Güney 2 milyar euroluk ilk yardım - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Güney Kıbrıs

Güney 2 milyar euroluk ilk yardım

Güney 2 milyar euroluk ilk yardım

Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Güney Kıbrıs’a verilecek olan kurtarma yardımının 2 milyar euroluk ilk dilimini onayladı. Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) Rum yönetimine toplam 10 milyar euroluk yardım paketinden 1 milyar euroluk bir sonraki tranfsferi ise haziran ayında yapacağı açıklandı.

YUNANİSTAN'A UYARI


Brüksel’de dün gerçekleştirilen toplantı sonrası bir açıklama yapan Euro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan konusunda uyarılarda da bulundu. Atina hükümetine vergi gelirlerini artırmak için daha önce üzerinde anlaşılan reformları tam olarak uygulama çağrısı yapan Dijsselbloem, rekabetin önünü açmak için özelleştirmelerin hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Bu arada, Avrupa Birliği’nin Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn de yaptığı açıklamada Euro Bölgesi içerisinde oluşturulması planlanan Bankacılık Birliği’nin işleyişine ilişkin önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirtti. Olli Rehn, önümüzdeki aya kadar bu konuda bir sonuca varmayı istediklerini söyledi.

Euronews muhabiri İsabel Silva, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın yanı sıra Portekiz’deki ekonomik durumun da ele alındığı toplantılar sonrası izlenimlerini aktarıyor: “Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkenin maliye bakanları, Euro Bölgesi’nin krizdeki 13 ülkesi arasında varolan makro-ekonomik dengesizlikler ve Bankacılık Birliği konusunu tartışmaya devam edecek. Yolsuzluk ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler 22 Mayıs’ta yapılacak bir sonraki zirvenin gündeminde yoğun bir yer teşkil edecek.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar