Bu Sistem Kafa Karıştırıyor

19 Ekim 2017 Perşembe | 11:11
basaran duzgun banner

Sevgili Cemal hoca ziyaretime geldi dün.

Her zamanki rutin görüşmelerimizde, sohbetinden keyif aldığım vakitler geçirdik.

TDP Başkanı Cemal Özyiğit’ten bahsediyorum.

Tanışıklığımız, KTÖS başkanı olmasından önceki döneme rastlıyor.

Ortada böylesine uzun yıllar saygıya ve sevgiye dayalı bir irtibat olunca elbette siyaset dahil her türlü farklılıklar ikinci plana düşüyor.

Aslolan birbirimize olan sevgimiz ve bağlılığımızdır.

Bence Kıbrıs Türkü için gerisi teferruattır.

Cemal hocadan dinlediklerim beni hayretten hayrete düşürdü.

Herkesin malumudur ki 7 ocakta seçim için start verildi.

Havadis dahil birçoğumuz “7 Ocak’ta seçim mucizelere bağlı” öngörüsünde bulunduk ama siyaset kararlı bir şekilde 7 Ocak’ta seçim yapılması içim çalışıyor.

Bütçe konusu dışında tüm işaretler yeni seçim yasası ile 7 Ocak’ta erken seçim yapılacağını işaret ediyor.

Yeni seçim yasasını Cemal Özyiğit’ten dinledim.

Doğrusu bu konuyla ilgili “cahilliğime” yanmadım çünkü henüz ben dahil büyük çoğunluğun bilmediği bir seçim sistemi ile karşı karşıyayız.

Ve görünen odur ki seçime katılacak partiler hem kendilerini tanıtacaklar, vaatlerini anlatacaklar hem de bu seçim sisteminde seçmenin nasıl oy kullanması gerektiğiyle ilgili nefes tüketecekler.

Peki böylesi bir durumda sağlıklı ir seçimin yapılması mümkün müdür?

 

***

 

Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan ve Başbakan Yardımcısını ziyaret ederek erken seçim önündeki engel olamayacağını beyan etti.

Peki ya Yüksek Seçim Kurulu?

Yargıçlardan oluşan Yüksek Seçim Kurulu “kamuoyu önünde görüş açıklamama” geleneği çerçevesinde sessizliklerini koruyorlar.

Fakat bu “gelenek” seçmen için faydalı olmayabilir.

Hatta zarar verebilir.

Bu denli bilgisizlik ve “ketum” davranış bu dönem için bir dizi felakete yol açabilir.

Diyeceğim odur ki Yüksek Seçim Kurulu bugünden tezi yok inisiyatif üstlenmeli ve seçmenleri bilgilendirmeli, bu seçimin sağlıklı yapılması için inisiyatif üstlenmelidir.

Hem de derhal…

 

***

Aşağıdaki görüşler kadim dostum Turgut Ceyda’ya aittir. Çoğu zaman görüşlerini onaylamasam da ve Kıbrıslı Türklere has tatlı bir çekişme halinde olsak da her daim aslolan birbirimizi sevme, hoşgörülü olma ve birbirimize sahip çıkmaktır.

Görüşlerini aynen yayınlıyorum;

KKTC’nin iki büyük partisinin (CTP – UBP )   uzlaşmasından sonra ülkede erken seçiim süreci başlamıştır. Şu an hemen hemen tüm partilerin üzerinde uzlaştığı  yeni seçim sistemi belki ideal değil ama bir önceki sisteme göre daha sağlıklıdır. KKTC genelinde oy verecek seçmenlerin her ilçede partisinden seçilecek vekillerin belirlenmesinde iradesini sandığa yansıtabilmesi doğru bir tasarruftur.

Yeni seçim sisteminin bu bağlamda artıları olmasına rağmen eski seçim sisteminde varolan ciddi bir yanlış yeni seçim siteminde de devam etmektedir. Partilerin en yüksek organları olan kongrelerde genel başkanlığı kazanan herhangi bir parti başkanının daha sonra seçimlerde (partisinin seçim barajını geçmesine rağmen ) sandıktan çıkamama olasılığının içinde barındıran seçim sisteminin demokrasi açısından sağlıklı değildir.

Özellikle yeni sistemde ülke genelinde kullanılacak parti içi tercih ve karma oylarla istisnasız tüm parti başkanları çok ciddi bir risk altındadır. Kaldı ki parti başkanları seçimi kazansa bile parti içerisinde seçilen milletvekilleri arasında ülke genelinde karmadan ve parti içi tercihten en fazla oyu almadıkları takdirde başkanlıkları da tartışmaya açılacaktır.

Seçim döneminde partisini iktidara getirmek için mitingten mitinge koşan ve iktidar olmak  için halktan yetki isteyen parti başkanlarının daha sonra kapı kapı gezip kendisi için de seçmenden tercih istemesi  kadar saçma ve sakıncalı bir seçim sistemi olamaz..