Elden ele ekmek satışları fırınları vurdu

8 Ekim 2013 Salı | 10:47
Elden ele ekmek satışları fırınları vurdu
Kıbrıs Town Houses

Elden ele ekmek satışları fırıncıların pazarını daraltıyor. Ürettikleri, ekmek, çörek, hellimli, zeytinli gibi ürünleri marketlere satan fırıncılar ürünlerine müşteri bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Havadis’e konuşan Kurumanastır Ekmek Fırını işletmecisi Mustafa Sofu, köy ekmeğine ve köy çöreğine yoğun bir talep olduğunu söyledi. Sofu ancak elden ele ve hiçbir vergi ödenmeden yapılan çörek ve ekmek satışları nedeniyle müşteri bulmakta sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

“Daha uzun ömürlü”
Köy ekmeği ve köy çöreğinin pişirilmesinin diğer ekmek ve çörek türlerine göre daha zor olduğunu kaydeden Sofu, ancak pişirilme şekli nedeniylede ömrünün daha uzun olduğunu belirtti. Sofu ayrıca köy ekmeğinde hiçbir katkı maddesi olmadığına da dikkat çekerek şu şekilde konuştu:
Köy ekmeği buğday unu ile yapılıyor. Hazırlanması zor ve zahmetlidir. 6 saatlik bir işlemden geçiyor. Köy ekmeğine müşterilerden yoğun talep var. Ancak yaşadığımız sıkıntı bazı kişilerin elden ele köy ekmeği ve köy çöreği satışı yapmasından kaynaklanıyor.

“Kaynatamdan öğrendim”
Fırıncılık sektörüne kaynatası sayesinde adım attığını anlatan Sofu, 5 yıldır Kurumanastır Ekmek Fırını işletmeciliğini yaptığını kaydetti. Sofu şu şekilde konuştu:
Kaynatam yıllardır fırıncılık işi ile uğraşıyor. Benden ondan bu mesleği öğrendim. Yıllarca onun yanında çalıştıktan sonra Kurumanastır Ekmek Fırını’nı kurdum. Köy ekmeği ve köy çöreği üretimi zor ama zevkli bir iş.

Foto001: Köy ekmeği üretimi yapan fırıncılar elden ele yapılan köy ekmeği satışları nedeniyle pazar bulmakta sıkıntı yaşıyor
Foto002: Köy ekmeklerinin daha uzun ömürlü olması vatandaşlar tarafından da tercih edilmesine neden oluyor