Etkili Anne-Baba ve Empatik Aile Olmak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
KıbrısKöşe Yazarları

Etkili Anne-Baba ve Empatik Aile Olmak

Hatice Düzgün

Geçen günlerde 3 günlüğüne İstanbuldaydım. Çok sevdiğim bir arkadaşım beni evinde konuk etti. Eşi ve üç çocuğu ile mutlu bir aile ile birlikte vakit geçirdim. Büyük kızları üniversitede. Liseye giden iki ergen kız ve erkek çocuk. Sınav streslerinin çok ( iyi bir okula yerleşmek için ) her an kötülüklerin seni bulacağını düşündüğün bu koca şehirde çocuk yetiştirmenin zorluklarını konuştuk arkadaşımla . Nasıl gelenek göreneklerimizi özümseyen,vicdanlı , saygılı, nezaketli , sırasını bilen , dünyadan haberdar, hedeflerine odaklanabilen çocuklar yetiştirmişlerdi ?

Arkadaşımın etkili bir anne (eğtimci ;çocuk gelişimini çok iyi biliyor ) olduğunu gözlemledim.Çocuklarının bağımsız bireyler olduğunu kabul eden , çocuklarını aktif olarak dinleyen , yerinde uyarılar yapan , hatalarını güzel bir iletişimle ortadan kaldırmaya çalışan , duygusal ilişkilerde başarılı yerinde konuşmayı çocuklarından esirgemeyen bir anne . Özür dileyebilen bir anne


Ailenin babası önemli bir görevde ve yoğun çalışıyor.Görevde olmadığında ailesi ile zaman geçirmekten keyif alıyor. Tanıklık ettiğim davranışları çocuklar üzerinde etki bırakıyordu. Mesela çocuklarının soru soma  şevkini kırmıyor, mantıklı ve doğru cevaplar veriyordu. Onları önemsediğini hissettiriyordu. Başkaları ile kıyas yapmadan hedeflerine odaklanmalarının en doğrusu olduğunu belirtiyordu. Aşağılanmanın olmadığı , gelenek ve göreneklerin , örf ve adetlerin uygulanarak yaşanmasından yana olan , tutarlı davranışlar ile ailede güven duygusu yaratan bir baba figürü.

Etkili davranışlar sergileyen bu anne babanın olduğu yerde empatik davranışların pozitif yansıması  da  aile bireylerini  sarıp sarmalıyordu. Bu ailede her birey duygu ve düşüncelerinin doğru olarak anlaşılıp, hissedildiğini, durumunun ona iletilebileceğimi birlikte çözüm bulunacağını biliyordu .

Huzurlu bir ailenin huzurlu bireylerini dış dünyaya saldığımızda huzur halkasını büyütmek istiyorsak etkin bir iletişim ile empatik davranışlar sergileyen  etkin anne- babalar olmalıyız.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar