Ders kitapları bir araçtır! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
EğitimKöşe Yazarları

Ders kitapları bir araçtır!

Barış Uzunahmet

Eğitimde klişe bir ifadedir ama “ders kitapları bir araçtır”. Öğretimde istenilen kazanımları elde etmek için kullanılan çeşitli araçlardan biridir. Önemli midir? Önemlidir, ancak iyi bir öğretmen kitabı nasıl kullanacağını bilir. Her kitabın iyi yanları olduğu gibi olumsuz yanları da olabilir. İyi bir öğretmen, kitabın olumsuz yanlarını bertaraf eder.

Son günlerde ülkede tartışılan ders kitaplarındaki değişikliği bu çerçevede ele almak mümkün müdür? Bahsi konu olan kitaplardaki değişiklik masumane bir değişiklik midir? Ortaya çıkan tepkilerden anlıyoruz ki durum çok da masum değil…


Birincisi, değişiklik yapılan kitapların yazarları, yapılan değişiklikten bihaber olması yapılan değişikliğin etik olmadığını gösteriyor. “Parasını ödedik” demek da sorunun “etik” tarafını çözmüyor. Sonuçta o yazarın ismi var o kitabın üstünde… Ya yazarın adını çıkarırsınız kitabın üstünden ya da değişiklikler ile ilgili yazardan onay alırsınız.

İkincisi, içerik bakımından da sıkıntılı… Ders kitaplarında yapılan değişiklik 2022 yılında imzalanan TC – KKTC İktisadi ve Mali İş Birliği Protokolü’nde yer alan “Öğretim programları ve ders içerikleri, ortak değerlerimizi güçlendirmeye yönelik gözden geçirilerek güncellenecektir”  maddesine dayandırılıyor.

Hade bu madde üzerinden de tartışalım konuyu… Ne diyor bu maddede? “Ortak değerlerimizi güçlendirelim”… Peki Türkiye ile KKTC arasındaki ortak değer “başı bağlı öğretmen” midir?

Kıbrıslı Türklerin tarihinde “başı bağlı öğretmen” ne zaman olmuş ki? Bula bula Türkiye ve Kıbrıslı Türkler arasında ortak değer olarak “başı bağlı öğretmen” mi bulunmuş?

Demek ki önce bir “ortak değer” kavramının ne olduğunu öğrenmek gerekecek.

İki ülke arasındaki ortak değerler bu şekilde mi güçlendirilecek? Burada açıkça olan, bir ülkenin bir değerinin başka bir ülkeye empoze edilmesidir. Dolayısı ile bu konuda ortada bir ortak değer yoktur. Elbette Türkiye ve KKTC arasında ortak değerler vardır ve bunlar güçlendirilebilir.

Türkiye ile KKTC arasında işbirliği derken, Kıbrıslı Türklerin kendi akademisyenini, öğretmenini, sivil toplum örgütlerini hiçleştirmek mi anlaşılıyor? Kıbrıslı Türklerin yıllar içerisinde oluşan değerlerini ortadan kaldırmaya çalışmak mıdır işbirliğinden anlaşılan?

Burada kabahatin büyüğü Kıbrıslı Türkleri yönetenlere gitsin. Bu kitaplarda yapılan değişiklik eğer bir protokol çerçevesinde yapılmış ve Kıbrıs Türk tarafı olarak o protokol masasında oturuyorsak masada iki çift laf söyleme hakkınız olması lazım. Eğer bu değişiklikleri yaparken toplumun hassasiyetlerini dikkate alamıyor ve gelecek olan tepkileri öngöremiyorsanız o masada oturmanın bir anlamı yok.

Zaten yapılan değişikliklerde pedagojik açıdan da sıkıntılar olduğunu söylemek gerek. Kitaplar incelendik sonra, kullanılmaya başlandıkça, elbette tepkiler de çoğalacaktır.

Ne yazık ki eğitimi yönetenler, adım atarken, eğitimin paydaşları ile işbirliği yapma niyetinde değildir. Zaten yapabilseydi, bugün geldiğimiz noktaya gelmezdik..

Bu vesile ile gündem de değişmiş oldu. Sahi ne oldu depreme dayanıklı olmayan okullarımız? Yeni eğitim-öğretim yılı kısa bir süre sonra başlayacak.

Bakanlığımızın vatandaşı rahatlatacak bir açıklaması var mı? Yok…

Bekliyoruz.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar