Doğgün fetüsleri gömdüğünü itiraf etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Haziran 9, 2023
KıbrısManşet

Doğgün fetüsleri gömdüğünü itiraf etti

Devrim DEMİR

Girne’deki “yasa dışı kürtaj” davasıyla ilgili tutuklu yargılanmaya başlayan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu,  emekli hemşire Taner Okburan ve ebe Ayşegül İşbilen’le ilgili ilk duruşma dün yapıldı.

Sanıklar, 30 Haziran tarihinde 4 ayrı davadan itham edilmişti. Dün Girne Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıç Banu Soyer, huzurunda görüşülen duruşmada soruşturmayı yürüten polis çavuşu Namık Kemal Baz, ilk gün itibarı ile yaptığı soruşturmayı anlattı.


Mahkemede yaptığı soruşturmayı anlatan Polis Çavuşu Namık Kemal Baz, 25 Şubat tarihinde aldıkları bilgide Ada Hospital Özel Hastanesi’nde yasal sınır olan 10 haftalığın üzerinde fetüslerin kürtajla alındığını öğrendiklerini aynı gün bir polis ekibi ile hastaneye gittiklerini söyledi.

Baz, hastane kapısı önünde Aziz Doğgün ile karşılaştıklarını ve yapılan soruşturmada hastanede kürtaj yapıldığını kendisinin de kürtaj kalıntılarını gömdüğüne dair bilgi verdiğini belirtti.

Baz, Çatalköy’de bulunan Hz.Ömer Türbesi civarında Aziz Doğgün’ün gösterimi üzerine yapılan kazılarda biri 35 haftalık kız bebek ve 6 fetüs kalıntısı bulduklarını anımsattı.

35 haftalık bebek Ocak ayında gömüldü

Baz, Aziz Doğgün’ün 35 haftalık kız bebeği 1 ay önce gömdüğüne dair ifade verdiğini açıkladı. Bulunan bebek ve diğer fetüs kalıntılarını otopsi için Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, Ada Hospital sahibi Mehmet Ali Tunçbilek ve diğer sanıkların şubeye celp edildiğini ifade eden soruşturma memuru Mehmet Ali Tunçbilek’in açık ifade verdiğini belirtti.

Mehmet Ali Tunçbilek: Hastanede kürtaj yapılıyor ama detay bilmiyorum

Polis çavuşu Namık Kemal Baz, Mehmet Ali Tunçbilek’in açık ifadesinde, “Hastanede kürtaj işlemleri yapılıyor. Ancak detaylı bilgim yok. Eşimde (Verda Tunçbilek) kürtaj yapıyor. Yasal prosedürün ne olduğunu bilmiyorum. Sadece bu hastanede personel işlerine bakıyorum ve kulak burun boğaz doktoru olduğum için bu yöndeki hastaları muayene ediyorum” ifadelerini kullandığını söyledi.

Baz, tutukluluğun ilerleyen günlerinde ise Mehmet Ali Tunçbilek’in avukatı huzurunda gönüllü ifade verdiğini söyledi.

Gönüllü ifade mahkemede okundu

Soruşturma aşamasında Mehmet Ali Tunçbilek’in gönüllü ifadesi okundu. “Hastanenin başhekimi Fahri Karagözlüdür. Yasal sınırlar içinde kürtaj yapmaktadır. Tüm sorumluluk ondadır. Operasyonları o gerçekleştirir” dediğini aktardı.

Baz, Kadın Doğum Uzmanı olan Fahri Karagözlü’nün ise tutukluluk altında kendisine hitaben, “O büyük bebek nefes aldı ve öldü. Ben cezaevine giremem, ölürüm” şeklinde konuştuğunu söyledi. Sanıklara ait cep telefonları, araçları, bilgisayarlar, hastaneye ait tüm kayıt defterlerini, bilgisayarları, ilaç listelerini, bebekleri gömmekte kullanılan çapayı, hastaneye ait kamera kayıtlarını emare olarak aldıklarını kaydeden Baz, kayıtlar üzerinde yapılan incelemede 38 dosyanın şüpheli görüldüğünü belirtti.

fettus

35 haftalık bebeğin annesine tutuklama emri çıktı

Polis çavuşu Namık Kemal Baz, soruşturmanın ilerleyen safhalarında

Şüpheli görülen işlemlerle ilgili Verda Tunçbilek’ten izahat istendiğinde kendisinin kürtaj yapmadığına dair ifade verdiğini aktardı. Baz, hemşire Taner Okburan’ın ise ifadesinde emekli olduğunu, Fahri Karagözlü’nün talebi üzerine ameliyatlara girdiğini, son ameliyatın sezaryen olup olmadığını hatırlamadığını söylediğini belirtti.

Polis çavuşu Baz, Okburan’in ifadesinde ameliyatlara Rasıha Serdaroğlu, Fahri Karagözlü ve Ayşegül işbilen’in girdiğine dair bilgi verdiğini aktardı. Baz, anastezi ilaç kullanım ve kayıt defterinde adı olan Rasıha Serdaroğlu’ndan izahat istendiğinde ise sanığın son bir yıldır Ada Hospital’e gitmediğini, kayıtlı hekim olduğu için isminin yazıldığını öne sürdüğünü söyledi. Hastaneden alınan kayıt defterleri üzerine yapılan incelemede 35 haftalık bebeğin annesi olabilecek bir şahıs ile onunla birlikte olan bir şahsın tespit edildiğini kaydeden Baz, bu şahısların ülkeye giriş çıkış dökümlerinin alındığını ve haklarında tutuklama emri çıkarıldığını söyledi.

Duruşma bugün devam edecek

Polis çavuşu,  diğer fetüslerle ilgili de şüpheli anne adayları olduğunu, onlar hakkında da işlem yapıldığını ifade etti. Baz, hastane kayıtlarında ölü doğum veya doğumdan sonra ölüm olduğuna dair bir kayıt veya bildirim olmadığını ifade ederek, Ada Hospital’de kürtaj olan bazı şahısları tespit edip ifadelerine başvurduklarını söyledi. Duruşma mesai saatinin bitmesinden dolayı bugün saat 11.00’a ertelenirken olayın soruşturmasını yürüten Polis Çavuşu Baz ifadesine kaldığı yerden devam edecek.

[newsbox style=”nb3″ display=”category” cat=”1332″ number_of_posts=”6″ sub_categories=”no” show_more=”no” post_type=”post”]

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar