Din görevlisi hırsızlıktan tutuklandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Din görevlisi hırsızlıktan tutuklandı

erhan bayandursun

Lefkoşa’da önceki gün yapılan operasyonda din görevlisi Erhan Bayandursun ile Mehmet Salih Aydın, Hakan Bayandursun ve Burhan Bayandursun, satışa arz edilmiş şekilde, bir klisiye ait etnografik nitelikteki eski eserlerle suçüstü yakalandı

 


tarihi eser

Evrim KAMALI

Lefkoşa’da aralarında bir imamın da bulunduğu 4 kişi, kliseye ait eski eserlerle yakalandı. Yapılan operasyonda zanlılar din görevlisi Erhan Bayandursun ile Mehmet Salih Aydın, Hakan Bayandursun ve Burhan Bayandursun dün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede olayla ilgili ifade veren polis memuru Alpaslan Yavuz,  zanlıların “Etnografik nitelikte olan eski eser kilise mallarını kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurma” suçlarından tutuklandığını belirtti.

Yavuz,  zanlıların Lefkoşa’da okullar yolunda bulunan park alanı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından önceki gün, saat 23.30’da yapılan operasyonda ES 245 plakalı van araba içerisinde satışa arz edilmiş şekilde etnografik nitelikteki eski eser olan iki adet 58 cm çapında ve 63 cm yüksekliğindeki tunçtan mamul kilise çanlarını, bir adet 207 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 192 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, iki adet 190 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 152 cm boyunda bakırdan mamul şamdan ve bir adet 133 cm boyunda bakırdan mamul şamdanları kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurduklarını belirtti.

Yavuz, ES 245 plakalı van arabadaki eski eser nitelikteki tüm malzemelerin emare olarak alınıp, zanlılaırın suçüstü tutuklandıklarını söyledi.

Mesele ile ilgili soruşturmanın yeni başladığını, zanlıların gönüllü ifade verdiklerini anlatan Yavuz, zanlıların gönüllü ifadelerinin teyit tekzibinin yapılacağını söyledi.

Yavuz, zanlıların klise mallarını nereden aldıklarının araştırılması gerektiğini belirterek, bu bağlamda zanlıların üç gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar