KıbrısManşet

Emlakta altın dönem






Türkiyeli yatırımcılar ikincil yatırımlarını Kıbrıs’ta yapmak için harekete geçti. Arsa, arazi ve konut talebi arttı, emlak piyasası hareketlendi

ARZ TALEP MESELESİ: KKTC’de inşa edilen beş yıldızlı oteller, sayısı gittikçe artan üniversiteler ülke nüfusunu doğrudan etkiledi. Artan üniversiteli ve Türkiyeli işçi nüfusu konut ve yurt ihtiyacını da beraberinde getirdi. Arz talebi doğurdu, Türkiyeli yatırımcılar, KKTC’de yatırım yapmak için adeta sıraya girdi

EN ÇOK TALEP ARSAYA: Emlakçılar, taleplerin çoğunluğunun arsa ve arazi yönünde olduğunu açıkladı. Daire ve villalara da ciddi talep olduğunu kaydeden emlakçılar, Türkiye’den KKTC’ye üniversite eğitimi için gelen varlıklı ailelerin çocuklarının da konut alma yönünde taleplerinin arttığını söyledi



SUNGUR: “YERLEŞME NİYETİ YOK”: Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiyeli yatırımcıların KKTC’ye taleplerinin bu yıl artış gösterdiğini ancak bu yatırımcıların, niyetinin Türkiye’den kaçmak olmadığını, büyük çoğunluğunun Türkiye’de de ciddi yatırımları bulunduğunu söyledi

Duygu ALAN

Türkiyeli yatırımcıların talepleri ile hareketlenen KKTC emlak piyasası adeta altın çağını yaşıyor.

KKTC’de üniversiteli ve işçi nüfusunun artması Türkiyeli yatırımcıların dikkati çekti.

Türkiyeli birçok yatırımcı öğrenci yurdu inşa etmek için Girne ve Lefkoşa’dan arsa satın alırken, bazı yatırımcılar, tercihini apartman dairelerinden yana kullandı.

Türkiye’de ciddi yatırımları bulunan müteahhitler ise KKTC’de de çok katlı apartmanlar inşa etmek için kolları sıvadı.

“Türkiyeli para babaları KKTC’ye kaçıyor” iddiası

Türkiyeli yatırımcıların KKTC’de yatırım taleplerin bu yıl artış göstermesi bazı dedikoduları da beraberinde getirdi.

 “Türkiye’de son bir yılda yaşanan terör olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yatırımcılar ülkeyi terk ediyor” diyenler de oldu.

“Türkiye’de sıkıntılı olan para babaları KKTC’ye kaçıyor” iddiasında bulunanlar da var.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’nden yapılan açıklamada,  Türkiyeli yatırımcıların niyetlerinin ülkeye yerleşmek olmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu kişiler Türkiye’de sıkıntılı olup, farklı bir ülkeye kaçmak niyetinde değildirler. FETÖ’cü veya PKK’lı da değiller. Hepsi kaliteli kişiler. Birçoğu ‘KKTC’de de bir evim, arsam olsun’ düşüncesi ile ülkede yatırım yapmak istiyor” ifadelerine yer verildi.

hasan-sungur

Sungur: Kalitesiz yatırımcı yok

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, “Türkiye’den kaçmak isteyen KKTC’ye yerleşiyor” söylemlerine açıklık getirdi.

Sungur, Türkiyeli yatırımcıların KKTC’ye taleplerinin bu yıl artış gösterdiğini ancak bu yatırımcıların, niyetinin Türkiye’den kaçmak olmadığını, büyük çoğunluğunun Türkiye’de de ciddi yatırımları bulunduğunu söyledi.

Hasan Sungur, şunları kaydetti: “Türkiyeli yatırımcıların KKTC’ye taleplerinin arttığı doğru fakat bu kişiler, Türkiye’de de ciddi yatırımları bulunan kişilerdir. Türkiye’de sıkıntılı olup, farklı bir ülkeye kaçmak niyetinde değildirler. FETÖ’cü veya PKK’lı da değiller. Hepsi kaliteli kişiler. Birçoğu ‘KKTC’de de bir evim, arsam olsun’ düşüncesi ile ülkede yatırım yapmak istiyor. Öte yandan Kıbrıs konusunda anlamadan ‘hayır’ çıkarsa otomatik olarak emlak fiyatları yükselecek, bu defa tanınmaya gidilecek ama eğer anlaşmada ‘evet’ çıkarsa belli mallarda fiyatlar düşecek ve bu yatırımcıların AB topraklarında da bir malı olmuş olacak. Bu da KKTC’ye talebi arttıran bir faktör” diye konuştu.

“Türkiye piyasasını kaybetmemeliyiz”

Hasan Sungur, Türkiye piyasasını kaybetmemek gerektiğini bunun için Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Tadilat Yasası’nın bir an önce harekete geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Sungur, şunları söyledi: “KKTC’de yatırım yapan kişilerin dolandırılmaması, bu kişilerin emniyetini sağlamak çok önemlidir. Bunun için de Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Tadilat Yasası’nın harekete geçirilmesi gerekmektedir. KKTC’de yatırım yapmak isteyen Türkiye’de çok kaliteli bir kesim var. Bu insanlar yerleşmeye gelmiyor, yatırım yapmak istiyor. Ancak kaçak emlakçıların önüne geçmezsek. Herkes toplar eşyasını ve gider, Türkiye piyasasını da kaybederiz.”

 

metin-tumays

 

Metin Tumay: Arsa ve araziye talep artıyor

 

 

Metin Tumay: (Çakıcı Emlak)

Çakıcı Emlak direktörü Metin Tumay, Türkiyeli yatırımcıların talebi doğrultusunda özellikle Girne ve Lefkoşa’da emlak sektöründe ciddi bir hareketlilik olduğunu kaydetti.

Tumay, Türkiyeli yatırımcıların talebinin yoğunlukla arsa ve arazi yönünde olduğunu belirtti.

Metin Tumay, “Ülkede öğrenci sayısının artması yurt ve konut ihtiyacını da beraberinde getirdi. Bu ihtiyacın tespiti yapan Türkiyeli yatırımcılar da KKTC’deki yatırımını bu yönde kullanmak istiyor. Dolayısıyla arsa ve arazi talepleri de her geçen gün artıyor” diye konuştu.

turgut-piro

Turgut Piro:Türkiyeli yatırımcıların ilgisi arttı

 

Turgut Piro: (Piro Emlak)

Piro Emlak direktörü Turgut Piro, Türkiyeli yatırımcıların KKTC’ye taleplerinin arttığını ancak amaçlananın ülkeye yerleşmek olmadığını söyledi.

Türkiyeli yatırımcıların Girne’de genellikle arsa ve apartman dairelerine talep gösterdiğini söyleyen Piro, Lefkoşa’da ise yurt yapımı için arsa talebinde bulunulduğunu belirtti.

Turgut Piro, şunları söyledi: “Türkiyeli yatırımcıların KKTC’ye talebi sektörü hareketlendirdi. Ancak talepler genellikle ikincil yatırım için, bu yatırımcılar, genellikle ‘Kıbrıs’ta bir malım olsun’ diyen kişiler. Yeni bir hayat kurmak veya bir yerden kaçmak amacı güdülmüyor” dedi.

ahmet-davman

 

 

Ahmet Davman: Öğrenci ve işçi sayısındaki artış talebi arttırdı

 

Ahmet Davman:  (Esquare estates agency)

Esquare Estates Agency direktörü Ahmet Davman, Türkiyeli yatırımcıların KKTC’de daha çok arsaya talep gösterdiğini kaydetti.

Davman, KKTC’ye yerleşme düşüncesinde olan Türkiyeli yatırımcıların ise genellikle Girne’de apartman dairesi ve villalara talep gösterdiğini ifade etti.

Ahmet Davman, Girne’nin Türkiyeli yatırımcıyı cezp etmesinin nedeninin ise nüfusa bağlı olarak ortaya çıkan barınma ihtiyacı olduğunu belirtti.

Davman, “Girne’de artan öğrenci ve işçi nüfusu konaklama ihtiyacını da beraberinde getirdi. Gerek konut ihtiyacı gerekse KKTC’de emlak fiyatlarının uygun olması Türkiyeli yatırımcıyı cezp ediyor. Türkiye’de bugün bir apartman dairesi 600-700 bin TL, yatırımcı bu daireyi kiraya verse bin 500 TL kazanç sağlayacak ancak KKTC’de bu paraya 3 adet apartman dairesi satın alınabilir ve her birini bin 500 TL’den kiralayabilir” dedi.

 

hulya-oncal

Hülya Öncal: Fiyatlar Türkiyeli yatırımcıları cezbediyor

 

Hülya Öncal:(Ekspa Emlak)

Ekspa Emlak direktörü Hülya Öncal, gerek emlak fiyatlarının KKTC’de Türkiye’ye göre daha uygun olması gerekse kira amortisi avantajının Türkiyeli yatırımcıyı cezbettiğini belirtti.

Sterlin kurunun düşmesinin de sektörü hareketlendirdiğini kaydeden Öncal, “İstanbul’dan bir daire almaya kalksanız bugün en az 500 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerek ve bu daireyi kiraya verdiğinizde evin parasını ancak 30-40 yılda çıkarabilirsiniz. Fakat KKTC’de 50 bin Sterlin’e de bir daire alabilirsiniz, bu dairenin parasını da en fazla 12 yılda çıkarabilirsiniz. Bu avantaj dünyanın başka hiçbir ülkesinde yok” diye konuştu.

KKTC’de üniversite eğitimi gören varlıklı ailelerin çocuklarının da ülkede konut alma yönünde taleplerinin arttığını söyleyen Öncal, Türkiyeli müteahhitlerin de son yıllarda KKTC’ye oldukça fazla talep gösterdiğini söyledi.







Başa dön tuşu