Doğal afet üretimi vurdu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Doğal afet üretimi vurdu

Başbakan Erhürman, İçişleri Bakanı Baybars ve Tarım Bakanı Şahali, dün sabah mesaiye sağanak ve dolunun vurduğu Lefke bölgesinde başladı. Şahali, gözlemlerini meclis kürsüsünden anlattı

 


Gürsel KARAGÖZLÜ

Yedidalga’da önceki gün etkili olan şiddetli yağmur ve dolunun verdiği zarar dün daha net şekilde görüldü.

Üretici yerle bir olan serasını bahçesini, vatandaş hasar gören evini,arabasını, mandırasını hüzünlü gözlerle izledi.

Başbakan Tufan Erhürman, Tarım Bakanı Erkut Şahali, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, CTP Lefke milletvekili Salahi Şahiner, HP Güzelyurt Milletvekili Hasan Büyükoğlu ve UBP Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, dün bölgeyi ziyaret etti, afetin etkilerini yerinde inceledi.  Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Yedidalga Muhtarı Güner Sergil’in de eşliğinde afetten zarar gören yerleri gezen yetkililer afet mağdurları ile görüştü.

Başbakan Erhürman ve bakanların bölgeye yaptığı ziyaret, bölge halkının yüreğine su serpti.

 erhürman-lefke-bölgesi

Erhürman: Hasar tespit çalışmaları hemen başlayacak

Başbakan Tufan Erhürman, Yedidalga’da dün yaptığı ziyarette afetin zararlarını yerinde inceledi, afet mağduru vatandaşları dinledi.

Erhürman, hasar tespit çalışmalarının hemen başlayacağını belirterek, hasar tespitin yapılmasının hemen akabinde Bakanlıklar veya Bakanlar Kurulu aracılığıyla mevzuat çerçevesinde neler yapılabileceğinin değerlendirileceğini söyledi.

Başbakan Erhürman, bölgede özellikle tarım arazilerinde ciddi bir zarar meydana geldiğini gözlemlediklerini kaydederek, ilk nazarda ekonomik kaybın büyük göründüğünü dile getirdi.

Tarım Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının hızlı bir şeklide köylülerin de yardımıyla hasar tespiti yapmasının önemine vurgu yapan Erhürman, düzenli ve çok gecikmeden hasar tespitinin yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Erhürman, önemli olanın hasar görmüş kişilere yardımın yapılabilmesi için gerekli koşulların oluşmasını sağlamak adına vatandaşların görevlilere yardımcı olması ve bu işin bir kargaşaya dönüşmemesi olduğunu vurgulayarak, elbirliğiyle bu üzücü olayın üstesinden geleceklerini söyledi

Sergil: Zarar ziyan köy kahvesinde oluşturulan birimlere bildirilecek

Yedidalga köyü muhtarı Güner Sergil, bölgede önceki gün etkili olan şiddetli yağmur ve dolu nedeni ile bahçelerde, seralarda, mandıralarda, araçlarda ve evlerde ciddi hasar olduğunu belirterek kendisi dahil köylünün büyük bir kısmının mağdur olduğunu söyledi.

Başbakan, Tarım Bakanı ve İçişleri Bakanının dün bölgeyi ziyaret ederek afetin etkilerini yerinde incelediğini belirten Sergil, kendilerinden köyün afet bölgesi ilan edilmesini ve üreticinin en az bir yıllık emeklerinin tazmin edilmesini istediğini kaydetti.

“En erken zamanda tazmin edilmeyi bekliyoruz”

Sergil, afet nedeni ile meydana gelen zarar ziyanlarla ilgili köy kahvesinde birimler kurulduğunu söyleyerek “Zarar tespitinin en kısa sürede yapılabilmesi maksadı ile Köylülerimizin bu birimlere başvurmasını ve zararlarını en erken zamanda bildirmeleri gerekmektedir” dedi.

doğal afet

Üreticiler ne dedi?

Emine Uyar:

Hayatım toprakla uğraşmakla geçti geçimimi topraktan aldığım verim ile sağlıyorum. Gözüm gibi baktığım meyve ağaçları önceki gün etkili olan yağış ve doluda zarar gördü. Bazı meyve ağaçlarının hasat zamanıydı ancak dolu meyveleri vurdu. Büyük emeklerle bugünlere getirdiğim ağaçlarım mahvoldu. Evim de zarar gördü. Dolu mandıramızı da vurdu. Başbakan ve İçişleri Bakanı ile Tarım Bakanı köyümüzü ziyaret ederek hasarı yerinde gördüler. Kendilerinden talebimiz afet mağdurlarının zararlarının en kısa sürede tazmin edilmesidir.”

Necat Özemre

“Geçtiğimiz gün öğle saatlerinde etkili olan şiddetli yağmur ve dolu köyümüzde birçok evde, bahçede, mandırada ve işletmede maddi hasara neden oldu.  Ben de afet mağdurlarındanım. Meyve ağaçlarım ve evim doludan zarar gördü. Umudumuz devlet. Devlet yetkilileri bölgede inceleme yaptı, kendilerinden talebimiz afetten zarar görenlerin bir an önce tazmin edilmesidir.”

 Hasan Çolak

“Geçimimi Yedidalga köyünde kurduğum sera ve açıkta yetiştirdiğim sebze, meyve yetiştiriciliğinden sağlıyorum. Yatırımımı tamamıyla tarıma yaptım. Bölgede önceki gün etkili olan şiddetli yağmur ve dolu ciddi zararlara neden oldu.  Ben de mağdurum. 10 dönümlük seramın naylonu yırtıldı. Dışta yetiştirdiğim Üzüm ve çeşitli sebze ve meyvelerim, aylarca emek verdiğim ve hasat aşamasına getirdiğim ürünlerim kısa bir sürede yerle bir oldu. Toplam zararım 500 bin TL kadar. Devletimizden üreticilerin zararlarının karşılamasını bekliyoruz.”

Hüseyin Şansalan

“Evimin ve garajımın damı ile avlumdaki sebze ve meyve ağaçları zarar gördü. Olay günü durumu Kaymakamlığa bildirdim. Gelip ilgilendiler. Başbakan ve bazı bakanlar ekipleri ile birlikte dün köye ziyaret yaptılar, zarar ziyanı yerinde incelediler. Başbakan zarar tespit çalışmalarının derhal başlayacağını ve mevzuata uygun şekilde köylünün yaralarını saracaklarını söyledi. Kendilerine güveniyoruz ve en erken zamanda yaralarımızın sarılmasını bekliyoruz.”

İdris Kurt

“Yedidalga’da sebze ve meyve yetiştiriciliği yapıyorum. Köyümüzde önceki gün etkili olan sağanak ve dolu nedeni ile sebze ve meyve ekili alanlar ciddi zarar gördü. Sadece benim en az 30 bin TL zararım var. Köylünün büyük çoğunluğu da afet mağduru. Çok büyük bir felaket yaşadık. Hasat zamanında etkili olan şiddetli yağmur ve dolu bölge üreticileri mahvetti. Devletimizden bize sahip çıkmasını bekliyoruz.”

 Çakır Uyar

“Geçimimi tarım üretiminden sağlıyorum. Bölgede önceki gün etkili olan yağmur ve dolu seramın örtüleri kalbura çevirdi. Serada ve bahçede ekili tüm ürünler yerle bir oldu. Dolu yağdığı sırada tarladaydım. Canımı kurtarabildiğime şükrediyorum. Başbakan ve bakanlar köye gelerek afetin etkilerini yerinde incelediler. Zarar ziyanlarımızın tazmin edileceği söylendi. Kendilerinden ricam ellerini vicdanlarına koysunlar ve tazmin ederken adil eşit davransınlar.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar