Kıbrıs

Eski eser dedöktürüyle tatile geldi 

Nadire BAHADİ

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]G[/dropcap]üney’den Yeniboğaziçi bölgesinde bulunan bir otele tatil yapmak için gelen ancak tasarrufunda dedektör bulunan Kıbrıs Rum vatandaşı Nicholas Albert White tutuklandı. Kanunsuz dedektör ithali ve kanunsuz dedektör tasarrufu suçlamaları ile çıkarıldığı Mağusa Kaza Mahkemesi’nde teminata bağlanmak istenen White parası olmaması nedeni ile tutuklu yargılanmak üzere 15 günü geçmemek şartı ile cezaevine gönderildi.

Polis soruşturmasını tamamladı

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Gökhan Yıldırım, 19 Nisan 2016 tarihinde Güney’den Beyarmudu sınır kapısını kullanarak eşi ve 2 çocuğu ile birlikte KKTC’ye tatile gelen Nicholas Alber White’ın kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurduğu eski eser aramada kullanılan dedektörü ülkeye ithal ettiğini anlattı.

“Güney’de iznim var”

Mahkeme tarafından söz hakkı tanınan zanlı Nicholas Alber White ülkeye tatile geldiğini teminat için parası bulunmadığını, dedektörü tasarrufunda bulundurmak için Güney Kıbrıs’ta Eski Eserler Dairesi tarafından izinli olduğunu ve bu belgeyi polise verdiğini söyledi. “Bilim adamı ve arkeolog değilim” diyen White, uzun yıllardan beri dedektör ile arama yapmanın hobisi olduğunu ve dedektörü sadece kumsalda kullandığını iddia etti.

Cezaevine gönderildi

Mağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla teminat için parası bulunmadığını beyan eden zanlının tutuklu yargılanmak üzere 15 günü geçmemek şartı ile cezaevine gönderilmesine karar verdi.
Başa dön tuşu