KıbrısManşet

Erhürman: Anayasa, yasa ve iç tüzüğü ihlal ediyorsunuz


Tufan Erhürman hükümetin 6 aydır nisap sorununda, hukuka aykırılık ve yetki devri konusunda ‘istikrar’ yaşadığını vurguladı

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bugünkü Meclis birleşiminde yaptığı konuşmada, “Hükümetin Meclisin tatile girmeden önceki bu son gününde de inanılmaz şeyler yaşatmaya devam ettiğini söyledi. Erken seçim tarihini 3 Nisan 2022 olarak belirleyen Ad-Hoc komite kararının Meclis gündemine neden gelmediğini “Bu konuda da mı pazarlık tutmadı?” diyerek sordu.
“Meclis Temmuz’da toplandığında yasaya uyacağınızı mı sanıyorsunuz? Gerçekten komiksiniz, ayak oyunları yaptınız, yüzünüze gözünüze bulaştırdınız” diye konuşan Erhürman, yasanın ara seçim için Haziran ayına işaret ettiğini hatırlattı.
Erhürman, “Anayasa, yasa ve iç tüzüğü ihlal ediyorsunuz. Bundan sonra bu mecliste 27 parmağa sahip olan herkes istediği tarihte seçim yapar. İster yapar ister yapmaz geldiğiniz noktanın bu olduğunun farkında mısınız bilmiyorum ama bence farkında değilsiniz. Havalarda gezersiniz bu memlekette ihlal edilmemiş tek bir hukuk kuralı bırakmadınız. El insaf, böyle bir şey görülmedi” şeklinde konuştu.
“Hayat pahalılığı konusunda ne yapacaksınız?”
Hayat pahalılığı konusunda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara da değinen Erhürman, hükümete bu konuda ne yapacağını sordu. Erhürman, ülke tarihinde yönetim ciddiyetini bu kadar sarsan hükümet görülmediğini de dile getirdi.
“6 ayda değişmedik bakan, bürokrat kalmadı…”
Hükümetin 6 aydır nisap sorununda, hukuka aykırılık ve yetki devri konusunda ‘istikrar’ yaşadığını vurgulayan Erhürman, “6 ayda değişmedik bakan, bürokrat kalmadı” dedi.
Erhürman, Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklamalarını anlamakta güçlük çektiğini, farklı açıklamalar yaptığını belirtti.
Ülke ekonomisinin hali ortada olduğunu, buna rağmen ‘dişe dokunur’ bir karar alınmadığını ifade eden Erhürman, “Hükümetin tek derdi kurultay…” diye konuştu.
Erhürman, “Yazık ettiniz. Buralarda oturduğunuz her gün, memleketin geleceğinden çalınan gündür. Gereğini bir an önce yapın” diyerek, hükümete ‘istifa’ çağrısı yaptı.

Başa dön tuşu