KıbrısManşet

Elektrikçi: Verilen önem çok az
Sporcular Yazı Dizisi 40’taki konuğumuz triatlon sporunun başarılı isimlerinden Kemal Elektrikçi

 Havadis Spor Servisinin Sporcular Yazı Dizisi’nde 40’ıncı sıradayız. Aralık 2020’de başlattığımız Sporcular Yazı Dizisi’nde ulaşabildiğimiz tüm sporculara aynı sporculara yöneltiyoruz ve cevaplarını alıyoruz. Sporu spor yapanların konuşmasına imkan sunmak düşüncesi ile başlattığımız yazı dizimizde bugünkü konuğumuz ülkemizin başarılı triatletlerinden Kemal Elektrikçi oluyor.
Yüzme, bisiklet ve koşu branşlarından oluşan triatlon sporcusu Kemal Elektrikçi’nin sorularımıza verdiği cevaplar şöyle: 

1-Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında Devletin spor yönetimini nasıl buldun?

 

Covid-19 döneminin ilk yaşandığı 2020 yılında faaliyetlerin başlamasının ardından spor bakanlığının triatlon sporundaki yönetimini başarılı buldum. Covid-19 nedeniyle yarış takvimlerinin aksamasını ve şimdi tekrar hasta sayılarının artışından dolayı organizasyonların iptal edilmesi son derece doğru alınmış bir karardır.

 

2-Bağlı olduğun federasyonun covid-19 döneminde yaptığı veya yapmadığı çalışmaları için ne düşünüyorsun?

 

Triatlon Federasyonu özerk yapıda olmadığı için geçen sezon organizasyonlarımız Spor Dairesi tarafından gerekli önlemler alınarak tamamlanmıştır. 2021 yılı yarış faaliyet programı da erkenden duyuruldu.

 

3-Federasyonun Lig/kupa/turnuva vb.organizasyonları olmuşsa nasıl buldun, önerin veya eleştirin ne olur?

 

Spor Dairesi desteği ile yapılan organizasyonlara gereken önem verilmiştir. Sporculara motivasyon olmuştur.

 

4-Kendi branşın özelinde sporcuların motivasyonunu artırmak ve sporun daha iyi gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini düşünün?

 

Her triatlet gibi bu dönemde motivasyon düşüşü yaşıyoruz. Bunun üstesinden gelmek için şu anda evde kapalı olmamıza rağmen elimizdeki imkanlarla antrenman yapmaya çalışmaktayız. Zor ve maliyetli bir spor branşı olduğu için genç ve yetenekli sporculara destek olunması gerekmektedir.

5-Ülkede spordan sorumlu bakanlığın/dairenin çalışmalarını ve spora katkılarını nasıl bulun?

Devletin spor idarecilerine nasıl bir mesaj vermek istersin?

 

Şu anda doğru yöneticilerle spor politikası oluşturulmalıdır. Federasyonlara eşit şartlarda ve yeterli imkanların verilmesini umuyorum, altyapılara verilen önem çok az. Olimpik branşlarda başarı elde etmiş ve gelecekte hedefleri olan sporculara gerekli destek ve imkanın verilmesi gerekmektedir. Devletin spor idarecilerine mesajım bu işte profesyonel ve eğitimli insanlar ile yola devam edilmesi, ileriyi düşünerek hep birlikte hareket etmemiz gerekmektedir.

Başa dön tuşu