DövizEkonomiManşet

Dolar 8,55’in hemen üzerinde yatay seyrediyor

FED faiz kararı bugün açıklanıyor


Küresel piyasaların gözü kulağı bugün Fed faiz kararı ve vereceği mesajlarda olacak. Fed’in faizleri değiştirmesi beklenmese de varlık alımlarını ne zaman azaltacağına sorusuna yanıt aranacak. Türkiye’de ise yarınki TC Merkez Bankası’nın PPK toplantısı öncesinde  fiyatlanacak önemli bir veri bulunmuyor.

Fed geçen yıl Mart ayında yaptığı 100 baz puan indirimin ardından düzenlediği tüm toplantılarında faizde bir değişikliğe gitmedi. Piyasaların beklentisi bu toplantıda da faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde oluştuKararın açıklanmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, bir basın toplantısı düzenleyecek. Piyasalar Powell’dan gelecek açıklamaları yakından takip edecek

Fed faiz kararıyla birlikte ekonomik projeksiyonlarını da yayımlayacak. Fed yetkilileri bir önceki raporda 2021 yılı büyümesini yüzde 6,5, 2022 yılı büyümesini yüzde 3,3 olarak tahmin etmişti.

Döviz: ABD tahvil faizlerinin artması ve Biden-Erdoğan görüşmesinden beklenen mesajların çıkmamasıyla 8,55’in üzerine çıkan dolar/TL, dünkü piyasa kapanışından bu yana gece boyu yatay bir grafik sergiledi. Dolardaki 8,55’in hemen üzerindeki yatay hareketler bu sabah da devam ediyor. Benzer yatay hareketler euro/TL için de 10,38-1039 düzeyinde geçerli.

Piyasalar:  Asya borsaları zayıf seyir izlerken, yüksek varlık değerlemelerinin son derece ucuz para arzına bağlı olduğunu göz önüne alan yatırımcılar bugün sona erecek ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararı öncesinde temkinli. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi büyük ölçüde değişim göstermezken, Çin lokomotif hisseleri yüzde 0,3; Japon Nikkei endeksi yüzde 0,2 geriledi ancak Güney Kore hisseleri yüzde 0,6 artışla rekor seviyeye çıktı.

Altın ve petrol: Petrol fiyatları stoklardaki düşüş ve talepteki toparlanmanın etkisiyle yükseldi. Brent ham petrolünün varil fiyatı dün yüzde 1,6 yükseldikten sonra bugün de yüzde 0,5 artışla 74,70 dolara çıktı. Altın fiyatları ise dolardaki güçlü seyrin etkisiyle art arda dördüncü seansta gerilerken,
yatırımcılar Fed’in para politikası toplantısının sonucunu bekliyorlar. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1,857 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: Dünya GazetesiBaşa dön tuşu