Sağlıklı bebekleri gömdüler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Sağlıklı bebekleri gömdüler

Ada Hospital’deki kürtajlarla ilgili perde gerisi aralandıkça, tanıklar dinlendikçe, olayın boyutu da ortaya çıkıyor. Uzman görüşleri, dehşetin boyutunu gözler önüne serdi

YAŞAYACAK NOKTADA: Doktorların yargılandığı “fetüs” davasında, tanıklar konuştukça, olayın dehşet boyutu da ortaya çıkıyor. 35 haftalıkken anne karnından alınan ve gömülen bebeğin sağlıklı olduğu klinik tetkiklerle ortaya çıktı

BİLE BİLE:  Mahkemede, Dr. Fahri Karagözlü, şoför Aziz Doğugün ve Hemşire Ayşegül İşbilen arasındaki telefon mesajları gündeme geldi. Doğugün, bir bebek ve beş fetüsü önce gömdü, ardından da mezarların resmini çekerek Dr. Karagözlü’ye gönderdi

POTASYUMLA SON VERİLDİ: Türkiye’den gelerek davaya müdahil olan Adli Tıp Uzmanı Elif Kara, anne karnına potasyum verilerek, bebeklerin yaşamının sonlandırıldığını söyledi. 34 haftalık bebek, herhangi bir rahatsızlığa sahip değildi. Doğum olsa, sağlıkla yaşamına devam edecekti

ÇÜRÜTTÜ: Adli Tıp Uzmanının görüşleri, soruşturmanın seyrini değiştirecek cinste. Açıklamalar, “cinayet” suçlamasına kapı açtı. Ada Hospital doktorları, bugüne kadar tüm savunmalarında, “bebeklerin sorunlu olduğunu” öne sürmüştü. 5 fetüsün 1’i kız, diğerleri ise erkek olarak belirlendi

Devrim DEMİR

Kamuoyunda “Yasadışı kürtaj davası” olarak bilinen, Ada Hospital’de bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili 6 sanıklı davanın Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görüşülmesine dün de devam edildi. İddia makamının tanıkları İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı dinlenildi.

Polis Genel Müdürlüğü Parmak İzleri Şubesi’nde görevli polis memuru Olgun Demir, hastanede el konulan bilgisayar ve sanıkların cep telefonlarındaki yazışmaları mahkemeye aktardı.


Biyoloji İhtisas Uzmanı Bestami Çolak ve Adli Tıp Uzmanı Elif Kara yaptıkları işlemleri mahkeme heyetine anlattı. Kara, 35 haftalık bebeğin yapılan otopsisinde bebekte hiçbir anomali tespit edilemediğini açıkladı.

Çolak ise fetüslerle ilgili yapılan DNA testleri sonucu hazırlanan raporlarda 2 numaralı fetüsün annesinin M.A. olduğunu mahkemeye sundu.

Tutuklu yargılanan Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasiha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin huzuruna çıkarıldı.

Yargıç Murat Soytaç ve Seran Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete yalnızca bu dava için Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol başkanlık ediyor.

fahri-karagozlu taner-okburan

Raporlar mahkemeye sunuldu

“Yasa dışı kürtaj” davasında Başsavcılığın tanığı İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Başkanı Bestami Çolak, hazırlanan raporları mahkemeye sundu. Çolak, fetüslerin otopsi yapılmadan önce anne ve babalarının tespiti için DNA testleri yapıldığını, polis tarafından 2 numaralı diye adlandırılan fetüsün annesinin M.A. olduğuna dair raporu mahkemeye ibraz etti.

Kara: Fetüslerin otopsisinde potasyum bulundu

Davaya tanıklık yapmak üzere Türkiye’den gelen Adli Tıp Uzmanı Elif Kara,  fetüslerin ve 34 haftalık bebeğin otopsisinde potasyum bulunduğunu ve DNA raporlarında 4 fetüsün erkek, 35 haftalık bebeğin ise kız olduğunu açıkladı.

Kara açıklamalarına şöyle devam etti: “Polis tarafından adlandırılan 1 numaralı fetüs kavanoz içerisinde geldi, baş bölgesi çürümüştü. Yapılan tespitlerde 19-21 haftalıktı, DNA incelemesinde cinsiyeti erkek olarak belirlendi. Otopsi bulgularında potasyum bulundu. 2 numaralı fetüs de 17-19 haftalıktı, cinsiyeti erkek, bulgularda ise potasyuma rastlandı. 5 numaralı fetüs 16-18 haftalıktı, potasyum analizi yapılamadı cinsiyeti erkekti. 7 numaralı 35 haftalık bebeğin cinsiyeti kızdı. Otopside kafatası yassılaşmıştı, tırnakları gelişmiş, göğüs boşluklarında ise çürüme tespit edildi. 8 numaralı fetüs ise, 17-18 haftalıktı ve otopside potasyum bulundu” dedi.

“Bebekte anomali yoktu”

Adli Tıp Uzmanı Elif Kara, ölü bebeklerde çürümenin daha geç olduğuna dikkati çekti. 35 haftalık bebeğin ise hasta bezi içerisinde bulunduğunu, yapılan otopside ise hastalık konusunda herhangi bir bulgu ve doğuştan anomaliye rastlamadıklarını söyledi. Otopsi öncesi dış muayenede ise, doğumdan kaynaklanan hiçbir bulgu tespit etmediklerini ifade eden Kara, bebeklerin doğmaları halinde sağlıklı yaşayabileceklerini söyledi.

Görüntüler mahkemede izlendi

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Parmak İzleri Şubesi’nde görevli polis memuru Olgun Demir, ebe Ayşegül İşbilen’in cep telefonundaki bir adet mesajı mahkemede okudu. Demir ayrıca,  Aziz Doğgün’ün Doktor Fahri Karagözlü’nün cep telefonuna internet üzerinden gönderdiği gömülmüş bebeklerin mezar görüntülerini ibraz etti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar