Köşe Yazarları

Erken Seçimler Sonrası
Bu gün yazım yayınlandığında aylardır hayatı durduran seçimler geride kalacak ve sayımlar devam ediyor olacak. Halkımızın takdiri ne olacak bilmiyoruz ama temennim halkın sesine ve ihtiyaçlarına ‘cevap verebilecek seçilmişlerden’, oluşacak bir Hükümet kurulur.
Siyasi partiler şimdiye kadar ders aldılar mı bilmem ama bu devletin en azından işleyişini bilen ehliyetli ve liyakat sahibi halkına hizmet vermeyi hedef alan dürüst kişilerin görevlendirilmesini sağlarlar.En önemlisi de görev alanların belli grup ve zümrelere bağlı olmayan, esasında kendi köklü işleri olanların , gerek milletvekilliğini gerekse Bakan’lık görevlerini part time gibi kullanan veya kendi menfaatlerine uygun kullanmak için vasıta olarak kullanan veya buna meyilli kişilere icraat görevi verilmez umarız.

Siyasi partilerin görmesi gereken, halkımız, hizmet üretmeyen ve devamlı laf üreten değil icraat yapan bir Hükümet beklemektedir. Yapılacaklar açıklansın ve fiili icraat yapılsın. Halkın arzuladığı hizmetleri eziyete dönüştürmeden bu hizmeti halkımıza verdik desin, gerçekleştirdik desin. Bir de her ay maaşlar ödendi ödenecek gibi halka açıklamalar bıktırdı. Nerde var böyle ilkellik? Göreve gelecek olan bu sorumluluğu alacaksa Gelir de toplayacak vergi de toplayacak kayıt dışılığı da önleyecek görevlerini yapacak. Halka şikâyet için gelmediğini bilecek. Çünkü gelmeden her türlü sözü vererek geldi. Sorumluluğunu da bilecek..

Bu dönem icraatsızlıklar halkın içine işledi adeta.. Ne demek Meclis’in toplanamaması. Nisap sağlamakta milletvekilleri gelmediği cihetle toplanamaması, Yasalar beklemekte yasalar çıkamamakta, Komiteler çalışmamakta, Bakanlar Kurulu defalarca Yasalara hatta Anayasa’ya aykırı kararlar alabilmekte ve koyduğu yasaları çiğnemekte. Bunlar düşünüldüğünde insana şaka gibi geliyor.

Bir gün başka bir gün başka kararlar almak. Her bir koalisyon ortağı sanki ayrı Hükümet birbirleri ile sürekli kavgadan vazgeçilmeli.

Denetim yok, suç işleme oranları aşırı arttı. Korku kalmadı, devlet kendi kanunlarını çiğnerse başkaları daha çok çiğner ve ciddiye almaz. Yasalara saygıyı Hükümet ve devlet kurumlarının göstermesi ve örnek olması örnek kararlar alması gerekir.

Toplumu kale almak zorundadır Hükümetler.

Görülen o ki anketlerden büyük olasılıkla Koalisyon Hükümetleri kurulacak. İstikrar isteniyorsa geniş tabanlı Hükümetlerin oluşması en iyisidir bence. Demokratik, medeni koşullarda yaşam için sosyal devlet anlayışının ülkemizde hakim olması şarttır. Gittikçe bundan uzaklaşıyoruz maalesef. Kayıt dışılık ülkemize hakim oldu.

Anayasamız karma ekonomik sistemi ve planlı kalkınmayı öngörür. Bu devlet bu esaslar üzerine kuruldu. Ve onlarca yıl devam etti. Orta direği güçlü bir toplumduk. Ancak maalesef az sayıdaki kişilerin ve belli zümrelerin hakimiyetine dönüştü. İktidarlar da kayıt dışılığa hizmet ederek bu kayıt dışılık büyüdü. Onun için Hükümettekiler bundan şikâyet edemez ancak düzeltir.

Halk hizmet ve ülke yatırım ve kalkınma bekler, bu da kayıt dışılığın önlenmesi ile ve devletin de bu gelirlerden payını almasıyla düzelebilir. Hükümetler şikâyet yeri değil iktidar olabilmeli ve halkın geneline ciddi hizmet verme yeri olmalıdır.

Elektrik, yollar, Limanlar, okullar, sağlık sektörüne devlet yatırımları, tarım sektörü, sanayi ve mal ve hizmet üretim sektörlerine yatırım ve motivasyon, plan program çerçevesinde teknik destek ve düşük faizli projeler bazında geri dönüşümü mümkün kredilemeler ister.  Sonuçların halkımıza hayırlı olmasını dilerim

Başa dön tuşu