Evdeki hesap çarşıya uymadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
KıbrısManşet

Evdeki hesap çarşıya uymadı

GSM şirketlerinin teknoloji kullanımı ve fiyatlandırma işleri konusunda uzman olan, Elektronik Haberleşme Yüksek Mühendisi Hilmi Kansu, Kuzey ve Güney arasındaki roaming ücretlerini fahiş olarak niteledi

 


FIRSATÇILIK MI? Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde, uzun süren çalışmaların ardından, Kuzey ile Güney arasında roaming sağlandı. Ancak vatandaş şimdi de roaming ücretlerinin pahalılığından şikayetçi.  Elektronik Haberleşme Yüksek Mühendisi Kansu, ücretlerdeki pahalılığı fırsatçılık olarak niteledi     

 

“DÜNYAYLA UYUŞMUYOR”: Elektronik Haberleşme Yüksek Mühendisi Hilmi Kansu, GSM operatörlerinin Güney ile roaming uygulamasındaki fiyatlandırmaların dünyadaki örnekleriyle uyuşmadığına dikkati çekti. Kansu, Güney ile Kuzey arasındaki bu fiyat dengesizliğinin altını çizdi

 

“NEDENİ YÜKSEK KAR”: Kansu: Vergiler nedeniyle fiyatların yüksek olduğu mazereti yüzde 100 yanıltıcıdır. Yüksek fiyatların sebebi, maliyetlerinin üzerine bu vergiler girdiğinden dolayı değil, çok kar koyduklarından dolayıdır. O karın üzerinden vergiler oluştuğu için böyle oldu

 

 

Pınar BARUT

Adadaki GSM operatörlerinin her iki tarafta da kullanımını sağlayan uygulamanın hayata geçtiği ilk günden bu yana vatandaş roaming için belirlenen fiyatların yüksekliğinden şikâyetçi.

Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumu (BTHK) Başkanı Kadri Bürüncük’ün yaptığı açıklamaya göre, roaming ücretleri GSM operatörleri tarafından belirlendi. GSM operatörleri de KKTC’deki vergilerin yüksekliğini sebep gösterdi.

Ancak konuyla ilgili Havadis’e açıklamalarda bulunan, Elektronik Haberleşme Yüksek Mühendisi ve Boğaziçi Üniversitesi eski akademisyenlerinden Hilmi Kansu, fiyatlandırma için “vergi inandırıcı sebep değil, rakamlar fahiş” iddiasında bulundu.

 

“Operatörler her kuruşu açıklamak zorundadır”

Roaming için uygulanan “yurtiçi aramalarda 4 TL, yurt dışı aramalarda 12 TL” gibi ücretlerin her kuruşunun kullanıcıya açıklanmak zorunda olduğunu ifade eden Kansu “Bilgi ve tecrübeyle konuşuyorum. Belirlenen 4 TL ya da 12 TL’nin her bir kuruşunun nereye harcandığını operatör açıklamak zorundadır. Keyfine kalmış bir şey değildir. Senin, benim param bu. Eğer, bu fiyatlandırmanın detayını görürsek ve hakkı bu ise sıkıntı yok. Ama biz bu paranın sebebini bilmiyoruz. Yani 4 TL değil de 200 TL deseydi, ne olacaktı? AB’de tüketicinin bunu sorgulaması bile gerekmez, açık bir şekilde yayınlanır. Bizim operatörlerimizin de bunu her şeyden önce web sayfalarından duyurması gerekirdi. Yapmadıkları gibi, vatandaşın bilgi talebine de net yanıt verilmediğini duydum” dedi.

 

“Vergiden dolayı pahalı demek yüzde 100 yanıltıcıdır”

Yurt dışı için bir operatörün belirlediği 13 TL’lik fiyatın inanılmaz ve anlamsız olduğunu vurgulayan Kansu, her kullanıcının, belirlenen fiyatların bileşenlerinin dökümünü operatörlerden talep etmesi gerektiğini, şirketin de bunu açıklamak zorunda olduğunu söyledi.

 

Kansu, vergilerden dolayı fiyatların yüksek olduğu açıklamaları hakkında, bunun yüzde 100 yanıltıcı olduğunu ifade ederek “Net söylüyorum, vergilerden dolayı pahalı olduğu ifadesi yüzde 100 yanıltıcıdır. Yüksek fiyatların sebebi, maliyetlerinin üzerine bu vergiler girdiğinden dolayı değil, çok kar koyduklarından dolayıdır. O karın üzerinden vergiler oluştuğu için böyle oldu” dedi.

 

“Dünyadaki örneklerine aykırı, hak edilmeyen rakamlar”

GSM operatörlerinin güneyle roaming uygulamasına yaptığı fiyatlandırmaları dünyadaki örneklerine aykırı olduğunu belirten Kansu, güneyle kuzey arasındaki bu fiyat dengesizliğinin başlı başına bir şüphe sebebi olduğunu söyledi.

 

Operatörler, ‘4 TL’nin 3.5 TL’sini aracı firmalara veriyoruz’ dese dahi, bu sefer de  başka soruların akla geleceğini ifade eden Kansu “O zaman da, ‘Neden bu kadar fazla alır aracı firma ?’ Acaba bizim operatörlerimiz bu bedelin pazarlığını sağlıklı yapamadılar mı ?’” diye sorulması gerektiğini söyledi.

Toplumun böyle fahiş fiyatlandırmalara layık olmadığını belirten Kansu “Çok fahiş rakamlar, hak edilmeyen rakamlar. Ben bir tüketici ve uzman olarak bunu kabul edemem. O yüzden sorguluyorum. Sorgulamaya da devam edeceğim” dedi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar