Güney KıbrısManşet

Enosis referandumunu okullarda anma kararı iptal edildiRum Temsilciler Meclisi, Kıbrıs müzakerelerinde krize neden olan ENOSİS plebisitinin kutlanması kararını iptal etti.

Rum Temsilciler Meclisi kararın değiştirilmesi gündemiyle bugün toplandı.
Tartışmalı geçen toplantı sonrası yapılan oylamada; 30 kabul oyuna karşılık 20 ret oyu ile Enosis önergesinin yeni hali geçmiş oldu.Güney Kıbrıs Temsilciler Meclisi’nde ‘1950 Enosis Plebisiti anma günü’ maddesinin de bulunduğu bir dizi milli günün düzenlenmesini Meclis’in uhdesinden alıp hükümete verecek yeni öneri gergin gerçekleşen Genel Kurul’da 30 kabul oyuna karşılık 20 ret oyu aldı.

Bu karar ile bir dizi milli günün düzenlenmesini Meclis’in uhdesinden alıp hükümete verecek yeni öneri Temsilciler Meclisi’nden geçmiş oldu.

Kararın değiştirilmesine karşı çıkan ELAM milletvekilleri, anma yetkisini Eğitim Bakanı’na bırakan değişiklik önerisini sunan DİSİ ve öneriye destek veren AKEL milletvekillerine vatan haini suçlamasında bulundu.

İzleyici locasında bulunan ELAM üyeleri ile sempatizanları sloganlar atarak, öneriye destek veren milletvekillerine hakaretler yağdırdı.

Başa dön tuşu