Köşe Yazarları

Eğitimde Türk-Rum Ortaklığı Mı?

Şimdilerde  ülkeler arası ittifakların bozulup yeniden kurulduğu, kurulamadığı yerde savaşların koptuğu, Amerika ile Rusya’nın yeniden soğuk savaş dönemlerini hortlamaya çalışırken  dünyanın jandarmalığına soyundukları,  Uzak Doğu’da Kuzey Kore’nin tehditleriyle, Ortadoğu’da  Suriye, Irak, İran ve İsrail eksenleri etrafında sürgit sıcak ve soğuk savaşların yaşandığı, gözlerden uzak Afrika ülkelerinde insanların kıyım kıyım kıyıldığı, Avrupa ülkelerindeki her seçim sonrası aşırı radikal milliyetçilerle   dincilerin sandıktan çoğunluğunca çıktığı… Değişimler yaşanırken, sık sık şunu işitiyoruz:

ULUSLAR arası dostluk kardeşlikler yoktur, ulusal çıkarları vardır!”    Dolayısıyla soru bir kez daha sorulası olmaktadır: “Eğer uluslar arası ilişkilerde ulusların kendi çıkarlarına yönelik politikalar gözetiliyorsa  o zaman “halkların kardeşliği” söylemi eylemsel ve anlamsal yönüyle ne kadar doğrudur?

İki karış toprak ve “ulusal devlet” olmak için savaşan etnik topluluklarla türlü çeşitli dini gruplar  gözlerimizin önünde Ortadoğuyu cehenneme çevirirken hadi bir de biz soralım.

NEDİR RUM’DAN BEKLEDİĞİNİZ? Siz “globalistler” “halkların kardeşliğine” inananlar, adadaki iki halkı sevgide saygıda barışla harmanlayarak “Kıbrıslı” haline getirmeye çalışanlar, Türk’ü Rumun, Rumu Türkün içine sokup “tek devlet tek millet” haline getirmek hayalinde heyamola çekenler!..

SORALIM: Gerçekten Kıbrıs Türk halkının ulusal çıkarlarına mı hizmet ediyorsunuz? Yoksa Rum’un iki asırdır aklından fikrinden çıkmayan Enosis’le adayı kendi egemenliğine geçirmek mücadelesine mi hizmet ediyorsunuz? Hatta “Türkiye elini yakamızdan çek” derken!

O ZAMAN NEDİR BU? Kıbrıs Türk ve Rum Eğitim sendikaları bir araya gelmişler “barış kültürünün” her iki yakada eğitime kazandırılması için çalışmalar yapıyorlar! Müfredatı değiştirmek “barışçı” yapmak istiyorlar sanki öğrencilere savaş dersleri veriliyormuş gibi!

Benim “mücadele tarihimi” (zaten okullarda okutmuyorlar) müfredattan söküp atarsanız, bu adadaki Türk halkının “varlık ve varoluş” nedenini hangi tarihi olayla anlatacaksınız? Bu adada varsak, yaşıyorsak, devlet mertebesine kadar çıkmışsak bunlara ulaşmak yollarında hangi mücadelelerden, savaşlardan geçtiğimizi mi söküp atacaksınız müfredattan?  Yerine neyi koyacaksınız?  1958’leri, 1963’leri, 1974’leri hatta bugünü ve tüm felâketlerimizin tek sorumlusu ve suçlusu olan Rum’un ak pak olduğunu mu?  “Kıbrıs’ta Türk ve Rum halkları asırlardır kardeş kardeş yaşıyorlar” mı diyeceksiniz? O zaman garantilerin kalkmasına neden karşı çıktınız, uğrunda müzakere masasını bozdunuz?..

Rum’un  istediği bir göz siz iki gözünüzü birden vermeye çalışıyorsunuz!

_______________________________________________________________________________                                                                           

SEÇİM KARMAŞASINA BİR DE CTP AÇISINDAN BAKTIK!

