunu ortadan kaldıracağız. Hepimiz UBP’liyiz” derken, muhalif vekiller oralı olmadı. Başbakan İrsen Küçük’ü kendilerine ihanet etmekle ve sözünü tutmamakla suçlayan milletvekilleri, daha da etkin boykotlara hazırlanıyor.
Numan:  Kavga zamanı değil seçime hazırlık zamanı
UBP yeni Genel Sekreteri Necdet Numan, dün genel sekreterlik görevine resmen başladığını söyledi ve bir an seçim için çalışmaların başlayacağını, kavgaların son bulması gerektiğini söyledi. Numan, “Seçim yoluna giriyoruz, uzlaşmazlıklar bir an önce bitmeli. Bu soruna bir neşter vuracağız” dedi. Numan, seçimin yapıldığını ve artık başka konulara konsantre olunması gerektiğini vurgularken, demokratik bir genel sekreterlik seçimi yapıldığını belirtti.  Seçim sürecinde belli başlı görüşmeler yapılmış olsa da çıkan sonuca saygılı olunması gerektiğinin altını çizdi.
“Yol haritası çizeceğiz”
Numan, UBP’de gruplar yaratmanın doğru olmadığını da vurguladı ve şunları söyledi:
“Karara saygı duyulmalı ve önümüze bakmamız gerek. Diğer arkadaşlar diye bir şey de olamaz. UBP bir bütündür. Sıkıntıları her beraber, bir araya gelerek çözeceğiz. Sayın Başbakan adaya geldikten sonra beraber olacağız ve yetkili organlarda bu konuları değerlendirip bir yol haritası çizeceğiz. UBP’nin her gün kendi içinde yaşadığı sorunlar nedeniyle gazetelere manşet olması, varlığının ve gücünün medyada tartışılması çok yanlış. Önümüzde iki seçim var. UBP bunlara hazırlanmalı ve hazırlıklara başlamalı. Sabırlı olmak lazım.  Bilinsin ki bizim kimseyle bir kavgamız yoktur. Anlaşmazlık söz konusu değil. 30 vekilin hepsi de  bizim vekilimiz. Ben genel sekreter olarak herkese aynı derecede bağlıyım.”
Taçoy: Küçük’le uzlaşı olmaz
Genel sekreterlik için adı geçen ancak son anda adaylığını koymayan, UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, İrsen Küçük’ün bir kez daha verdiği sözü tutmadığını ve konsensüse aykırı davrandığını söyledi. Taçoy, tüm çabalar ve görüşmelere rağmen, UBP’nin birlik ve beraberlik olgusunu sağlanamadığını dile getirdi. Küçük ile yapılan tartışmaların tümünün de göz ardı edildiğini belirten Taçoy, varılan mutabakatın göz ardı edilerek bir seçim yapıldığını ifade etti. Taçoy, Başbakan İrsen Küçük’le uzlaşı ortamı sağlanmasının çok zor olduğunu dile getirdi.
Necdet kendisi benden aday olmamı istemişti
Taçoy, “Necdet arkadaşımız iyi bir arkadaşımızdır. Kendisi bu görevi almadan önce bana Meclis’te bu işi teklif etti. Genel sekreter olur musunuz diye kendisi bana sordu. Bunu değerlendireceğimi ve kabul edebileceğimi de kendisine söyledim. Ancak daha sonra kendisi müracaat etti. Umarım verdiği sözü tutar ve uzlaşmayı sağlar. Ancak Sayın İrsen Küçük’le bunun yapılmasız zor olacağa benziyor. Bunu bir kez daha kendisi de değerlendirsin” şeklinde konuştu.
Küçük’ün tavrı önemli
Taçoy, genel sekreterlik için aday olmadığını da vurguladı ve şunları ifade etti: “Benim adaylığımı isteyen birlikte harekete ettiğim arkadaşlardı. Onlar da verilen sözler neticesinde bunu önerdi. Onlar talep etti ve Necdet Bey gibi arkadaşlar… Bana söylendiği zaman partime faydaLI olacağımı düşündüğün için tamam dedim. Bir kez daha UBP’de kavga edilmemesi gerektiğini gündeme getirdim.  Hizmet için… Seçime yönelik hiçbir çalışmam olmadı. Kimseden oy istemedik. Bundan sonra benim tavrım veya arkadaşların tavrı önemli değil. Önemli olan Küçük’ün tavrıdır. Bir yerde mütekabiliyet olacaksa arkadaşlar karar verecek. Olanlar UBP adına güzel değil bu şekilde partiyi daha iyiye götüremeyiz. Maalesef uzlaşı olmadı. Yeniden konuyu değerlendireceğiz .”
Serdaroğlu: Küçük bizi elinin tersiyle itti
Başbakan İrsen Küçük’e  tepkili vekillerden olan, UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu da genel sekreterlik seçimi öncesi yaşanan süreci anlattı ve Küçük’ün kendilerine verdiği sözü tutmadığını söyledi. Serdaroğlu, “İrsen Bey’le  on arkadaş görüşmüştük. Genel sekreterlik konusunda bir yakınlaşma ve bizler arasından bir arkadaşın belirlenmesi için söz verildi. Bizim önerdiğimiz isim Hasan Taçoy’du. Daha sonra Taçoy isminde sıkıntı oldu. İsim istedik, bize önerilenler Ahmet Eti, Sunat Atun gibi isimler oldu.  Söz vermesine rağmen, bizi dinlemedi.  Sonuçta Necdet arkadaş aday oldu ve bir seçim yapıldı. Bu durumda arkadaşımız kendi adına uzlaşı yapacak diyor ama Başbakan bizi elinin tersiyle itti. Bundan sonra nasıl olur,  bilemem. Şimdilik net bir kararımız yok ancak parti içinde her türlü eyleme hazırız. Küçük bizi dışlamaya çalıştı. Kucaklaşma değil aksine itici oluyor” diye konuştu.
 


 

Kaşif: Sessiz kalmayacağız
UBP içinde muhalif grubun başını çeken UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif artık sessiz kalmalarının mümkün olmadığını vurguladı, tüm uğraşlarının kucaklaşama olduğunu ancak bunun sağlanamadığını belirtti. Kaşif, şunları kaydetti: “Genel sekreter olan Necdet arkadaşımız uzun yıllar uzun yıllar politikada ilçe başkanı ve vekil olarak başarılı olmuştur. Ancak kurultay sonrası söylenen; kucaklaşma, bütünleşme ve ileriye doğru yürüme sözleri gerçekleşmedi. Başkandan bu yakınlığı göremedik. Göremediğimiz için de ayrıştırılıyoruz diye bir hava yaratılıyor. Bizi buraya getiren insanlara karşı sorumluluklarımız var. Bizi bu göreve getirenlerle de tartışarak onların da görüşlerini alarak gerekirse her türlü girişimi yapacağız. Eylemse eylem…”

 

 

Tancer: Bütünleşme olmazsa erken seçim
UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, parti içindeki isimlerin önemli olmadığını kim olursa olsun bütünleşmeyi sağlamak zorunda olduğunu söyledi. Tancer, aksi halde UBP’nin büyük zararlar göreceğinin altını çizdi ve birlik, beraberlik ve bütünlüğün sağlanması için gösterdiği çabaların tümünün de sonuçsuz kalmasından yakındı. Tancer, “Birlik sağlanamazsa, hem parti hem de içinde olanlar zarar görecek. Ben Tancer olarak bunun olması için elimden geleni yaptım, aracılık da yaptım ancak başarılı olamadım. Bundan sonra ne olacağını konjonktür gösterecek. Benim inancım eğer bütünlük sağlamazsa erken seçime gidilmelidir. En büyük hakem halktı. Halkın kestiği parmak acımaz. Kimsenin ortalığı kırıp dökmesine gerek yok” ifadelerini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar