Diyetisyenler Birliği Başkanı Ağören’den Ramazan Ayı İçin Öneri Ve Uyarılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
BeslenmeSağlık

Diyetisyenler Birliği Başkanı Ağören’den Ramazan Ayı İçin Öneri Ve Uyarılar

ramazan

“Yeterli Sıvı Veya Besin Alınmaması Ya Da Aşırı Kalorili Gıdalar Tercih Edilmesi Sağlığı Tehdit Edebilir”
“Sağlıklı Kalmak İçin Doğru Besinleri Doğru Miktarlarda Seçmek Önemli“
“Su Kaybını Önlemek İçin Oruç Öncesi Ve Oruç Sonrasında Yeterli Miktarlarda Su Tüketilmesi Gerek”

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği (KTDB) Başkanı Uzman Diyetisyen Hidayet Ağören, Ramazan döneminde yeterli sıvı veya besin alınmamasının ya da aşırı kalorili gıdalar tercih edilmesinin sağlığı tehdit edebileceğini kaydederek, vatandaşları “yeterli ve dengeli beslenme” konusunda uyardı.
Ağören, su kaybını önlemek için oruç öncesi ve oruç sonrasında yeterli miktarlarda su tüketilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Sağlıklı kalmak için doğru besinleri doğru miktarlarda seçmek önemli. Sahur ve iftar yemeğinde besin öğelerinin içeriklerinde büyük farklılıklar var. Bu nedenle her iki öğünde de besin içeriklerine özen gösterilmeli. Sağlıklı besinler ve uygun porsiyonları tercih edilmeli. Oruç tutan bütün bireyler gereksinmelerini, besin öğelerinden zengin, değişik besinleri içeren sağlıklı bir diyetle sağlamalı” dedi.
Ağören, yazılı açıklamasında, Ramazan ayı için öneri ve uyarılarda bulundu.
SAHURLA İLGİLİ BİLGİLER
Hidayet Ağören “genel öneriler” başlığı altında şunları paylaştı:
“Sahur yemeği yavaş sindirilen gün boyu besleyici özelliğini sürdüren besinlerden oluşmalıdır. Bu amaç için tam buğday ürünleri, kuru baklagiller ve sert kabuklu yemişler seçilmelidir.
Posadan zengin besinler; kepek, tahıllar, tam buğday, tohumlar, patates, sebzeler, meyvelerde bulunur ve yavaş sindirilir. Bu besinler posa sağlar ve oruç süresince kabızlığı, midenin bulantı ve bozulmalarını önlemeye yardımcıdır.Çok hızlı sindirilen besinlerden sakınılmalıdır. Örneğin, şeker, beyaz un ve diğer saflaştırılmış şekerleri içeren besinler gibi.Sahur yemeği sırasında tatlıların tüketilmesinden sakınılmalıdır.Kızartılmış besinlerden sakınılmalıdır. Bu tür besinler gün boyunca mide bulantısına neden olabilir. Yüksek tuz/sodyum içeren besinlerden sakınılmalıdır. Bu tür besinler oruç süresince susamayı arttırmaktadır. Sahur süresince 1 bardak taze meyve suyu veya 2-3 bardak su tüketilmelidir.”
İftar Önerileri
Ağören, iftar yemeğinde tüketilecekler hakkında şu bilgileri paylaştı:
“İftarda yemeğe 2-3 adet hurma ve 1-2 bardak yağsız süt veya su ile başlanmalıdır. Hurmalar karbonhidratlar, posa, potasyum ve magnezyum için mükemmel bir kaynaktır. Süt ise protein ve kalsiyumun önemli bir kaynağıdır.Yoğun besinler yenmeye başlamadan önce 1 kase çorba, 1 ince dilim tam buğday ekmeği tüketilebilir. İftar yemeğinin kalanında ise tam tahıllar, haşlanarak ve fırında pişirilmiş sebzeler ve taze meyveler seçilmelidir. Baharatlı besinlerin tüketilmesinden sakınılmalıdır. Baharatlı besinler mide salgılarını uyarır ve oruç sırasında rahatsızlık hissedilmesine neden olabilir. Eğer baharatlı besinler tüketilecekse pişirmede veya yemekler tüketilirken sınırlı miktarda baharatlar kullanılmalıdır.
Sağlıklı Bir Oruç İçin İpuçları
Ağören, “Sağlıklı bir oruç için ipuçları” başlığı altında ise şu bilgileri paylaştı:
“Yeterli miktarda sıvı almak: En az 8 bardak su tüketilmelidir. Yeterli sıvı alınması toksinlerin vücuttan atılması, idrar yoğunluğunu korumak ve böbrek yükünü dengelemek, kan dengesini korumak ve su kaybını önlemek için gereklidir.
Vücut suyunu korumak: Gün boyunca serin koşullarda kalmak ve fiziksel faaliyetleri sınırlamak vücuttan sıvı kayıplarını önlemek için önemlidir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar