10 kiloya 12’şer yıl

8 Ekim 2013 Salı | 10:50
10 kiloya 12'şer yıl
Kıbrıs Town Houses

Devrim DEMİR
Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından 16 Şubat 2012 gecesi Lefkoşa’da gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 9 kilo 378 gram 600 miligram Hint keneviri ile ilgili davada karar verildi. Davada tutuklu yargılanan Reşit Durkal ile Hasan Kızılkaya, uyuşturucu ithal ve tasarrufu suçlarından suçlu bulundu.  Sanıklar Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12’şer yıl hapse mahkum edildi. Başkanlığını Bahar Saner’in yaptığı Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi, Yargıç Musa Avcıoğlu ve sanıkların avukatı hazır bulundu. Sanık Reşit Durkal ve Hasan Kızılkaya’nın davasına ilişkin kararı mahkeme başkanı Bahar Saner okudu.
“Sosyal yapıyı bozan vahim bir suçtur”
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde kararı okuyan Bahar Saner uyuşturucu suçlarının ülkemizde giderek yaygınlaştığını söyleyerek, “Uyuşturucu suçu sosyal yapıyı bozan oldukça vahim ve ağır bir suç unsurudur. Ülkemizde günden güne yaygınlaşan ve artarak devam eden uyuşturucu suçlarının en aza indirilmesi için verilecek cezaların ibretlik verici olması gerekmektedir” dedi.
İthal ve tasarruftan suçlu bulundular
Mahkeme başkanı Bahar Saner sanık Reşit Durkal ve Hasan Kızılkaya’nın 5 Şubat 2012 tarihinde Sun-Set isimli yat limanından 9 kilo 378 gram 600 miligram uyuşturucu türü maddeyi ülkemize ithal ettiklerini söyledi. İşlenilen suçun oldukça vahim ve ciddi bir suç olduğunu söyleyen Saner halkın artan ve yaygınlaşan uyuşturucu suç ve kullanımıyla tedirgin ve huzursuz olduğunun altını çizdi. Sanık 1’in sabıkasız sanık 3’ün ise sabıkalarının olduğunu ama benzer suçtan olmadığını söyledi.
12’şer  yıl yatacaklar
Sanık Reşit Durkal ve Hasan Kızılkaya 20 aydır Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak yargılanmaktaydılar. Kararı okuyan Bahar Saner ülkemizde özellikle gençlerin psikolojik olarak çok etkilendiği bir suç olan uyuşturucu suçuna verilecek cezaların ibretlik ve hapislik cezası olması gerektiğini vurguladı. Sanık 1 ve 3’ün suçu birlikte organize edip işlediklerini ve mahkeme olarak Reşit Durkal ve Hasan Kızlkaya’nın 12’şer yıl hapislik cezasına çarptırılmasına emir verdi.

Tarhan Düşkün serbest kalmıştı
Aynı davadan yargılanan Tarhan Düşkün ise, uyuşturucu madde “ithal” ve “tasarruf” suçundan hakkında yeterli ifade bulunmadığı için mahkemenin 3 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirdiği oturumunda suçsuz bulunarak berat etmişti.