Mağusa’da otururken “ne olacak” sorusuna cevap almak için ne nabız tutabilirsiniz ne  konuşacak insan bulursunuz! Tabi DAÜ’e gidip alakalı öğretim görevlilerinden haber alacak halimiz de yok, kaldı ki onlara haberi kim versin!

Buna karşın şunu söyleyebilirim:  “Erhürman ve Özgürgün patentli” bu erken seçim kararının ortalara atılmasından bazı CTP’liler de memnun değil! Bakmayın siz “hodri meydan” demelerine! Erhürman, “blöf yapayım nasılsa ne Özgürgün ne  Denktaş kabul etmeyeceklerinden erkeklik bende kalacak” diye düşünüp “hodri meydan” dedi ama seçim kararı, tarihiyle birlikte CTP’nin kucağında kaldı! Seçim sonrası fiyasko yaşanırsa  Erhürman’nın da boynu altında kalır biline!

Düşünün ki şimdilerde  siyasi partilerin görmemek için gözlerini kapamayı yeğlediği üst üste yayınlanmış seçimlere yönelik iki anket var, ikisinde de UBP önde… CTP ikinci parti çıkıyor ama ortada yüzde 50’ye yakın “kararsız” ve   “oy kullanmayacağım” diyen seçmen de var bu çok büyük oran!  Bu nedenle belki sandıktan iki üç parti çıkar ama  koalisyon UBP-CTP’ye kalırsa?..

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Erhürman “CTP Kıbrıs Türk halkının kazanması için kazanmak zorundadır” dediydi! İnsaf ama! CTP’ye son dönemde hem Yorgancıoğlu hem Kalyoncu koalisyon hükümetleriyle şans tanındı “beklenen o büyük kurtuluş mucizesi” olmadı, aksine özellikle savsakladıkları TC’den akacak suyun satışı, alt yapısı gibi konular hâlâ  büyük sorun olarak devam ediyor! (Üstelik “dürüst yönetim” derken partililerin bekledikleri istihdamlarla kıyakları da yapmayınca CTP’e sırtını dönenler çok oldu! (Yani bunlar seçime giderken handikabı!)

Bir sorunları daha var: Türkiye ile ilişkileri! Oysa ne diyordu Oktay Kayalp: “En güçlü gençlik örgütü CTP’dedir. Bir zamanlar öyleydi yine öyle olduğunu kabul etsek bile o gençliği Rum halkı ile barışçı çözüme iterken “Türkiyelilere karşı menfi tavır koyacak   propaganda unsuru haline getirmek hiç de faydalı olmadı!  Siyasi ve sosyoekonomik ilişkiler “nefret ve dışlayıcı tepkiler” üzerine kurulmaz! Adı üstünde “politikayla” yapılır tüm toplumu  “güler yüzüyle” kucaklar… Gene de:

Evettt! Ne diyecektik? Seçimi bekliyoruz!

_______________________________________________________________________________

     KISACA TAKILDIĞIM: (BU DA DAÜ’NÜN NUMARASI!)

Biz Mağusa’daki gölün içinde “yurt mu olur derken” oldu da bitti maşallah ancak olmadı! Altı adet yurdun üç tanesi tamamlanıp  öğrenci almaya başladığı halde ve yap işlet devret modeliyle DAÜ’ye altyapı yatırımı için 5.8 milyon TL. yatırılmasına karşın hâlâ elektrik akımı da verilmemiş alt yapı toprak, çamur deryası, çevre pislik içinde!

Dün fotoğraflarla Havadis’in manşetindeydi haber! Ki o yurtların en büyüklerinden ve anayola bakanı Erdoğan’nın damadı Bilal Erdoğan’nın… DAÜ rektörlüğü sadece öğrenci gönderiyor altyapıya dönüp bakmıyor… Orayı çok bildiğim için yazıyor ve diyorum ki “devlet ciddiyetinin olmadığı yerde üniversitelerden de yönetimlerinden de ciddi işler beklenmez! Ne ise  anası odur tanası!”

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı