Devlet patronu, patron çalışanı ödemedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 13, 2024
KıbrısManşet

Devlet patronu, patron çalışanı ödemedi

2 AYDIR MAAŞ YOK: Mağusa Devlet Hastanesi’nde temizlik hizmeti veren Çalıkuşu Temizlik Şirketi bünyesindeki personel, 2 aydan beri maaş alamadıkları için huzursuz. Şirket direktörü Eren Çalıkuşu ise devlet tarafından mağdur edildiklerini açıkladı

DEVLET ÖDEMİYOR: Çalıkuşu Temizlik Şirketi Direktörü Eren Çalıkuşu, personelin yaşadığı mağduriyeti doğruladı. Çalıkuşu, devletin hizmet satın aldığı tüm şirketlerin mağduriyet yaşadığını söyledi. Çalıkuşu, maliyeden ödeme beklediklerini ifade etti

ŞİRKET BATACAK: Devletten parasını alamayan temizlik şirketi, sigorta, vergi, ihtiyat sandığı gibi yatırımlarını da yapamadı. Şirket zora girerken, tüm ödemeleri de aksadı. Kamuya hizmet satan bir çok taşeron ve çalışan da mağdur

Nadire BAHADİ

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]M[/dropcap]ağusa Devlet Hastanesi’nde 1 yılı aşkın bir süreden temizlik hizmeti veren Çalıkuşu Temizlik Şirketi çalışanları 2 aydan beri maaşlarını alamıyor. Maaşların ödenmemesinin yanı sıra yatırımları da yapılmayan temizlik personeli huzursuzluk yaşıyor.


Geçim sıkıntısı yaşayan ve borçlarını ödeyemez hale gelen personel mağduriyetlerini dile getirdi. Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Çalıkuşu Temizlik Şirketi Direktörü Eren Çalıkuşu da personelin yaşadığı mağduriyeti doğrularken, devletten hizmet alan tüm şirketlerin hükümetin değişmesi ile aynı mağduriyeti kendilerinin de yaşadığını açıkladı.

Çalıkuşu, Bakanlar Kurulu kararı ile Maliye Bakanlığı’na verilecek yetki sonrasında tüm personelin gelecek hafta 10 gün ara ile ödenmesinin planlandığını müjdeledi.

 

Personel konuşmaya çekiniyor

Geçmiş aydan 1 maaş eksikleri bulunan ve bu ayki maaşlarının da ödenip ödenmeyeceğinden endişe duyan personelin huzursuzluğu artmış durumda. Maaşların ödenmemesi nedeni ile geçim sıkıntısı yaşayan personel, borç ve giderlerini karşılayamayacak hale geldi. Maaşlarda yaşanan sıkıntıyı ve içinde bulunduğu geçim sıkıntısını anlatan bazı personel isimlerinin duyulmasını istemezken, en büyük korkuları ise işten durdurulmaları.

 

Çalıkuşu: Maaşlar gelecek hafta ödenecek   

Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Çalıkuşu Temizlik Şirketi Direktörü Eren Çalıkuşu maaş konusunda yaşanılan sıkıntıyı doğrularken, bunun en büyük nedeninin değişen hükümet olduğunu söyledi.

Devletin dıştan hizmet alımı yaptığı tüm şirketlerin aynı durumda olduğunu söyleyen Çalıkuşu, devletin şirketlere ödeme yapmaması nedeni ile şirketlerin de personellerine maaş ödemesi yapamadığını ve sosyal güvencelerini de yerine getiremediğinden yakındı.

Önergenin Bakanlar Kurulu’nda görüşülmesinin ardından verilecek yetki ile ödemelerin gerçekleşeceğini belirten Çalıkuşu, kendilerinin de önümüzdeki hafta içerisinde ödemelere başlayabileceklerini ifade etti.

 

İhaleler gecikiyor

Yaşanan bir diğer sorunun ihalelerin geç yapılıp geç sonuçlanması olduğunu söyleyen Çalıkuşu, durumun elzem olduğunu kaydetti.

Öz kaynakları ile bir miktar ödeme yapmaya çalıştıklarını ancak hesapların eksiye düşmesi ile şirketin de zor bir dönem geçirdiğini ifade eden Çalıkuşu, personelin ödenememesinin yanı sıra devlete olan yükümlülüklerin de yerine getirilemediğini ifade etti.

Çalıkuşu personelin mağduriyetinin gelecek hafta giderileceğini ve çalışanların 10 gün ara ile eksik olan 2 maaşının da verileceğini belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar