Köşe Yazarları

EKONOMİK FELAKETİN SORUMLUSU DA HÜKÜMETTİR…

Mehmet Moreket yazdı...


Arap ülkelerinde, Çin’de, Avrasya ülkelerinde virüs artıyor haberlerini nasıl uzaktan izliyorsaydık, artık bundan böyle KKTC’de virüs artıyor haberleri göreceğiz. Tehlike somut ve bir o kadar da gerçek.

Kürsüye her çıktıklarında sağlıkçılara teşekkür ettiler. Ama o günlerde sağlıkçılar her gün her saat bağırıyor, sürekli eylem yapıyorlardı. Hatta onca iş yükü olduğu halde neden sokaklardaydı bu insanlar?

İşte bugünleri yaşamayalım diye.

Kapıları açtın. Kimse de sana “sakın açma” demedi. Ama ‘tehdidin ne olduğunu da gör’ dedi bu insanlar. “Tedbir al” dedi.

İki ay, üç ay yattık. Aman da başardık dediler, yan geldiler. Türkiye’de pandemi amaçlı geçici sahra hastanesi kuran şirketler vardı. 3 haftada bitirebiliyorlardı. Aslında yaptıkları bina inşa etmekti. Belki bizde buna bile gerek yoktu. Fuar alanı gibi birçok kurulu merkez hastaneye dönüşebilirdi. Öyle mi yapsalar, böyle mi yapsalar, ciddi ciddi tartışmadılar bile. Çünkü ciddiye almadılar. Sağlıkçıları ciddiye almadıkları gibi.

Kötü şeyler duyuyoruz. Kulaktan kulağa yayılanları bir tarafa bıraktım, resmi olarak açıklananlar yeteri kadar tedirgin edici. Karantina otelerine taksi çağırıp kaçanlar, karantinadan yanlış adamı hastaneye getirmeler, her saniye yeni bir laçkalık, yeni bir tehlike.

Siz şimdi evlerinizde “bittik” diye korku içindesiniz. Güvensizlik had safhada. Yarını göremiyorsunuz.

Yaptıkları açıklamalara bakın, “ülkemize gelenler bizi memnun etti” diyor Başbakan? Öyle mi? Beni memnun etmedi ama. Zaten gelenlerin turist ya da öğrenci olmadıkları belli. Kapıları açtıran kumarhaneler bile sonuçtan memnun değil, beklediklerini bulamadılar. Sağlık Bakanı desen, “sonsuza kadar kapalı kalamazdık” diyor ama ekliyor, “uygulamamız çalışmadı”…

Değer miydi?

Sağlığı halledemedikleri için, ekonominin daha da çökmesine neden oldular, farkında bile değiller. Sen sağlık tedbirlerini adam gibi alsaydın, kapılar açıldığı gün adam gibi uygulama, denetim yapabilseydin, en önemlisi güven verebilseydin, arkası gelirdi. Yapmadılar. Bugünden sonra ekonomiye verilen her zarar bizzat hükümetin alnına yazılmalıdır.

Vebali ağır olacak.

Hem halk için, hem de onların siyasi geleceği için.

Ben halkım için üzülüyorum. Onların siyasi gelecekleri umurumda bile değil.

Bize bunları yaşatan zaten siyasetten silinsin gitsin.

Direnirlerse halk zaten gereğini yapacak…

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı