Egemenlik kavgası - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Egemenlik kavgası

Συνεχίζεται για τέταρτη ημέρα η προσπάθεια των πυροσβεστικών δυνάμεων κατάσβεσης της πυρκαγιάς στην οροσειρά του Τροόδους. Από νωρίς το πρωί ξεκίνησε και το έργο της πυρόσβεσης και τα πτητικά μέσα, Τετάρτη 22 Ιουνίου 2016. ΚΥΠΕ/ΚΑΤΙΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

ANLAMSIZ TARTIŞMA: Trodos’daki yangın dördüncü gününde dün Fransa ve İtalya’dan gelen uçakların da çalışmalara katılımıyla kontrol altına alındı. Türkiye’nin yardım teklifi ise “egemenlik” duvarına tosladı. Rum yönetimi “ekibe katılın, Baf ve Larnaka havaalanlarını kullanın, koordine ekibine uyun” derken, Türkiye talebi “şartlı” buldu ve ekip göndermekten vazgeçti

GENÇLER YARDIMA KOŞTU: Havadis dün gün boyu büyük felaketin yaşandığı Trodos’taydı. Galata köyünde kurulan koordinasyon ofisine akın eden Rumlar yardım için seferber oldu. Özellikle gençler ellerinde kazma küreklerle koordinasyon merkezine giderek yardım taleplerini karşılayabilmek için hazırda bekledi

Bertuğ TOPAL

Türkiye’nin önceki gün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı aracılığıyla ilettiği “yardım edebiliriz” teklifi, egemenlik tartışmasına kurban gitti.


Sabah saatlerinde Türkiye’nin yangın bölgesine uçak ve helikopter yollayacağı haberleri gelse de akşamüstü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarıyla bu haberler de havada kaldı.

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in “Türkiye uçakları Baf Havaalanı’na inerse yardımı kabul ederiz” açıklamasına Çavuşoğlu, “Rumlar insani olaya bile siyaseti karıştırıyor. Bu noktada uçaklarımızı gönderemeyiz” diye cevap verdi.

Öte yandan Trodos’taki yangın da önceki gün göre biraz daha kuvveti kaybetmiş durumda.

Havadis dün gün boyu Trodos’taki yangını olay yerine giderek yerinde takip etti.

Συνεχίζεται για τέταρτη ημέρα η προσπάθεια των πυροσβεστικών δυνάμεων κατάσβεσης της πυρκαγιάς στην οροσειρά του Τροόδους. Από νωρίς το πρωί ξεκίνησε και το έργο της πυρόσβεσης και τα πτητικά μέσα, Τετάρτη 22 Ιουνίου 2016. ΚΥΠΕ/ΚΑΤΙΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

Solea tarafı kontrol altına alınfı

Güney Kıbrıs’ta dört gündür devam eden Solea bölgesindeki yangının, kısmi olarak kontrol altına alındığını belirtildi.

Rum radyosunun haberine göre Rum yetkililer, yangının söndürülmesi konusunda ihtiyatlı iyimserliklerini dile getirdi.

Habere göre Rum Orman Dairesi Müdürü Takis Tsintidis yaptığı açıklamada, tüm alanlardaki yangınların kısmi olarak kontrol altına alındığını ifade etti.

Tsintidis, ancak beklendiği gibi bazı yerlerde yeniden alevlenme durumlarının ortaya çıktığını belirtti.

Çalışmaların, Kannavia, Ay. İrini ve Asinu deresine yoğunlaştığını belirten Tsintidis, Kurdali, Spilya ve A.Theodoros  bölgelerinde de yeniden alevlenmelerin görüldüğünü ifade etti.

Tsintidis, durumun daha iyi olmasına karşın, uçuş unsurlarının, çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

1

Kıbrıslı Türkler de gönüllü olarak yangın söndürme çalışmalarında

Rum haber kaynakları, Kıbrıslı Türk gönüllülerinin yangın söndürme çalışmalarına katılmak istediğini duyurdu.

Yangın söndürme çalışmalarına katılmak isteyen Kıbrıslı Türk sayısının 200 olduğunu belirten Rum haber kaynakları, ancak Kıbrıslı Türklerden sadece 20’nin bu çalışmalara katılacağının görüldüğünü de belirtti.

Kıbrıslı Türk gönüllülerin nerede yardım sağlayacağına, yapılacak toplantıda karar verileceği de duyuruldu.

Rumlar yardıma koşuyor

Havadis dün gün boyu yangının çıktığı Trodos’un eteklerindeydi. Bir çok noktada yangını fotoğraflayan Havadis ekibi, koordinasyon merkezinin kurulduğu Galata köyüne de girdi. Galata köyü yakınlarında kurulan kriz ofisine yüzlerce Kıbrıslı Rum akın ederek yardım teklifinde bulundu. Özellikle gençler, ellerine aldıkları küreklerle yardım isteyen bölgelere araçlarla sevk edildi.

3 gün yas ilan edildi

Rum Bakanlar Kurulu, dünkü toplantısında, Trodos dağlarında yangınla mücadele sırasında hayatlarını kaybeden iki itfaiyeci için 3 günlük ulusal yas ilan etme ve devlet binalarındaki bayrakların yarıya indirilmesine karar verdi.

Anastasiades başkanlığında yapılan toplantının ardından açıklamada bulunan Hükümet sözcüsü Nikos Hristodulides, Bakanlar Kurulu`nun ayrıca ölenlerin ailelerinin desteklenmesi amacıyla bir dizi önlemler de onayladığını söyledi.

Sözcü, Anastasiades`in bu hafta programındaki etkinliklere katılmamaya karar verildiğini de söyledi.

Anastasiades, her iki itfaiyecinin cenaze törenlerine katılacak ve cenaze masrafları devlet tarafında ödenecek.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”six” lightbox=”yes” source=”media: 164975,164973,164972,164971,164970,164968″][/images_grid]

Yangın kontrol altında

Güney Kıbrıs’ta Solea/Trodos bölgesinde 5. gününe giren yangın kontrol altına alınırken, kısa sürede tamamen söndürülmesi için çalışmalar sürüyor.

Rum radyosuna göre Orman Dairesi, Ay. Theodoros ve Asinu bölgelerindeki yeniden alevlenmelerin kontrol altına alındığını; Kurdali, Kannavia ve Ay. İrini bölgelerindeki çalışmaların ise sürdüğünü belirtti.

Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, durumun yönetilebilir olduğunu, yeniden alevlenme olmaması durumunda saat 16.00’ya kadar yangının kontrol altına alınmasının beklendiğini dile getirdi.

Nikolau, dünkü yangın söndürme çalışmalarına farklı ülkelerden 18 uçak ve helikopterin katıldığını ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar