Okul Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
SürmanşetYaşam

Okul Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Okul Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Okul döneminde her yaştan çocuk için farklı ihtiyaçlar doğabilir. Bu yüzden akıllıca hareket etmeniz, ürünleri seçerken doğru karar vermeniz gerekir. Okul alışverişini yaparken şunlardan yararlanabilirsiniz.

Okul alışverişini yapmaya başlamadan önce ilk olarak ihtiyaç listesini belirlemeniz gerekir. Bu sayede hem sadece gerekli olanları alırsınız hem de tüm ürünleri çok daha kısa bir sürede toparlayabilirsiniz. Ayrıca alacağınız ürünleri unutma ihtimaliniz de olmaz.


Alışveriş listesini hazırlarken çocuğunuzun kaçıncı sınıfa gideceğiniz göz önünde bulundurabilirsiniz. Eğer öğretmen, öğrencilere ihtiyaç duyacakları malzemelerin bir listesini vermediyse derse uygun olarak ürünler belirleyebilirsiniz. Örneğin Matematik dersi için cetvel takımı, Türkçe dersi için çizgisiz defter gibi ihtiyaçları belirleyebilirsiniz.

Defter seçiminde yine öğretmenlerin belli bir isteği yoksa telli defterleri seçmenizde fayda var. Telli defterlerin kullanımı diğer defterlere göre çok daha kolaydır. Böylece çocuklar ilk günden itibaren okulda zorluk çekmezler.

Okul alışverişi için ipuçları:

Kalem konusunda yine çocuğunuzun yaşına göre hareket edebilirsiniz. Anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklar için uçlu kalemler yerine kurşun kalemleri tercih edebilirsiniz. Daha karmaşık bir yapıya sahip olan uçlu kalemler küçük yaştaki çocuklar için problem olabilir. Ortaokul ve lise dönemindeki çocuklar içinse uçlu kalemleri ve renkli kalemleri tercih edebilirsiniz.

Silgi seçimi de okul alışverişindeki en önemli maddelerden biridir. İz bırakmayan, iyi silen bir silgi okulda her zaman çok yararlı olur. Çocukların kalemliğinde her zaman yedek silgi olmasına da özen gösterebilirsiniz. Böylece olası bir silgi kaybetme durumunda çocuklar paniklemez ve yedek silgiyle güne devam ederler.

Okul alışverişini yaparken çocukların zevklerini göz önünde bulundurmak da önemli bir konudur. Çocuklar arasında her zaman trend olan, çok sevdikleri karakterler vardır. Çocuğunuzla birlikte kırtasiye alışverişi yaparken desenler konusunda sizi yönlendirmesine izin verebilirsiniz. Kırtasiye malzemelerini birlikte seçerek onun daha özgüvenli olmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Anaokuluna gidecek çocuklar için; oyun hamurları, keçeli kalemler, renkli kağıtlar, yapıştırıcı, makas, pastel boyalar, sulu ve kuru boyalar, yedek giysiler gibi ürünler en sık tercih edilenlerdendir.

İlkokul öğrencileri içinse; makaslar, yapıştırıcılar, pastel boyalar çantadan çıkar; defterler, abaküs, renkli kurşun kalemler çantaya dahil olur. Ortaokula gidecek olan çocukların ihtiyaç listesi ise artık çok daha gelişmiş bir hal alır; e resim çantası, resim ürünleri, pergel seti, fosforlu kalemler, büyük defterler ortaokul çantalarında sıklıkla yer alan ürünlerdir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
2
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar